WebHunter

Εξειδικευμένο Πρόγραμμα αναζήτης αρχείων

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

αναζητώ ένα πρόγραμμα το οποίο μπορεί να πάρει input μια λίστα σε excel ή txt και να κάνει αναζήτηση των συγκεκριμένων αρχείων μέσα σε ένα συγκεκριμένο φάκελο. Επιπλέον, όταν τα βρει να τα μεταφέρει με copy ή cut (προτιμότερο το 2ο) σε άλλο φάκελο. Έχετε κάτι τέτοιο στα υπ' όψιν;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα σε έναν πλάγιο τρόπο για τη μεταφορά των αρχείων μέσω μετονομασία της κατάληξης τους και μεταφοράς μέσω του Bulk Rename Utility.

Αν κάποιος έχει κάποια καλύτερη λύση ας την παρουσιάσει.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν έχω καταλάβει.

Έχεις ας πούμε 2 excel, με μια κοινή στήλη ?

Το ένα excel έχει πολλές τιμές το άλλο μόνο την κοινή στήλη και θέλεις να ματσάρει την κοινή στήλη αλλά ταυτόχρονα να σου φέρει και κάποιο άλλο value ?

Σε χάνω λίγο στο post σου επειδή αρχικά λές excel ή txt και μετά λές φάκελο

Link to comment
Share on other sites

Βασιλή δεν έχω 2 excel.

Έχω 20.000 αρχεία jpg σε έναν φάκελο με συγκεκριμένες ονομασίες (ID) και έχω και ένα excel με τα ID, απλά είναι χωρισμένα σε κατηγορίες. Πχ 200 ID ανήκουν στην κατηγορία "αυτοκίνητο", άλλα 380 στο "μοτο" κτλ.

Εγώ θέλω ένα πρόγραμμα στο οποίο θα δίνω input ένα αρχείο txt ή excel το οποίο θα περιέχει τα IDs κάθε κατηγορίας στην μορφή "ID.jpg", το πρόγραμμα θα διαβάζει το input, θα ψάχνει το συγκεκριμένο αρχείο στο φάκελο των 20.000 jpg και θα κάνεις τις συγκεκριμένες μετακίνηση σε άλλο φάκελο που του έχω ορίσει.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now