''Vagos''

Θερμοαγώγιμη πάστα

Recommended Posts

Παιδιά έχω ακούσει πολλά περί πως πρέπει να μπαίνει η πάστα,αλλά πιο είναι το σωστό για καλύτερα αποτελέσματα?

Εγώ βάζω πάντως μια μπόλικη ποσότητα ώστε να πατήσει η ψύκτρα από πάνω και να την απλώσει χωρίς κιόλας όμως να ξεχυλίσει,είπαμε...Μέτρια περίπου...p:

Έχω δει κάποια βίντεο που βάζουν μια σταλιά.....Άμα βάλεις λίγο παραπάνω φέρνει αντίθετα αποτελέσματα?

Πως είναι το σωστό για καλά αποτελέσματα? Μικρή ποσότητα? Μεγάλη? Και πως την απλώνεις?Με πινέλο? Με το χέρι ή όπως το βάζω εγώ? Εγώ σχηματίζω ένα 5 όπως είναι στο ζάρι..τέτοιο πεντάρι και πιο πολύ στο κέντρο,και λίγο ποιο λίγο στα άλλα...και μετά από πάνω βάζω την ψύκτρα με λίγο πίεση για να απλώσει καλά....

Για πείτε ρε GUYS!!!???

Χρησιμοποιώ artic silver 5

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει κάποια βίντεο που βάζουν μια σταλιά.....Άμα βάλεις λίγο παραπάνω φέρνει αντίθετα αποτελέσματα?

Πως είναι το σωστό για καλά αποτελέσματα? Μικρή ποσότητα? Μεγάλη? Και πως την απλώνεις?Με πινέλο? Με το χέρι ή όπως το βάζω εγώ?

Αυτο που κανει η παστα ειναι να κλεινει τους πορους που εχει το μεταλλο ουτως ωστε να πετυχεις καλυτερη μεταφορα θερμοτητας, αρα η ποσοτητα που χρειαζεσαι ειναι πολυ μικρη.

Ο καθενας βρισκει τον τροπο που τον βολευει για να απλωνει την παστα, εγω π.χ. βαζω στο κεντρο του επεξεργαστη μια μικρη ποσοτητα παστας (περιπου οσο ενας κοκκος ρυζιου), μετα βαζω την ψυχτρα επανω και με το σφιξιμο απλωνει σχεδον σε ολη την επιφανεια του επεξεργαστη. Αν βγαλεις την ψυχτρα μετα απο λιγη ωρα θα πρεπει η παστα να εχει αφησει ενα στρογγυλο σημαδι επανω στον επεξεργαστη και την ψυχτρα, οπως αυτο που βλεπεις στο attachment.

PS. Προσοχη με την Arctic Silver, αν σου πεσει παστα επανω στην μητρικη θα την βραχυκυκλωσει και μπορει να της κανεις ζημια.

stealth

DSCN1197.jpg

DSCN1197.jpg

DSCN1197.jpg

DSCN1197.jpg.35c57ba718c44ac9a6cdde0ce3e

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη , ισως θελει λιγο ακομα απο οσο εβαλες .

Επισης ... γιατι ειναι στραβοπατημενο ??? :D

Την φωτο την εβαλα μονο για να δει πως ειναι, αυτη ειναι απο οταν ειχα πρωτοπαρει το μονοβαθμιο...τωρα εχω γινει αετος...:P

Αν εννοεις το οτι δεν παταει ακριβως στο κεντρο του επεξεργαστη...εκει το φερνουν οι βιδες. Επισης ηθελε λιγο ανοιγμα το αρμαφλεξ γυρω απο τον επεξεργαστη για να πατησει καλα... και το evaporator πρεπει να ειχε μπει λιγο στραβα και καποιο δοντακι δεν επιανε...μολις το εβγαλα για να αλλαξω το hold down το εφερα στα ισια.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Thanks guys θα βάλω πιο λίγο τώρα...Θα την απλώσω άμα είναι με καμία κάρτα για να πιάσει παντού...για να έχει λεπτό στρώμα και κάνει καλύτερη μεταφορά.....Άντε ε? Κάνει βραχυκύκλωμα?

Δεν μου έχει φύγει μέχρι τώρα πάντως..... :P

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας για αέρα όλες πάνω κάτω την ίδια απόδοση έχουν.

Arctic Silver 5, Ceramique...ίσως του κιλού έιναι λίγο χειρότερες.

Έχει δοκιμάσει κανείς Coollaboratory Liquid Metal Pads ή απλή thermal paste να πέι εντυπώσεις ?

Link to comment
Share on other sites

Coollaboratory Liquid Metal

δοκιμάσαμε με την τασία κάποτε να βάλουμε αλλά μείναμε στο άπλωμα καθως κυνηγούσαμε την πάστα στο δωμάτιο, δεν θα την πρότεινα ποτέ.

κεραμικ ftw

Link to comment
Share on other sites

Coollaboratory Liquid Metal

δοκιμάσαμε με την τασία κάποτε να βάλουμε αλλά μείναμε στο άπλωμα καθως κυνηγούσαμε την πάστα στο δωμάτιο, δεν θα την πρότεινα ποτέ.

κεραμικ ftw

1. Λέγοντας Τασία εννοείς τον Ρεσελιέ; Αν ναι, LOL :hehe:

2. Τι εννοείς με το ότι την κυνηγούσατε στο δωμάτιο;

Link to comment
Share on other sites

είναι ένα περίεργο πράμα σαν υδράργυρος και γλυστράει.

θέλει χαρτοπετσέρα η κάτι άλλο να το πιάσεις και να το απλώσεις με κυκλικές κινήσεις για κανα 3λεπτο. ταλαιπώρια σκέτη

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε. Φυσικά και έχει δίκιο. Στον αέρα τουλάχιστον η AS5 είναι καλύτερη από την ceramique. Έβαλα στο pc Του πατέρα μου και με την stock ψύκτρα της intel Πάνω έχει idle από 28 μέχρι 32 βαθμούς max. Cpu Ci3 530.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και Coolaboratory που δεν έιναι σαν υδράργυρος.

Coollaboratory Liquid Metal Pad for CPU - Thermal Paste - plaisio.gr

Με τον υδράργυρο, γυρίσανε κάτι πελάτες πίσω τα PC τους και οι ψύκτρες του 5? είχαν λιώσει όλες :hehe: . Τις είχε διαβρώσει !

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και Coolaboratory που δεν έιναι σαν υδράργυρος.

Coollaboratory Liquid Metal Pad for CPU - Thermal Paste - plaisio.gr

Με τον υδράργυρο, γυρίσανε κάτι πελάτες πίσω τα PC τους και οι ψύκτρες του 5? είχαν λιώσει όλες :hehe: . Τις είχε διαβρώσει !

δεν είναι η ψυκτρες του 5ευρου, γενικά έχει θέμα με το αλουμινιο. νομίζω δηλαδης:D

όσο για τα pads φχαριστω, δεν θα πάρω :P

Edited by AMDnord
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now