Recommended Posts

edit

Οι drivers είναι στον controller όπως βλέπω εδώ..αλλά όχι και στον δίσκο..

Αυτοι οι drivers ειναι για τον controller...τους εγκατεστησες μαζι με τους drivers της μητρικης.

Τους drivers του δισκου δοκιμασες να τους περασεις απο εδω? (see attachment)

stealth

Untitled1.jpg

Untitled1.jpg

Untitled1.jpg

Untitled1.jpg.85b82263d5801c61aa656d3cdb

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι αυτοι οι drivers που προσπαθεις να περασεις ειναι οι raid drivers που θα πρεπει να χρησημοποιησεις οταν κανεις εγκατασταση λειτουργικου στους δισκους.

Εσυ τους δισκους τους εχεις για storage, δεν θες να φορτωσεις λειτουργικο, σωστα?

Mπορει να κανω λαθος αλλα δεν πρεπει να υπαρχουν αλλοι drivers εκτος απο αυτους που ειναι ενσωματωμενοι στα windows για να αναγνωριζουν τους δισκους. Αν οι δισκοι λειτουργουν κανονικα και αν τα windows τους αναγνωριζουν σωστα εισαι ενταξει.

Ισως καποιος αλλος να ξερει κατι παραπανω...

stealth

Link to comment
Share on other sites

Όχι όχι stealth έχεις μπερδευτεί μάλλον με τους caviar στην υπογραφή μου που όντως είναι για storage...Από τον revodrive προσπαθώ να πάρω τα μέγιστα. ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου.

Οι drivers αυτοί είναι για να βρουν τα windows τον controller του revodrive απλά πίστευα ότι είναι λογικό μέσα στο αρχείο να έχει drivers και για τον δίσκο..δυστυχώς στο site της ocz δεν βρίσκω κάτι άλλο..

Ο λόγος είναι τα σχετικά χαμηλά για τον δίσκο writes, βγάζει 285 ενώ θα έπρεπε να έχει 330mb/s+ ..

Link to comment
Share on other sites

Συμφερει να παρει κανεις 2 μετριους και φτηνους ssd, πχ. τους kingston που εχουν χαμηλο read και να τους βαλει raid?

Link to comment
Share on other sites

Sequential Read Throughput 3 — 230 MB/s

Sequential Write Throughput 3 — 180 MB/s

Ο ένας

Σε raid 0 υπολόγισε τα διπλάσια..

link

Σίγουρα αξίζει το raid 0 σε ταχύτητα δεν τίθεται θέμα για κανένα λόγο..όμως πρέπει να γνωρίζεις πως αν τα παίξει ο ένας δίσκος θα χάσεις τα δεδομένα και από τους 2!

Link to comment
Share on other sites

Τα εργοστασιακα νουμερα που εγραψες ειναι δεδομενα, αυτα που αναφερει ο κατασκευαστης, το θεμα ειναι τι γινεται στο Raid.

Εισαι βεβαιος οτι στο raid ειναι 460/360?

Το οτι θα τα παιξει το ειπες γιατι ειναι πιο πιθανο στους ssd απ οτι στους μηχανικους?

Link to comment
Share on other sites

Τα εργοστασιακα νουμερα που εγραψες ειναι δεδομενα, αυτα που αναφερει ο κατασκευαστης, το θεμα ειναι τι γινεται στο Raid.

Εισαι βεβαιος οτι στο raid ειναι 460/360?

Καλημέρα, δεν είναι δεδομένα, είναι ονομαστικά, κανένας δίσκος δεν φτάνει τα νούμερα που δίνει η εταιρεία. Αυτός είναι ο σκοπός του raid 0 να διπλασιαστούν τα νούμερα.

Το οτι θα τα παιξει το ειπες γιατι ειναι πιο πιθανο στους ssd απ οτι στους μηχανικους?

Από την λογική ότι στον ssd δεν έχουμε κινούμενα μέρη είναι εύκολα κατανοητό πως χαλάει πολύ πιο δύσκολα..όμως το raid 0 με ότι δίσκους και να το κάνεις θέλει 2..οπότε σε κάθε περίπτωση αν τα παίξει ο ένας τα δεδομένα θα χαθούν και από τους 2..

Link to comment
Share on other sites

Συνεπως λες οτι ο ssd χαλαει πιο δυσκολα απ το μηχανικο. Αυτο ηξερα κι εγω. Ετσι οπως τοπες ομως νομιζα οτι εννουσες πως οι ssd ειναι πιο ευαλωτοι να χαλασουν σε raid.

Καλημέρα, δεν είναι δεδομένα, είναι ονομαστικά, κανένας δίσκος δεν φτάνει τα νούμερα που δίνει η εταιρεία. Αυτός είναι ο σκοπός του raid 0 να διπλασιαστούν τα νούμερα.

Δεν κολαμε σε συγκεκριμενα νουμερα. Τι ταχυτητα εχει το raid (2 σε 1) θελω να μαθω γιατι δεν εχω κανει ποτε ως τωρα. Διπλασιαζεται στανταρ η ταχυτητα του μονου?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαμηλά είσαι.

Αν μπορείς, βάλε άλλο δίσκο για λειτουργικό και πάρε backup αυτόν και κάνε τον restore.

Κάνε secure erase και τα 2 drives.

Κάνε restore το backup σου και ξαναδές τα νούμερα.

Περίμενα αρκετά παραπάνω... τουλάχιστον 400Read και 180 writes.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είσαι πολύ χαμηλά!

Κανε ότι σου είπε ο jax και επιπλέον πέρασε το τελευταίο firmware, έχεις αρκετά παλιό + περνα τους τελευταίους Intel IRST drivers (εγώ είδα σημαντική διαφορα κάνοντας τους αναβάθμιση στην τελευταία version)!

Intel IRST:http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&DwnldID=20215&keyword=%22iata+cd%22&DownloadType=Drivers&lang=eng

Firmware:OCZ Technology

ΥΓ:Μπορείς πριν κανεις όλα αυτά, να περάσεις πρώτα τους drivers της intel για να δεις αν θα έχεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγίες για νέους στο άθλημα για το πως να κάνετε secure erase και firmware upgrade τους OCZ SSD σας. (οι συγκεκριμένες απευθύνονται στον gregorisvas που έχει raid0 στημένο, αλλά αν παρακάμψετε το σπάσιμο και στήσιμο του raid0, οι υπόλοιπες οδηγίες είναι ίδιες).

Υπάρχουν 2 τρόποι για να κάνεις secure erase τα drives σου. Ο πρώτος χρειάζεται κι άλλο drive, ο δεύτερος τρόπος όχι.

1) Κάνεις ένα image με Acronis . Το κάνεις restore σε ένα μηχανικό. Σπας το raid 0 και κάνεις boot από το μηχανικό. Κατεβάζεις από το site της OCZ το OCZ SSD Toolbox. Κάνεις secure erase και μετά firmware upgrade. Ξαναστήνεις το raid0. Κάνεις restore πάλι μέσω acronis όλο το backup που είχες πάρει. Είσαι έτοιμος.

2) Παίρνεις backup με το acronis και δημιουργείς και ένα acronis rescue media (CD ή DVD). Αν δεν υπάρχει Acronis χρησιμοποιείς το Windows 7 backup και παίρνεις backup σε έναν εξωτερικό USB δίσκο.

Κατεβάζεις από το site της OCZ το Linux Firmware updater. Κατεβάζεις επίσης το Hirens Boot CD. To OCZ Linux Firmware updater μπορείς να το εγκαταστήσεις σε USB stick. To Hirens Boot CD χρειάζεται ένα CD ή DVD.

Παίρνεις ένα backup το image όλου του raid στον εξωτερικό δίσκο σου. (Μπορείς να το κάνεις είτε μέσα από τα Windows, είτε εκκινώντας τον υπολογιστή από το Acronis CD). Αν πάρεις backup μέσω Windows 7, τότε μόνο μέσα από τα Windows 7.

Σπας πάλι το Raid0. Γυρνάς τον controller σε IDE mode. Εκκινείς τον υπολογιστή με το Hirens Boot CD. Πηγαίνεις στα Dos Utilities και μετά στα HDD Tools. Ξεκινάς το HDD Erase 4.0. Κάνεις secure erase και τα 2 drives. Restart.

Τώρα ξεκινάς από το OCZ Linux Firmware updater. Κάνεις update και τα 2 drives στο τελευταίο firmware (οδηγίες μέσα στο site της OCZ).

Στήνεις το raid0 ξανά και εκκινείς πάλι με το Acronis Rescue media. Κάνεις restore το image από τον εξωτερικό σου. Αν έχεις πάρει backup από τα Windows 7, εκκινείς τον υπολογιστή από ένα Windows 7 DVD και όταν φτάσει στην οθόνη setup πατάς το κουμπί repair my computer. Μετά επιλέγεις restore Windows 7 from image (ή κάτι τέτοιο. Δεν το θυμάμαι ακριβώς).

Είστε έτοιμοι.

links:

Hirens BootCD

OCZ SSD ToolBox

OCZ guide for USB boot for Linux Firmware updater and Linux updater guide

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως εβγαλα τον SSD τον τοποθέτησα σε 2ο μηχάνημα εγκατέστησα OCZ Toolbox--->>>Secure erase ξανά τοποθέτηση στο 1ο και φρέσκια εγκατάσταση Windows!!

με τον ίδιο τρόπο έκανα και firmware update,χωρίς να πειραχτούν καθόλου τα Windows!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αγόρασα έναν ακόμα Postville σήμερα για να τους βάλω 3χ Raid0 για να είμαι κομπλέ. Έτρεξα όμως μερικά benchmarks και έβγαλα αυτά τα νούμερα.

fnagr5.jpg

Σαν ταχύτητες πιστεύω είμαι οκ. Παρατήρησα όμως στο AS SSD και λέει δεξιά 31Κ BAD (?!!!!!!) WTF?!!! Τι είναι αυτό ξέρει κάποιος να μου πει? Θέλει κάτι ο δίσκος που δεν έχω κάνει? Μην τον βάλω μαζί με τους άλλους 2 και μου σπάει κανά raid....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now