Recommended Posts

Οι ταχύτητες είναι κομπλέ απ'ότι είδα στο νετ για έναν δίσκο. Alligned δεν είναι οπότε αν περάσω λειτουργικό πάνω θα είμαι κομπλέ ή κάνω λάθος? Ξαναλέω ότι έχω άλλους 2 και είναι ο 3ος που θα τους κάνω όλους μαζί raid0

Link to comment
Share on other sites

Μετά από firmware update

15mep7d.jpg

Ψιλοβελτιώθηκε. :P Αντώνη κι εμένα πάντως καλά μου φαίνονταν τα νούμερα. Απ'ότι θυμάμαι και με τους άλλους που είχα δει παρόμοια τα θυμάμαι. Caution εσένα σίγουρα είναι καλύτερα αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω αφού δοκίμασα να βελτιώσω και ότι γινόταν και με intell ssd toolbox. Πάντως πιο πολύ τα έδειξα για να μου πείτε τι ήταν αυτό το 31Κ BAD. Το έψαξα και όντως κάτι με το allign θα βαλω λειτουργικό και θα το δω πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από firmware update

15mep7d.jpg

Ψιλοβελτιώθηκε. :P Αντώνη κι εμένα πάντως καλά μου φαίνονταν τα νούμερα. Απ'ότι θυμάμαι και με τους άλλους που είχα δει παρόμοια τα θυμάμαι. Caution εσένα σίγουρα είναι καλύτερα αλλά δεν μπορώ να το εξηγήσω αφού δοκίμασα να βελτιώσω και ότι γινόταν και με intell ssd toolbox. Πάντως πιο πολύ τα έδειξα για να μου πείτε τι ήταν αυτό το 31Κ BAD. Το έψαξα και όντως κάτι με το allign θα βαλω λειτουργικό και θα το δω πάλι.

Με λειτουργικό σακη θα πεσουνε τα νουμερα!!!!

για αυτο το δισκο που σου ειπα τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πάω Λιβαδειά την Κυριακή... Ήδη έχω στα χέρια μου μια 580 Lightning και έναν Postville... Θα γίνει της κάριας!!! :hehe::hehe:

edit: Με πρόλαβες Αντώνη. Δεν βρήκα κάτι ρε φίλε δυστυχώς... Κι εγώ ψάχνω να φανταστείς έναν veloci 300gb HLFS με κανά 90άρι να κάνω raid με έναν άλλο που έχω για αποθήκευση και δεν βρίσκω. Πάντως κοιτάω συνέχεια μπας πετύχω τπτ. Μόνο αυτός που σου είχα πει τότε.

Edited by $@39@
Link to comment
Share on other sites

( To achi και το SB850 λογικά κάνουν τις διαφορές - πάντως ωραία νουμεράκια το 102Μ3 ;) Go go RAID :) )

ΤΟ IDE και το bad alignment κάνουν τις διαφορές. Αν το drive μπει σε AHCI και γίνει align τότε τα νούμερα θα επανέλθουν.

Link to comment
Share on other sites

Γέμα και έλα μου Τσάκη :D

Δυστυχώς αυτή η κάρτα δεν θα μπει ποτέ σε άζωτο :P 24/7 θα μείνει η καημένη :hehe: Pc με 980Χ, 2000 6γιγα 7-8-7 hypers και X58A-OC γελάει και το παρδαλό κατσίκι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ορίστε όλα τα benchmarks που μου ήρθαν στο μυαλό. Με 3x Postville 80Gb Raid0 strip 128K.

6xrj9y.jpg

Περίμενα κατιτίς καλύτερο writte αλλά τελικά who gives a sh1t :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο πραγματικά δεν έχω άλλες μνήμες 3χ2 να βάλω πάνω :hehe: Πρέπει να κάνω rma τις παλιές 2000-8-8-8-24 στην corsair να μου δώσουν ένα νέο κιτάκι.

Link to comment
Share on other sites

Είναι νορμάλ τα νούμερα ή να το βάψω μπλέ? :P Vertex 2 RAID0 σε AMD 990X/SB950..
Πολύ χαμηλά είσαι.

Αν μπορείς, βάλε άλλο δίσκο για λειτουργικό και πάρε backup αυτόν και κάνε τον restore.

Κάνε secure erase και τα 2 drives.

Κάνε restore το backup σου και ξαναδές τα νούμερα.

Περίμενα αρκετά παραπάνω... τουλάχιστον 400Read και 180 writes.

Μετά απο αρκετό καιρό λοιπόν επιστρέφω δημήτριος :P Ζάχο..Έχω τα ίδια ακριβώς νούμερα (ίσως λίγο καλύτερα) πάνω σε Z68 με WriteBack Cache enabled..Έκανα secure erase,fw update και τους δύο SSD στο 1,35 καθώς και καθαρή εγκατάσταση windows..Τζίφος πάλι..Edit σε λίγο με αποτελέσματα να δείτε και να μου πείτε τί γίνεται πιά :(

edit: Απογοήτευση..Αν ήταν μονός ίσως να το δικαιολογούσα..RAID0?Πφ.. dsaga.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

@gregorisvas: Τα drives είναι 40αρηδες;

Πότε τους αγόρασες? είναι 25nm ή 34nm?

Αν είναι 40αρηδες 25nm τα νούμερα είναι νορμάλ τελικά. Ακόμα και οι 80αρηδες 25nm έβγαζαν τόσο χαμηλά writes σε incompressible data (50mb/s).

Αν είναι 34άρηδες θα έπρεπε να είναι πιο ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε..Σύμφωνα με την απόδειξη του Πλαισίου (του ενός SSD) είναι 25nm..Ο άλλος δεν έλεγε κάτι κάπου..Oι serial number πάντως είναι τελείως διαφορετικοί..Ο ένας έχει OCZ-K28D7D57393IZ1OF και ο άλλος OCZ-C5A4X663H49PO91L..Δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου αυτό..Μπορεί να 'ναι ο ένας 25 και ο άλλος 34 :S

Link to comment
Share on other sites

Παίζει το σενάριο να είναι διαφορετικοί και εκεί μπορεί να είναι και το πρόβλημά σου.

Μαζί τους αγόρασες;

Μέτρησέ τους χωριστά. Αυτός που είναι πιο γρήγορος είναι και ο 34nm. O 25άρης είναι ο υπεύθυνος για τις χαμηλές επιδόσεις.

Αν είναι ίδιοι στις επιδόσεις (αμφιβάλλω) δώσε τους και τους 2 να ησυχάσεις και πάρε έναν από τους νέους 120-128αρηδες να τελειώνεις.

Καλύτερες επιδόσεις θα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now