George_o/c

GeForce GTX 580: Oι πρώτες "φωτογραφίες"

Recommended Posts

[NEWS_IMG=GeForce GTX 580: Oι πρώτες "φωτογραφίες"]http://reviews.hwbox.gr/news/nvidia.jpg[/NEWS_IMG]Η NVIDIA κυκλοφόρησε χθες νέο developer driver, κάτι που σίγουρα δεν τραβά το ενδιαφέρον του καταναλωτικού κοινού που χρησιμοποιεί κάρτες γραφικών της Πράσινης. Το τι συναντά κανείς μέσα στα μελλοντικώς υποστηριζόμενα μοντέλα όμως είναι άλλου παπά ευαγγέλιο, μιας και στην λίστα φιγουράρει και η GF110-based GeForce GTX 580. Οι 32bit εκδόσεις του 261.00 driver όχι μόνο αναφέρουν την GTX 580, αλλά και την πολυσυζητημένη GeForce GTS 455, για την οποία ουκ ολίγες φήμες ακούστηκαν τελευταία. Άξια αναφοράς είναι και η νέα low-end GeForce 405, μια κάρτα που ίσως συμπεριληφθεί σε OEM lineups. Περίεργο θεωρείται δε το γεγονός, ότι στις 64bit versions του 261.00 οι κάρτες απουσιάζουν.

Σας έχουμε όμως και άλλα νέα αναφορικά με την GTX 580. Μερικές ώρες πριν είδαν τα φώτα της δημοσιότητας δύο φωτογραφίες που δείχνουν το πολυαναμενόμενο τέρας. Έτσι τουλάχιστον ισχυρίζεται το www.pcinlife.com... Δεν ξέρουμε αν είναι αληθινές - ρίξτε μια ματιά και πείτε τη γνώμη σας. Αν κάποιος αναρωτηθεί για τεχνικά χαρακτηριστικά, καλό είναι να έχε υπόψη ότι οτιδήποτε κι αν ακούγεται τώρα είναι φήμες! 512 SPs, 384-/512-bit interface, 2GB GDDR5 memory; Ίσως...

NVIDIA_DEV.0E22.01 = "NVIDIA GeForce GTX 460"

NVIDIA_DEV.0E23.01 = "NVIDIA GeForce GTS 455"

NVIDIA_DEV.0E24.01 = "NVIDIA GeForce GTX 460 "

NVIDIA_DEV.0E38.01 = "NVIDIA GF104GL"

NVIDIA_DEV.0E3E.01 = "NVIDIA GF104-ES"

NVIDIA_DEV.0E3F.01 = "NVIDIA GF104-INT"

NVIDIA_DEV.1080.01 = "NVIDIA GeForce GTX 580"

NVIDIA_DEV.1081.01 = "NVIDIA D13U"

NVIDIA_DEV.1082.01 = "NVIDIA D13U "

NVIDIA_DEV.1083.01 = "NVIDIA D13U "

NVIDIA_DEV.1098.01 = "NVIDIA D13U "

NVIDIA_DEV.10C5.01 = "NVIDIA GeForce 405"

Μια διευκρίνιση. Τα D13U στα listings σηματοδοτούν ότι έρχονται κι άλλα καλούδια μες στους επόμενους μήνες.

[img_ALT=GeForce GTX 580: Oι πρώτες "φωτογραφίες" ]

http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614cca049f7b918.jpg[/img_ALT]

[img_ALT=GeForce GTX 580: Oι πρώτες "φωτογραφίες" ]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/4614cca049f87c5d.jpg[/img_ALT]

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

αίμα και σπέρμα λέμε!! :hehe:.

Να φτιάξουμε και κανενα driver της προκοπής γιατί ο τελευταίος μου χαλάει το color profile της οθόνης μαμώ τα υπουργεία μου.

Δεν ηθελες AMD - φατα τωρα :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηθελες AMD - φατα τωρα :hehe: :hehe:

Γιατι δηλαδη εσυ με AMD εχεις καλυτερη απεικονηση οσον αφορα το desktop??? εγω μια ζωη nvidiakias ημουν και επα να παω σε ATI για μια φορα....Σε πληροφορω οτι η ποιοτητα απεικονισης τουλαχιστον στο desktop για να μην πω σε βιντεο είναι αθλια σε σχεση με πριν....Να διευκρινησω οτι μιλαω για ποιοτητα απεικονισης και οχι επιδοσεις.....Πριν είχα 2 x Sparkle GTX 260 και τωρα εχω 2 x Asus 5870.....και εχω πειραματιστει απειρα με τις ρυθμισεις τοσο τις οθονης ( LG 32'' Full HD ) οσο και του ATI ccc ...Μπορει να είναι χαζη η παρατηρηση μου αλλα τι να σας πω.....Εχω αρχισει να το ψιλομετανιωνω...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δηλαδη εσυ με AMD εχεις καλυτερη απεικονηση οσον αφορα το desktop??? εγω μια ζωη nvidiakias ημουν και επα να παω σε ATI για μια φορα....Σε πληροφορω οτι η ποιοτητα απεικονισης τουλαχιστον στο desktop για να μην πω σε βιντεο είναι αθλια σε σχεση με πριν....Να διευκρινησω οτι μιλαω για ποιοτητα απεικονισης και οχι επιδοσεις.....Πριν είχα 2 x Sparkle GTX 260 και τωρα εχω 2 x Asus 5870.....και εχω πειραματιστει απειρα με τις ρυθμισεις τοσο τις οθονης ( LG 32'' Full HD ) οσο και του ATI ccc ...Μπορει να είναι χαζη η παρατηρηση μου αλλα τι να σας πω.....Εχω αρχισει να το ψιλομετανιωνω...

:confused::confused: Λίγο κουλό μου ακούγεται αυτό ^^

Με τι drivers είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουνε... "χρήστες" που το έχουνε πεί αυτό εκατέρωθεν.

Αυτό βεβαίως είναι το top level του fanboyισμού.

Μιλησα για ποιοτητα απεικονισης και οχι επιδοσεις...Είναι κοινως γνωστο πλεον πως η ΑΤΙ είναι μπροστα οποτε δεν τιθεται θεμα fanboyσμου...Όσο για τους drivers είμαι με τους τελεφταιους που εβγαλε η ΑΤΙ αλλα και με τους προηγουμενους παλι τα ίδια είχα....Αν και λιγο offtopic αλλα μηπως μπορει να με κατατοπισει καποιος σε καποιο αλλο μερος του forum η να μου δωσει καποια λυση???

Οσο τωρα για τον φιλτατο billpeppa , και το λεω αυτο με ολο τον σεβασμο για την απιστευτη εμπειρια και τεχνογνωσια που εχει ( δεν το λεω ειρωνικα) αλλα , θελω το PC μου να είναι "στημμενο" και να "τρεχει" οπως το θέλω εγω...Ασχετα με το αν είναι nvidia ή ATI ή Intel ή AMD θέλω αυτο που βλεπω να είναι αυτο που θελω...Πιστεψε με πως αν το supermarket Μαρινοπουλος βγαζανε καρτες γραφικων που να αντιπροσωπευουν αφτο που ζηταω θα τις επαιρνα αβλεπι....Αυτα τα ολιγα και χωρις να θέλω να διμηουργησω οποιονδηποτε διαπληκτισμο.......

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουνε... "χρήστες" που το έχουνε πεί αυτό εκατέρωθεν.

Αυτό βεβαίως είναι το top level του fanboyισμού.

και ο sebastian το είπε αυτό όταν πέρασε απο την nvidia στην apAti. :hehe: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now