chri5ti9

Prolimatech Super Mega Heatpipe Cooler

Recommended Posts

Γεια σας σα'ι'νια μου.Για ακομα μια φορα θα χρειαστω τα φωτα σας.Απο τον τιτλο φενεται πια ψυκτρα θελω να αγορασω.Θελω να σας ρωτισω αν ειναι καλη,αν αιζει να αντικαταστησει την V8 μου.Επισης χωραει στο haf 932 αν βαλω 2 fans (δεν θελω να χασω τον πισο)??Και κατι τελευταιο μπορειτε να μου υποδειξετε fans που να αξιζουν να της βαλω??Συγνωμη ανκουρασα με τισ πολλες ερωτησεις.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 i5 750 στα 3.8 στο occt με την megahalems έχω δει μέχρι 75c..αλλά δεν ξέρω πόσο ρεύμα έχεις δώσει για να πας στα 4..για δοκίμασε στα 3.8 να μου πεις temps να δούμε αν αξίζει η αγορά άλλης ψύκτρας..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν αυτη η prolimateck ειναι καλυτερη απο την Noctua NH-D14 παντως εγω που την εχω ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την αποδοση της και κυριως απο την ποιοτητα κατασκευης της.

Επι της ευκαιριας ψαχνομαι να την πουλησω (αυτη και καποιες αλλες) με ολα τα παρελκομενα της μιας κι απο αεροψυκτρες γινεται της Ποπης μεσα στο δωματιο μου

Αν κανεις ενδιαφερεται ας στειλει ενα πμ με μια προσφορα:que:...

Ευκαιρια εψαχνα να βαλω αγγελια ετσι?

Μιλαμε οτι ειμαι πολυ κακος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως καμία αερόψυκτρα δεν είναι ικανή να κρατήσει τον i5 στα 4.4..και δεν γνωρίζω και πόσο ρεύμα θα πάει εκεί..

Η γνώμη μου είναι εφόσον έχεις πληρώσει είδη μια φορά για αερόψυξη (v8) να το κρατήσεις στα 3.8 που έχει λογικές θερμοκρασίες.. από εκεί και πάνω θα παίρνεις ακραίες θερμοκρασίες χωρίς σοβαρό αντίκτυπο στις επιδόσεις..

Δοκίμασε να τον βάλεις στα 3.8 με λιγότερο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως καμία αερόψυκτρα δεν είναι ικανή να κρατήσει τον i5 στα 4.4..και δεν γνωρίζω και πόσο ρεύμα θα πάει εκεί..

Η γνώμη μου είναι εφόσον έχεις πληρώσει είδη μια φορά για αερόψυξη (v8) να το κρατήσεις στα 3.8 που έχει λογικές θερμοκρασίες.. από εκεί και πάνω θα παίρνεις ακραίες θερμοκρασίες χωρίς σοβαρό αντίκτυπο στις επιδόσεις..

Δοκίμασε να τον βάλεις στα 3.8 με λιγότερο ρεύμα.

Εχο δοκιμασει αλλα μετα απο τεταρτο στο πριμε95 πεφτει ο 3ος πυρηνας.Μηπως να πηγαινα για την H50 CORSAIR Αφου θα τα δωσω που θα τα δωσω τα λεφτα.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως καμία αερόψυκτρα δεν είναι ικανή να κρατήσει τον i5 στα 4.4..και δεν γνωρίζω και πόσο ρεύμα θα πάει εκεί..

Η γνώμη μου είναι εφόσον έχεις πληρώσει είδη μια φορά για αερόψυξη (v8) να το κρατήσεις στα 3.8 που έχει λογικές θερμοκρασίες.. από εκεί και πάνω θα παίρνεις ακραίες θερμοκρασίες χωρίς σοβαρό αντίκτυπο στις επιδόσεις..

Δοκίμασε να τον βάλεις στα 3.8 με λιγότερο ρεύμα.

Σωστότατος :T:

Εχο δοκιμασει αλλα μετα απο τεταρτο στο πριμε95 πεφτει ο 3ος πυρηνας.Μηπως να πηγαινα για την H50 CORSAIR Αφου θα τα δωσω που θα τα δωσω τα λεφτα.

4.4GHz 24/7 δεν βλέπεις στον i5 750 ούτε με υδρόψυξη, γιατί πολύ απλά θα σε κόψει το bclk :) 220MHz bclk είναι πολλά για οποιονδήποτε επεξεργαστή και οποιαδήποτε μητρική... Εκτός του ότι θα χρειαστείς πολύ μεγάλο Vcore (οπότε οι θερμοκρασίες θα αυξηθούν κατακόρυφα), βάζεις σε ρίσκο τον επεξεργαστή σου γιατί πρέπει να αυξήσεις και το VTT (IMC Voltage) πάνω από 1.35V τουλάχιστον.

Αν τώρα είσαι με το x21 multi (turbo enabled) τότε θα ανοίξει ναι μεν διάπλατα ο δρόμος για περισσότερα MHz, αλλά και πάλι θα χρειάζεσαι τρομερά μεγάλο Vcore για 4.3-4.4GHz! Ο δικός μου 750 έπαιζε σταθερά στα 4GHz με 1.28V και με 1.4V έβγαζε 3DMark06 στα 4390MHz αλλά το σύστημα ήταν εκτός κουτιού, με πολλούς δυνατούς ανεμιστήρες να το φυσάνε και VTT @ 1.48V+, πράγμα που απέχει πολύ από το 24/7. Αυξάνοντας μάλιστα το Vcore σε 1.43V και το VTT σε 1.51V, είχα παίξει τα GPU Tests του 3DMark06 στα 4460MHz on air, αλλά αυτά είναι για την πλάκα και μόνο για την πλάκα :)

Και να σου πω και το άλλο. Από 3.8GHz στα 4.4GHz η διαφορά που θα δεις κατά μέσο όρο στις καθημερινές εφαρμογές και παιχνίδια, είναι ένα ποταπό +5% (το πολύ). Δεν αξίζει ούτε τα χρήματα, ούτε τον κόπο. Βγάλε λοιπόν την V8, καθάρισε την πάστα, βάλε καινούρια και ξανακούμπωσε την V8. Συμμάζεψε λίγο τα καλώδια στο εσωτερικό του κουτιού, αγόρασε κάνα ανεμιστήρα ακόμα για να έχεις καλύτερο air flow και θα δεις πως θα πέσουν οι θερμοκρασίες :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Σωστότατος :T:

4.4GHz 24/7 δεν βλέπεις στον i5 750 ούτε με υδρόψυξη, γιατί πολύ απλά θα σε κόψει το bclk :) 220MHz bclk είναι πολλά για οποιονδήποτε επεξεργαστή και οποιαδήποτε μητρική... Εκτός του ότι θα χρειαστείς πολύ μεγάλο Vcore (οπότε οι θερμοκρασίες θα αυξηθούν κατακόρυφα), βάζεις σε ρίσκο τον επεξεργαστή σου γιατί πρέπει να αυξήσεις και το VTT (IMC Voltage).

Και να σου πω και το άλλο. Από 3.8GHz στα 4.4GHz η διαφορά που θα δεις κατά μέσο όρο στις καθημερινές εφαρμογές και παιχνίδια, είναι ένα ποταπό +5% (το πολύ). Δεν αξίζει ούτε τα χρήματα, ούτε τον κόπο. Βγάλε λοιπόν την V8, καθάρισε την πάστα, βάλε καινούρια και ξανακούμπωσε την V8. Συμμάζεψε λίγο τα καλώδια στο εσωτερικό του κουτιού, αγόρασε κάνα ανεμιστήρα ακόμα για να έχεις καλύτερο air flow και θα δεις πως θα πέσουν οι θερμοκρασίες :)

Πιστεψε με στο haf 932 δεν υπαρχει θεμα air flow.Γί'αυτο ελεγα περι αλλαγης ψυκτρας γτ σε τετοιο κουτι δεν πρεπει να βαραει τοσους βαθμους.Παντως τωρα που ειπες για ανεμιστρα γινεται να βαλω στη V8 2ο ανεμιστηρακι??Αν ναι που μπορω να βρω κλιψακια?

Link to comment
Share on other sites

Σωστότατος :T:

.

Αν τώρα είσαι με το x21 multi (turbo enabled) τότε θα ανοίξει ναι μεν διάπλατα ο δρόμος για περισσότερα MHz

Τι εννοεις ρε ποιητη και δεν εχω παρει χαμπαρι??Γινετε να το παω χ21?Αφου αμα εχω τουρμπο μοοουντ παει χ24 και νομιζω οτι μπορει να καει αμα εχεις τουρμπο μοοουντ και οβερκλοκινγκ.Εμενα αυτα μου ειπανε.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει 1.32V δεν είναι και παααααααρα πολλά, οπότε εφόσον μου λες ότι και το air flow είναι καλό, το πρόβλημα εντοπίζεται στην ψύκτρα. Δεν ξέρω ποιος σου λέει τέτοια πράγματα, πες τους ότι λένε μπαρούφες! Στην Maximus μπορούσα κανονικά να βάλω 21x multiplier όταν ο επεξεργαστής είχε και τους 4 πυρήνες ενεργοποιημένους :)

Αν καίγεσαι τόσο πολύ για το overclocking, πάρε μια καινούρια ψύκτρα και δώσε του να καταλάβει! Να ξέρεις πάντως ότι οι διαφορές θα είναι σχεδόν μηδαμινές σε real life εφαρμογές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now