KChris

Επιλογή επεξεργαστή για 1156

Recommended Posts

Γεια σας

Σκοπεύω να αγοράσω επεξεργαστή για socket1156, αλλά δεν κατέληξα ακόμα σε κάποιον. Αυτό που θέλω να μάθω είναι το εξής:

Έστω ότι έχουμε τους έχουμε όλους με ένα πυρήνα ενεργό και στην ίδια συχνότητα, τι διαφορά έχουν στις επιδόσεις ένας i3,i5,i7 για 1156;

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν έχω περιορισμό στο budget.

2. Ξέρω πόσους πυρήνες έχει ο καθένας, απλά ρώτησα με ένα πυρήνα ενεργό σε όλους και ίδια συχνότητα αν κερδίζει αισθητά κάποιος σε σχέση με κάποιον άλλον.

3. O i750 ξέχασα να πω ότι μάλλον απορρίπτεται, διότι δεν κλοκάρει τόσο καλά όσοι οι άλλοι από όσο ξέρω.

Επίσης αυτό πυο με ανησυχεί περισσότερο από όλα είναι αν κάποια σειρά έχει καλύτερο IMC. Έχω την αίσθηση ότι οι i7 (πάντα για 1156 μιλάμε) έχουν καλύτερο IMC από τους άλλους. Ξέρει κάποιος να μας πει αν ότως έχουν πιο καλό?

Φίλε zoro δε με απασχολεί διπύρηνος ή τετραπύρηνος. Πάντα αγόραζα αυτόν που κλοκάριζε πολύ καλά σε νερό.

Link to comment
Share on other sites

3. O i750 ξέχασα να πω ότι μάλλον απορρίπτεται, διότι δεν κλοκάρει τόσο καλά όσοι οι άλλοι από όσο ξέρω.

είσαι σίγουρος? νομίζω ότι i5 750 & 760 θεωρούνται ότι καλύτερο σε OC...

εκτός και αν πας σε i7 που σίγουρα είναι καλύτεροι λόγω περισσότερων πυρήνων

btw για τι χρήση προορίζεται?

Link to comment
Share on other sites

Όσο θυμάμαι από παλιά η σειρά i5 7xx δεν κλοκάριζε καλά.

Το σύστημα θα το χρησιμοποιώ για benching. Για τετραπύρηνο ή διπύρηνο δεν έβαλα περιορισμό. Με ενδιαφέρει κάτι που να ανεβαίνει καλά.

Και αυτό που με ενδιαφέρει επίσης είναι όπως είπα το IMC. Στο hwbot Που έψαξα είδα οι i7 να παίζουν πιο ψηλά από ότι οι i3, αλλά παρόλο αυτά δεν ξέρω αν έχουν καλύτερο IMC.

Link to comment
Share on other sites

με 750 θα εισαι σιγουρα και ανετα 24/7 4200 αν εισαι με νερακι που λες

με ι3 πιστευω είναι εφικτό 5ghz @ Η2Ο, αφου σε φιλο εστησα i3 670 @ 4700 24/7 μεσα σε 20 λεπτα

το θέμα του efficiency ομως σε απασχολεί, οπότε λέω να πάς σε i7 :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now