Recommended Posts

Επειδή το ζήτησαν αρκετοί, το ανέβασα mediafire να το κατεβάσει όποιος θέλει μια και καλή. 156MB Ελληνικά XP για 2D & 3D :) Στα 2D πάνε πολύ καλά από ότι έχω δει (τα δούλεψα πολύ και με τον crio στο ADW 2010 :T:), δεν χάνουν σε σχέση με την v1.0 και δεν είναι τόσο περίεργα :D;)

Ελάτε όλοι μαζί να διαδώσουμε φήμη ότι είναι πολύ πιο γρήγορα από τα Ταϊβανέζικα - "Greek XP rulezz, 10 seconds faster than Taiwanese 2k3 without CopyWaza" :hehe::hehe: (παρόλο που έβαλα τα χεχε, να διευκρινίσω ότι κάνω πλάκα :))

Link από τον απέθαντο ftp μας :)

Edited by caution
ftp link added
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να πείτε κάποιες τιμές maxmemm που βάζετε και το αντίστοιχο available memory μετά

από χειροκίνητο cw? :D

Πρώτη προσπάθεια με 600ΜΒ maxmem (628xxxxx στο spi) με 1,5GB cw c-d, d-c, c-d πιάνει μαξ

520χχχχχχ.....

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε κάτσε, ψάχνω κάτι που αν θυμάμαι καλά το είχα ποστάρει στο lcc :hehe:

edit: Το βρήκα!!! :D Τι έχεις να πεις τώρα πάστελ? :D

sb21xe.jpg

και το λινκ από το Lcc http://www.hwbox.gr/hwbox-2d-team/4011-superpi-32m-low-clock-challenge-page_75.html

Edited by $@39@
Link to comment
Share on other sites

Tο 640MB Maxmem έχω παρατηρήσει ότι σου δίνει πιο consistent runs, δεν υπάρχει δηλαδή τόσο fluctuation όσο με το 600άρι. Επίσης δεν έχει σημασία το πόσο μεγάλη Available μνήμη πετυχαίνεις μετά το CopyWaza. Εγώ μπορώ να σας κάνω την Available μεγαλύτερη από την Cache, πάει να πει κάτι αυτό; :D

Σημασία έχει το να υπάρχει σωστό balance μεταξύ Cached και Available. Τελοσπάντων, το συγκεκριμένο λειτουργικό προσωπικά νομίζω ότι δεν θα είναι τόσο γρήγορο όσο η 90άρα, όμως το καλό είναι ότι είναι σταθερό από ότι έχω δει και παίζει και 3Ds :)

Link to comment
Share on other sites

παρατήρησα ότι κατά την "αντιγραφη" ενός 1.5GB αρχείου μεταξύ των δίσκων, η cache προς το τέλος έγινε ish με την available. τότε με το που τελειώνει η αντιγραφή πατώ 'OK' και e3kinaw το 32M.

λες το δεύτερο ή ακόμα κι τρίτο copy-paste να δώσει κι άλλο? θα το δοκιμάσω βεβαια. thanks που συζητάμε αυτό το θέμα διότι το είχα απορία παρα πολύ καιρό

τι είναι η 90ara?

Link to comment
Share on other sites

3 copy-paste...c-d, d-c, c-d...τελειώνουν και οι τρεις αντιγραφές, αφήνεις τουλάχιστον μισο λεπτό

σε αδράνεια το σύστημα δεν πειράζεις τίποτε δηλαδή, αν θες τρέχεις 1-2 16kb και μετά αφού

έχεις κλείσει services, exlpoler τρέχεις το 32αρι...

Δεν ξέρω αν είναι σωστή αυτή η σειρά, αλλά έτσι το κάνω εγώ...:P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω στον C τα Windows και τo SPi και το D το έχω άδειο. Pagefile τα αφήνω ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ, με το που τα πειράξω χειροτερεύουν τα runs μου. Real Time Priority και Affinity σε όποιον από τους δύο πυρήνες δω ότι πάει καλύτερα (δοκιμάζω). Από 'κει και πέρα έχω μαζεμένα 3GB αρχεία σε ένα φάκελο με την ονομασία CopyWaza, ο οποίος βρίσκεται στο D.

Και ξεκινάω D -> C, C -> D, D -> C, κάθε φορά με αντιγραφή και αντικατάσταση των προηγούμενων αρχείων. Ενδιάμεσα έχω ανοικτό τον task manager και παρατηρώ πότε θα ανέβει στα τέρματα η Available Memory για να ξεκινήσω την επόμενη αντιγραφή-επικόλληση.

Με αυτόν τον τρόπο CopyWaza έχω βγάλει το γρήγορο 8m49sec 32M run στο P55 :) Να διευκρινίσω ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ, ότι δεν έχει καμία μα καμία σημασία το πόσο μεγάλη Available Memory έχεις. Δηλαδή αν έχεις 628xxxxxx/599xxxxxx δεν πάει να πει ότι βγάζεις καλύτερο χρόνο από το 628xxxxxx/565xxxxxx ;) Μάλιστα αν δείτε το 8m49sec που παραθέτω στο παραπάνω link, παίζω με 640MB Maxmem γιατί είπαμε ότι στα XP μου δίνει μεγαλύτερο consistency στα runs (δεν αποκλείουν τόσο πολύ το ένα με το άλλο) και έχω 670xxxxxx/569xxxxxx. Για ποιο λόγο είναι πολύ γρήγορο; Γιατί η διαφορά Available με Cached ήταν 2MB περίπου :T:

Θέλει προπόνηση, δεν είναι έτσι μπαμ και κάτω έτσι απλά μωράκι μου φευγάτο :D;)

Ο καθένας παιδιά βρίσκει ένα τρόπο που βολεύεται. Δεν υπάρχει ένας standard τρόπος ο οποίος να είναι ο καλύτερος. Οπότε μην αγχώνεστε, πειραματιστείτε και καταλήξτε σε κάτι που σας βολεύει :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

πρωτες εντυπωσεις απο το XPized.

χρειαστηκε να κατεβασω το VB6

Download details: Service Pack 6 for Visual Basic 6.0: Run-Time Redistribution Pack (vbrun60sp6.exe)

γιατι ελειπε καποιο .DLL και δεν ετρεχε το wprime!

δεν μου αρεσαν

1) που καθε φορα που ξεκινα βγαζει το παραθυρακι για τα στοιχεια χρηστη ακομα και αν δεν εχω βαλει pass (θελω να μπαινει κατευθειαν)

2) οταν παταω ctlr-alt-del για το task manager δεν ανοιγει κατευθειαν αλλα βγαζει το παραθυρακι με τις επιλογες.

μου αρεσε που δεν χρειαστηκε να βαλω κλειδι κατα την εγκατασταση και επισης οτι εγκατασταθηκe γρηγορα και ειναι ο,τι πιο κομμενη εκδοση εχω δει! (απορω πως δουλευουν :D)

Link to comment
Share on other sites

Πατάς στο run, regedit.

Ακολουθείς την παρακάτω διαδρομή:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

Αν έχεις βάλει κωδικό στην αρχή που κάνεις φορματ κάνεις edit το: DefaultPassword και βάζεις τον κωδικό.

Σε αντίθετη περίπτωση το αφήνεις κενό.

Μετά κάνεις δεξί κλικ, δημιουργια ενός string value με το όνομα AutoAdminLogon και την θέτεις

ως 1.

Κάνεις ενα shutdown και στην επόμενη εκκίνηση ως δια μαγείας το παραθυράκι με το ονομα χρηστη-κωδικό

δεν θα εμφανιστεί...:D

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν θες να ανοίγεις zore κατευθείαν τον task manager, πατάς πολύ απλά Ctrl + Shift + Esc :T:

Όσο για το ότι είναι πολύ κομμένα, που να δεις την v1.0 (τα 96MB) και μια 75MB που έχω για CPU-Z validations :D:D

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ γιώργηδες! πάντως αυτά τα 2 "αρνητικά", στου πεπιτό γίνονται από μονα τους, γιατί δεν τα κανεις και εσύ έτσι? (εννοώ αν έχουν κάποια σκοπιμότητα?)

και βεβαια αν μπορείς να συμπεριλάβεις και το VB6 πακετάκι για να τρέχει και το prime, εκτος και φτιάχνεις ένα ΧΡ για κάθε μετρητικό! (μεγάλη ταλαιπωρία!) :)

παρατήρησα επίσης ότι στο prime βγάζει κανονικά τα στοιχεια του συστήματος αλλα έχω την εντύπωση πως είναι πιο αργό από του Πεπιτό.

αυτές τις μέρες θα δοκιμάσω και τα 3D

Link to comment
Share on other sites

και βεβαια αν μπορείς να συμπεριλάβεις και το VB6 πακετάκι για να τρέχει και το prime, εκτος και φτιάχνεις ένα ΧΡ για κάθε μετρητικό! (μεγάλη ταλαιπωρία!) :)

To wPrime θελει Vista για να βγαλεις καλα σκορ, και σε Win 7 καλουτσικα παει...:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

ωραίος Γιάννη! το είχα ξεχάσει, σε μερικά συστήματα βγαίνει καλύτερα σε vista! όμως πολύ λειτουργικό και πολλές εγκαταστάσεις βρε παιδί μου. να βρίσκαμε και ένα τρόπο να φτιάχναμε images και να τα περνούσαμε κατευθείαν με όλα τα 3D, 2D εγκατεστημένα. πολύ ταλαιπωρία τρώω κάθε φορα που αλλάζω μητρική!

είχα βρει παλιότερα ένα super προγραμματάκι (Acronis) που έκανε εγκατάσταση το image σε οποιοδήποτε σύστημα χωρίς τους drivers της μητρικής οποτε δούλευε παντού.

δυστυχώς έχει πρόβλημα και δεν αναγνωρίζει όλα τα chipsets οποτε μπορεί να μην βλέπει τους δίσκους :(

found it

http://www.acronis.com/backup-recovery/advanced-workstation/universal-restore.html

εσείς αλήθεια τι χρησιμοποιείτε?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα σωρο δισκους... αλλους για την classified...αλλους για την REX... την P4C800... στον SSD εχω κανει τρια partition, ενα για καθε μητρικη για να τρεχω PC Mark 05. Tωρα εχω διαλυσει ολα τα λειτουργικα και θελουν παλι φορτωμα.:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now