Recommended Posts

Λοιπόν..Υπάρχει κάποιος τρόπως να αυξήσω την συχνότητα του cpu???

Με κάποιο softwhare??Κάτι σαν το set fsb???Στο bios έχει επιλογή μέχρι 3,4ghz αλλά δεν ανεβάζει το fsb αλλάζει απλά το multy του cpu..και αλλάζει αυτόματα το ρεύμα που κατά την γνώμη μου είναι πάρα πολύ....

Θέλω κάποιο tool ώστε να αλλάζω την συχνότητα από τα windows από την μία για να μην χρειάζεται να κάνω restart στο laptop για να την αλλάξω και από την άλλη γιατί με το ρεύμα που δίνει στα 3,4ghz ο cpu πάει άνετα 3,6-7ghz..

Άρα ψάχνω κάτι να αυξήσω το fsb μέσα στα windows έτσι ώστε όταν στο bios βάζω ρύθμιση 3,2ghz και μου αλλάζει το multi και δίνει 1,37v να αυξάνω το fsb και με τα ίδια volt να πηγαίνω το cpu 3.4ghz παράδειγμα...

Υπάρχει κάτι τέτοιο ξέρεται?Δοκίμασα το set fsb αλλά νομίζω πως το laptop μου έχει κλειδωμένο pll και δεν διαβάζει σωστά όταν πατάω get fsb...

Μπορεί να helpάρει κανείς???:handshake...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα Notebook λόγω του ότι το σύστημα ψύξης δεν είναι επαρκές, δεν συνίσταται OC αλλά άμα θέλεις τόσο πολύ πάω πάσο :P

Τι μητρική έχει? Και ποιο pll βάζεις ?

Ti CPU ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..Υπάρχει κάποιος τρόπως να αυξήσω την συχνότητα του cpu???

Με κάποιο softwhare??Κάτι σαν το set fsb???Στο bios έχει επιλογή μέχρι 3,4ghz αλλά δεν ανεβάζει το fsb αλλάζει απλά το multy του cpu..και αλλάζει αυτόματα το ρεύμα που κατά την γνώμη μου είναι πάρα πολύ....

Θέλω κάποιο tool ώστε να αλλάζω την συχνότητα από τα windows από την μία για να μην χρειάζεται να κάνω restart στο laptop για να την αλλάξω και από την άλλη γιατί με το ρεύμα που δίνει στα 3,4ghz ο cpu πάει άνετα 3,6-7ghz..

Άρα ψάχνω κάτι να αυξήσω το fsb μέσα στα windows έτσι ώστε όταν στο bios βάζω ρύθμιση 3,2ghz και μου αλλάζει το multi και δίνει 1,37v να αυξάνω το fsb και με τα ίδια volt να πηγαίνω το cpu 3.4ghz παράδειγμα...

Υπάρχει κάτι τέτοιο ξέρεται?Δοκίμασα το set fsb αλλά νομίζω πως το laptop μου έχει κλειδωμένο pll και δεν διαβάζει σωστά όταν πατάω get fsb...

Μπορεί να helpάρει κανείς???:handshake...

To ιδιο παθαινω κι εγω στο 1530 - μου φαινεται οτι κατι παιζει με τα PLL στα DELL, τα χουν "κλειδωμενα" και δεν μπορουμε να τα ανεβασουμε οσο θελουμε, παρα μονο απο οσα μας δινει το BIOS (στο 1530 τπτ, στο 1730 αυτες οι λιγες επιλογες).

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θέμα με θερμοκρασίες...Στα 3,4ghz η dell δίνει 1,46+volt και σε prime95 κάποια στιγμή βλέπω 80-81βαθμούς...Στα 3,4ghz όμως ο cpu παίζει και με 1,4-1,41v..Αμαρτία δεν είναι να τρώει τόσο ρεύμα ακόμα για πλάκα???Η cpu είναι Χ7900 και η μητρική είναι αυτή : Dell MXG071 (Chipset PM965)

Επιπλέον αλλάζει το Multi του cpu από μόνο του..Και το πάει από 4 μέχρι 17..Τώρα που σερφάρω ο cpu δουλεύει 700-800mhz με multi 4χ.... Το θέμα είναι ότι όταν τρέχω ένα game το multi μεγαλώνει και μικραίνει συνέχεια με αποτέλεσμα να έχω κάτι σαν framedrop..κάνει κάτι κολλήματακια όπως όταν έχεις λίγα fps και τα κάνει μόνο όταν αλλάζει το Multi του cpu (ακόμα και όταν έχω 180fps αυτό γίνεται..)

Κατέβασα το throttlestop και έβαλα το multi μόνημα στο full δλδ το cpu στα 3.4ghz και έδωσα 1,41v ρεύμα και μένει εκεί όλα οκ..Απλά έλεγα αντί να πάω 3,4ghz με multi να πάω 3,4ghz με fsb..Για να πάρουν και οι μνήμες τπτ......

Κάτι ακόμα...Το laptop έχει sata 1 σύνδεση για δίσκο..(νομίζω...) και τώρα του έβαλα πάνω έναν 80αρι postviile...Όταν μπαίνει στα windows όλα πάνε τέλεια πετάει το μηχάνημα..Στο boot όμως πάει σφαίρα μέχρι εκεί που γράφει starting windows στην μαύρη οθόνη με το λογότυπο των windows...Εκεί σταματάει και κάθεται 1-2 ολόκληρα λεπτά...Και κάνει λες και είναι νεκρό εντελώς...Το λαμπάκι του σκληρού είναι off και γενικά το μόνο λαμπάκι που είναι on είναι το Power on και το num lock....Και ξαφνικά μετά από 1-2 λεπτά ανάβει το λαμπάκι του σκληρού και μπαίνει στα windows...Τι κάνω???

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now