greltel

Θα αντέξει με αερόψυξη ή να βάλω υδρόψυξη?

Recommended Posts

καλησπερα παιδια,

αυτο ειναι το πρωτο thread που ανοιγω στο site σας αν και παρακολουθω αρκετο καιρο την πολυ καλη δουλεια σας.

στο θεμα μας.αυτη την περιοδο θα ηθελα να αγορασω μια καλη αεροψυξη για τον core i7 950 μου.Oμως το προβλημα που με απασχολει ειναι ενα.θα αντεξει ο 950 να τρεχει στα 4.3-4.4 ghz με απλη αεροψυξη η πρεπει να στυσω μια καλη υδροψυξη?

αν ειναι να παρω αεροψυξη τοτε θα παω για μια megahalems με δυο ανεμιστηρες σε διαταξη push-pull.αν ομως καταληξω οτι δεν προκειται να αντεξει τοτε θα παω ασυζητητη σε υδροψυξη.

δεν με απασχολει στο πως να στησω την υδροψυξη μιας και εχω βαλει πολλες αλλα το οικονομικο κοστος.για αυτο σκεφτομαι την λυση της αεροψυξης.εσεις τι λετε?

να αναφερω το κουτι μου ειναι το haf932.

Link to comment
Share on other sites

και εγω αυτο σκεφτηκα οτι δυσκολα θα αντεξει τετοια συχνοτητα ο αερας.αρα παμε κατευθειαν για μια υδροψυξη.α και ξεχασα να αναφερω οτι η χρηση θα ειναι 24/7.

λοιπον αντλια εχω ηδη μια eheim την 1250-790 η οποια ειναι πολυ καλη.αρα αυτα που χρειαζομαι ειναι ενα τανκ, ενα ψυγειο,ενα waterblock,λαστιχο και ρακορ.απο ψυγειο εχω σκεφτει το xspc rs-360 και απο wateblock το ek hf.τανκ θα παρω μαλλον ενα της aquacomputer το οποιο εφαρμοζει σε ενα bay.

εχετε τιποτα να προτεινετε?πιστευετε οτι ενα τριπλο ψυγειο θα αντεξει αυτη τη συχνοτητα?

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι δεν αξιζει να παρεις υδροψυξη αν απλα θες να φτασεις τα 4.3-4.4.Αν υπαρχει αλλος λογος παω πασο!

Εγω με τη megahalems εχω 4.25 rock stable 24/7 με ολες τις λειτουργιες του cpu ενεργοποιημενες.

Να παρεις υδροψυξη για 50-150mhz διαφορα????

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο σε αυτο αλλα θα ηθελα κιολας η θερμοκρασια του επεξεργαστη να κυμαινεται σε καλα επιπεδα.ξερεις επειδη ασχολουμαι πολυ με επεξεργασια βιντεο εκει ακομα και τα 150mhz κανουν την διαφορα.ειδικα σε αυτον τον επεξεργαστη.θα μπορουσες να μου πεις τι θερμοκρασια εχεις με την megahalems και τον επεξεργαστη στα 4.2?ακομα τι κουτι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

ναι εχεις δικιο σε αυτο αλλα θα ηθελα κιολας η θερμοκρασια του επεξεργαστη να κυμαινεται σε καλα επιπεδα.ξερεις επειδη ασχολουμαι πολυ με επεξεργασια βιντεο εκει ακομα και τα 150mhz κανουν την διαφορα.ειδικα σε αυτον τον επεξεργαστη.θα μπορουσες να μου πεις τι θερμοκρασια εχεις με την megahalems και τον επεξεργαστη στα 4.2?ακομα τι κουτι εχεις?

Το θεμα ειναι και με τι ρευμα εισαι στα 4.2 ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια τωρα δεν ξερω τι να κανω.τωρα ειδα ενα review που βγηκε της prolimatech super mega και ειδα οτι ριχνει τη θερμοκρασια κατα 1.2 βαθμους σε σχεση με την megahalems.λετε η super mega με δυο ανεμιστηρες coolermaster 1300rpm να κρατησει κατω απο 80 βαθμους τον 950 στα 4.3?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα η super mega θα αντεξει τον 950 στα 4.3?

πιστευω οτι μου εχει κατσει αρκετα καλος 950 καθως με 1.29 ρευμα ετρεξε κανονικα στα 4.04 με πια h50 ενος φιλου μου.

Link to comment
Share on other sites

για 24/7 υπερ stable @air/water το όριο είναι τα 4.2-4.3 στους Bloomfield :)

τα καλά κομμάτια ήθελαν ~1.25v για τα 4g, το θέμα ειναι ότι απο κει και πάνω είναι το ζόρι!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

μπα μην το λες δεν ειναι παντα εκει το οριο.εχω δει 920 να τρεχει στα 4.8ghz με υδροψυξη.τελος σπαντων,πιστευεις οτι οι θερμοκρασιες θα περνανε τους 80 στα 4.3?

Link to comment
Share on other sites

ναι ο 920 ετρεξε στα 4.8 με υδροψυξη.μπορεις να το δεις και Project Silverstone TJ-07 εδω.

οκ παιδια ευχαριστω για την βοηθεια.μαλλον θα καταληξω σε μια super mega με δυο δυνατους ανεμιστηρες να βαρανε πανω της και οσο παει καλυτερο airflow στο κουτι.

ευχαριστω και παλι για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

μπα μην το λες δεν ειναι παντα εκει το οριο.εχω δει 920 να τρεχει στα 4.8ghz με υδροψυξη.τελος σπαντων,πιστευεις οτι οι θερμοκρασιες θα περνανε τους 80 στα 4.3?

..καλα τώρα μιλάς για κομμάτι 1 στα 500 :P

ανάλογα το prog αν πχ κάνεις render ή τρέχεις vantage ναι θα είσαι πάνω απο 80c βεβαια ολα αυτά εξαρτώνται απο το πόσο vcore θα θέλει για τα 4300, ο kfei παίζει στα 4440 με 1.35v :eek:

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια καθομουνα χθες το βραδυ και εβλεπα διαφορα test της megahalems πανω στην 1366 platforma και καποια στιγμη επεσε το ματι μου σε μια ψυκτρα την Venomous-X.googlaro λιγο να δο τι αξιζει και απο κατι τστ που ειδα επαθα την πλακα μου.σε ενα ειδικα ειδα εναν 980x να τρεχει στα 4.2,να στρεσαρετε απο το Intel burn test Και η μεγιστη θερμοκρασια που εχει πιασει να μην μπορει να ξεπερασει τους 60 βαθμους.[?]????????The Venomous X,????,????? - ?2? - ????.μα καλα πως γινεται αυτο?βεβαια τα ρευματα που τρεχει ειναι αρκετα χαμηλα αλλα και παλι δεν θα επρεπε η θερμοκρασια να ηταν εστω 70 βαθμοι?

μετα αρχισα νψαχνω μηπως και βρω κανενα συγκριτητο αναμεσα στην megahalems και την venomous x και ειδα αυτο:The Thermalright "Venomous X" is here - Page 3 - OCXtreme.org Forums.

και παλι ομως η διαφορα αναμεσα στις δυο ψυκτρες ειναι τεραστια αν παρουμε υποψιν μας οτι η megahalems θεωρηται αυτη την στιγμη μια απο τις κορυφαιες αεροψυκτρες.τι λετε?αξιζει αυτη η ψυκτρα πραγματικα η μαλλον τα τεστ αυτα ειναι ψευτικα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί έχεις μπλεχτεί έτσι;

α) Αν έχεις τα λεφτά, πήγαινε σε υδρόψυξη.

β) Αν δεν τα έχεις, πάρε την καλύτερη δυνατή αερόψυκτρα και ανέβασέ τον όσο πιο πολύ μπορείς. Αν δεν τον έχεις στα 4.4 και τον έχεις στα 4.1, δεν έγινε και τπτ..

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι εχω μπλεχτει καπως.το προβλημα με την υδροψυξη ειναι οτι δεν θελω να καθομαι να την συντηρω αλλα και να ειχα την ορεξη να το κανω,η υδροψυξη θα κοστισει σιγουρα πανω απο 200 σε αντιθεση με τον αερα που θα κοστισει το πολυ 100 ευρω.αρα μιλαμε για μιση τιμη.για αυτο το σκεφτομαι αρκετα.οσον αφορα την venomou x εχει κανεις καμια αποψη?

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα θέκλη κάποια συντήρηση αλλα και πάλι και ο αέρας θέλει την δικη του συντήρηση... καθάρισμα κλπ... εγώ από προσωπική άποψη θα έλεγα υδρόψυξη , έχω έναν pentium e6300 2.8 τον τρέχω στα 3.5mhz και με το THERMALTAKE CL-W0186 BIG WATER 780 έχω σε κατάσταση αναμονής 22c ενώ σε gaming το πολύ 35-40 δεν το έχω di να ανεβαίνει παραπάνω με tpt...

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα θα θέκλη κάποια συντήρηση αλλα και πάλι και ο αέρας θέλει την δικη του συντήρηση... καθάρισμα κλπ... εγώ από προσωπική άποψη θα έλεγα υδρόψυξη , έχω έναν pentium e6300 2.8 τον τρέχω στα 3.5mhz και με το THERMALTAKE CL-W0186 BIG WATER 780 έχω σε κατάσταση αναμονής 22c ενώ σε gaming το πολύ 35-40 δεν το έχω di να ανεβαίνει παραπάνω με tpt...

δεν γινεται να συγκρινεις τις θερμοκρασιες ομως των 2 αυτων επεξεργαστων γιατι απλα δεν εχουν καμια σχεση. επισης μια κορυφαια αεροψυκτρα σαν αυτες που ειπωθηκαν ειναι πολυ καλυτερες απο μια μετρια υδροψυξη;)

επιπλεον δεν μπορω να καταλαβω @threadstarter τι διαφορα θα καταλαβεις απο τα 4,0 στα 4,4 η και στα 4,5..

Link to comment
Share on other sites

δεν γινεται να συγκρινεις τις θερμοκρασιες ομως των 2 αυτων επεξεργαστων γιατι απλα δεν εχουν καμια σχεση. επισης μια κορυφαια αεροψυκτρα σαν αυτες που ειπωθηκαν ειναι πολυ καλυτερες απο μια μετρια υδροψυξη;)

επιπλεον δεν μπορω να καταλαβω @threadstarter τι διαφορα θα καταλαβεις απο τα 4,0 στα 4,4 η και στα 4,5..

και στα 4.1ghz τα ίδια έχω ,απλά τον κατέβασα λίγο επειδή ψιλοφοβάμαι να το δουλεύω συνεχεια στα τέρματα...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now