envi300

Gigabyte extreme X58

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, εχω την συγκεκριμενη mb το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι βλεπω ασταθειες στα ρευματα που βαζω π.χ βαζω τον επεξεργαστη 1,50 voltage στα 4,2 χωρις turbo mode μπαινω windows και στο idle μου το βαζει στο 1,488 και μολις του κανω stability - full load το κατεβαζει σε 1,456 volt. Αμα το ορισω στα 1,4500v του δινει 1,40 η 1,42 με αποτελεσμα να κανει restart το pc.

Σε αυτη την περιπτωση με αναγκαζει να του βαλω παραπανω volts ωστε να πιασει ενα σωστο voltage για stability αλλα ταυτοχρονα μου ανεβαζει και θερμοκρασιες εως και 90-95 βαθμους.

Απο θεμα θερμοκρασιας ειμαι πολυ καλα στα 4,2 πιανει 75-80 βαθμους full load.

Οποιος ξερει κατι ας το πει.

Settings:

CORE SPEED : 4200MHz , (CORE I7 @ 920)

BCLK : 200

CPU PLL : 1.90V

QPI/VTT : 1.555V

CPU VCORE : 1.50V

DRAM VOLTAGE : 1.700V

UNCORE : x20 - 4000MHz

PCIE: 1.60V

QPI PLL: 1.20V

IOH CORE : 1.40V

ICH I/O : 1.60V

ICH CORE : 1.20V

Link to comment
Share on other sites

γενικα δινεις ΠΟΛΥ ρευμα για καθε μερα ολη μερα.. δεν εχεις κατσει σε καλο κομματι σιπιγιου..κατεβασε τα ρευματα και το σιπιγιου στα 3,8 ;) διαφορα δεν θα δεις καπου για καθε μερα:)

Link to comment
Share on other sites

Τα ρεύματα τα βλέπεις μέσω CPU-Z έτσι; Να ξέρεις ότι το CPU-Z δεν έχει σωστό monitoring και τα πραγματικά ρεύματα στο 90% των περιπτώσεων παρεκκλίνουν από τις τιμές του. Έπειτα είναι και το Vdroop των μητρικών - όταν δίνεις 1.45V δεν θα σου δώσει 1.45V ακριβώς, αλλά λιγότερο :) Από 'κει και πέρα γιατί ζορίζεις τόσο πολύ τον επεξεργαστή σου για 4.2GHz, αφού βλέπεις ότι "δεν το έχει". Όπως είπε και ο Πάνος το πιθανότερο είναι να έπεσες σε κακό κομμάτι, αφού υπάρχουν i7 920 που παίζουν στα 4GHz 24/7 @ 1.28Vcore.

Για ποιο λόγο λέμε ότι ζορίζεις το CPU; Γιατί με 1.55V VTT και 1.5Vcore on air θα τον πάρεις σύντομα στο χέρι. Οτιδήποτε VTT πάνω από 1.37-1.4V θεωρείται απαγορευτικό για 24/7, ενώ το ίδιο πάνω κάτω ισχύει και για το Vcore.

Ρίξε VTT @ 1.35V, Vcore @ 1.3V, PLL @ 1.85V και το Uncore ένα πολλαπλασιαστή κάτω. Boot-αρε στα 160 x 21 και ξεκίνα εκ νέου δοκιμές. Μπαίνεις windows, stress-άρεις, αν όλα καλά επιστρέφεις BIOS και ανεβάζεις το bclk, αν όχι αυξάνεις το Vcore. Αν οι μνήμες σου παίζουν κοντά στα 2000MHz, τότε ανέβασε το VTT μέχρι 1.37V έτσι για να τις σηκώσει ο IMC ;) Και το Vcore σε καμία περίπτωση πάνω από 1.4V, είναι αμαρτία να ζορίζεις το CPU χωρίς λόγο.

Επίσης, τι μνήμες έχεις; Γιατί τους δίνεις 1.7V;

Link to comment
Share on other sites

Τα ρευματα ειναι ιδια με cpuz και easy tune 6 αποκλειεται και τα δυο να κανουν λαθος.

Tο Vdroop το εχω enable γιατι παρεκληνει πιο σταθερα τις τιμες του ρευματος, αμα το κλεισω πεφτει κατακορυφα κατα 0,5 και 0,6 μοναδες.

Ο συγκεκριμενος επεξεργαστης εχει revision C0/C1, αν του ορισω μεχρι 1,4 vcore, stability δε βλεπω ουτε στο ονειρο μου οποτε στα 4000MHz θελει σταθερο 1,425 και στα 4200ΜΗz 1.456. Αυτα τα βλεπω οταν του κανω stress stability με το IntelBurnTestV2. Το προβλημα οτι το βαζω 1,425 στα 4000MHz και οταν κανω full load με το IntelBurnTestV2 μου κατεβαζει τα volts στο 1,392

Το VTT ειναι AUTO και το βαζει 1,555V στα 7,2(3600) που μπαινει απο το bclk στα 200, οπως και το UNCORE που ειναι παλι AUTO στα 3800.

Μεχρι στα 200 BCLK ειναι stable το συστημα μεχρι να πιασει 100+ βαθμους και να κλεισει... και σε αυτο το σημειο πιστευω οτι φταινε οι μνημες γιατι ενω μου βγαζει μπλε οθονη κανει dump την μνημη δεν φταινε τα voltages πιστευω.

Οι μνημες που εχω ειναι οι πρωτες που ειχαν βγει και ειναι αυτες:

CORSAIR TR3X6G1600C9 XMS3 DDR3 6GB (3X2GB) PC3-12800 (1600MHZ) TRIPLE CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOP.GR

Link to comment
Share on other sites

Τα ρευματα ειναι ιδια με cpuz και easy tune 6 αποκλειεται και τα δυο να κανουν λαθος.

Μην είσαι αγνώμον και επιμένων.

Όλα τα προγράμματα πέρνουν τις μετρήσεις από το ίδιο chip ( ανακριβές chip με ανακριβείς "σένσορες" ).

Link to comment
Share on other sites

οι μνημες αμφιβαλω αν "ακουν" στο ρευμα πανω απο 1,65.επισης οι c0 δεν ανεβαιναν οσο οι μεταγενεστεροι d0. και οσοι ανεβαιναν ειχαν "τοιχο" τα 4,2. δεν κερδιζεις "τιποτα" σε σχεση με τα 3,8 που σου ειπα και προτιστως. ΜΗΝ δινεις τοσο ρευμα θα παρεις τον σιπιγιου στο χερι..

φιλικα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική Δημοσίευση από john-x

Αφηνεις το συστημα να φτασει 100 και να κανει restart μονο του?:crack:

Ναι, γιατι προκειτε να παθει κατι ? ο καθενας το δουλευει αναλογα με τι ψυξη εχει πανω και την αντιστοιχη συχνοτητα, η εταιρεια η Intel το λεει οτι αντεχουν μεχρι 100 βαθμους.. αμα το τρεχεις 95 θα παθει κατι ?

Αρχική Δημοσίευση από billpeppas

Μην είσαι αγνώμον και επιμένων.

Όλα τα προγράμματα πέρνουν τις μετρήσεις από το ίδιο chip ( ανακριβές chip με ανακριβείς "σένσορες" ).

Αμα μπορεις να το εξηγησεις αυτο που λες γιατι ειναι λιγο ακυρο, δηλαδη θες να πεις οτι αλλο chip εχει το bios για sensor και αλλο chip sensor για τα προγραμματα μεσα απο τα windows ;

Link to comment
Share on other sites

Και τι πως δίνει 1.555V VTT από μόνη της η μητρική; Σημαίνει δηλαδή ότι είναι καλό; Σου ξαναλέω είναι εξωφρενικό νούμερο για αεράτο CPU!

Όσο για τα ρεύματα, δεν σημαίνει κάτι ότι το πρόγραμμα της Gigabyte δείχνει τα ίδια με το CPU-Z. Σου ξαναλέω ότι οι πραγματικές τους τιμές είναι διαφορετικές, μέτρησε με πολύμετρο και θα δεις. Όχι ότι διαφέρουν κατά 0.1V ξέρω 'γω, αλλά δεν είναι όσο δείχνουν τα προγράμματα :) Δεν έχει πρόβλημα η μητρική σου, έτσι συμβαίνει με όλες, σε load πέφτει λίγο η τιμή του ρεύματος που είχες δώσει από BIOS (όπως σου προανέφερα ήδη στο προηγούμενο post μου).

Οι μνήμες σε τι συχνότητα λειτουργούν και με τί timings;

Αφού βλέπεις ότι το CPU δεν τα πηγαίνει καλά γιατί συνεχίζεις και το ζορίζεις; Άφησέ το χαμηλά στα 3.6GHz να δεις τι ωραία που θα είναι. Ακολούθησε την διαδικασία που ανέφερα στο προηγούμενο post ;)

Link to comment
Share on other sites

Ισχυρογνώμων είσαι ?

Απλά ελληνικά της στιγμής ( την πέφτω για ύπνον )... οι μετρήσεις από το BIOS & τα προγράμματα ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΚΡΙΒΕΙΣ.

υ.γ. τα ρεύματα που δίνεις είναι γενικώς τρελλά.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, γιατι προκειτε να παθει κατι ? ο καθενας το δουλευει αναλογα με τι ψυξη εχει πανω και την αντιστοιχη συχνοτητα, η εταιρεια η Intel το λεει οτι αντεχουν μεχρι 100 βαθμους.. αμα το τρεχεις 95 θα παθει κατι ? /quote]

Οταν θα πατας το power και θα βλεπεις μαυρη οθονη τοτε θα δεις τι θα παθεις.

Τους βαθμους τους κοιταξες στην intel γιατι δεν εκενες το ιδιο και για το ρευμα?

ριξε μια ματια να δεις ποσο ψιλα εισαι απο αυτο που δινει η intel και μετα μιλαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θεμα ειναι οτι δεν το κανε παντα αυτο, να πεις οτι ενταξει ισχυει αυτο που λες.

Εγω πιστευω οτι ειναι mb γιατι εχω αλλαξει αλλες 3ις + αυτη 4ις, ολες οι αλλες δεν ειχαν κανενα προβλημα.

Τωρα οσο αναφορα με το πολυμετρο που ειπες δεν το εχω δοκιμασει αλλα δεν μου το κανε ποτε αυτο με τα ρευματα δηλαδη τα σκαμπονεσματα οσο του οριζα απο το bios ετσι λειτουργουσε και στα windows.

Οι μνημες ειναι τις CORSAIR στα 1600 με timings 9 9 9 24 2t και ετσι τo εχω με 8x οταν βαζω το BCLK 200.

Βλεπω τωρα λετε ολοι για τα ρευματα μην νομιζετε δεν ειμαι κανενας ασχετος για να λεω τις κουταμαρες μου οπου βρω, το θεμα μας ειναι γιατι κανει αυτα τα σκαμπονεβασματα και πραγματικα 2 φορες μου το χει κανει αυτη η MB και τρελενομαι.

Οτι του οριζουμε στο bios πρεπει να τα βλεπουμε και στα προγραμματα μεσα απο το λειτουργικο.

Αρχική Δημοσίευση από George_o/c

Και τι πως δίνει 1.555V VTT από μόνη της η μητρική; Σημαίνει δηλαδή ότι είναι καλό; Σου ξαναλέω είναι εξωφρενικό νούμερο για αεράτο CPU!

Όσο για τα ρεύματα, δεν σημαίνει κάτι ότι το πρόγραμμα της Gigabyte δείχνει τα ίδια με το CPU-Z. Σου ξαναλέω ότι οι πραγματικές τους τιμές είναι διαφορετικές, μέτρησε με πολύμετρο και θα δεις. Όχι ότι διαφέρουν κατά 0.1V ξέρω 'γω, αλλά δεν είναι όσο δείχνουν τα προγράμματα :) Δεν έχει πρόβλημα η μητρική σου, έτσι συμβαίνει με όλες, σε load πέφτει λίγο η τιμή του ρεύματος που είχες δώσει από BIOS (όπως σου προανέφερα ήδη στο προηγούμενο post μου).

Οι μνήμες σε τι συχνότητα λειτουργούν και με τί timings;

Αφού βλέπεις ότι το CPU δεν τα πηγαίνει καλά γιατί συνεχίζεις και το ζορίζεις; Άφησέ το χαμηλά στα 3.6GHz να δεις τι ωραία που θα είναι. Ακολούθησε την διαδικασία που ανέφερα στο προηγούμενο post ;)

Η gigabyte η ιδια ορισε σε ενα review της δεν το εχω διαθεσιμο τωρα οτι για να πας την συγκεκριμενη MB στα 4GHz τον core I7 920 το VTT το εβαλε στα 1,515 που στην ουσια το QPI ειναι ηδη υπερχρονισμενο στα 7.2 οποτε αν το βαλουμε αυτοματο μας δειχνει 1,555 αλλωστε γιαυτο τα χει τα voltages μεσα για να δουμε μεχρι που μπορουμε να κανουμε stability.

Αρχική Δημοσίευση από john-x

Τους βαθμους τους κοιταξες στην intel γιατι δεν εκενες το ιδιο και για το ρευμα?

Φιλε μου john για πες μου για τον 920 ποσο ειναι η μεγαλυτερη του συχνοτητα που εχει φτασει παγκοσμιος.... και οταν το βρεις ψαξε και για το VCORE. Μην μου πεις τωρα οτι τον βγαζουνε με φτυαρι απο μεσα ΑΧΧΑΑΧ ελεος δλδ μηπως σε χει χτυπισει το ρευμα και φοβασε γενικοτερα! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε εκείνο το review, η Gigabyte χρησιμοποιούσε ψύκτρα Thermalright Ultra 120 Extreme και 120mm Delta ανεμιστήρα με τρελά CFM. Επίσης ο C0 920 της έπαιζε στα 4GHz με 1.36V, σε αντίθεση με τα 1.5V που δίνεις εσύ. Και τέλος το QPI/VTT το έβαλαν στα 1.515V απλά και μόνο για να είναι σίγουροι ότι κανένας δεν θα αντιμετωπίσει πρόβλημα, ξέχασαν να αναφέρουν όμως ότι είναι υψηλή τιμή για 24/7. Ρώτα όποιον γνωρίζει, αυτό θα σου πει :)

Επίσης έχεις μπερδέψει κάτι. Το QPI/VTT voltage δεν το ανεβάζουμε για να προσφέρουμε σταθερότητα στο QPI... Το ανεβάζουμε για να προσφέρουμε σταθερότητα στον ενσωματωμένο ελεγκτή μνήμης (IMC) του επεξεργαστή και για να αυξάνεται πιο εύκολα το bclk. Στην αύξηση του bclk συμβάλλει φυσικά και το CPU PLL voltage, ιδανική τιμή του οποίου θεωρούνται τα ~1.8-1.85V. Μάλιστα ορισμένοι επεξεργαστές παίζουν πιο ψηλά με χαμηλότερο PLL, π.χ 1.7V :)

Για να προσφέρεις σταθερότητα στο QPI απ' την άλλη, αυξάνεις το QPI PLL Voltage :)

//EDIT: Και στην τελική κάθε επεξεργαστής είναι διαφορετικός. Γουστάρει διαφορετικά ρεύματα, το voltage scaling διαφέρει, το overclocking potential διαφέρει, ποτέ δεν είναι ίδια! Δεν ξέρω αν τα ανέφερε αυτά η Gigabyte, no? ;)

//EDIT#2: Το Easy Tune 6 παίρνει τις μετρήσεις του από το BIOS της μητρικής. Για δοκίμασε το Real Temp ή το Core Temp που παίρνουν τις θερμοκρασίες από το Digital Thermal Sensor που βρίσκεται κοντά στον επεξεργαστή και θα δεις ότι είναι υψηλότερες :)

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω λεω στα 4,2 για κοιτα ποσο το εβαλε τον cpu με turbo mode (1,50), τωρα οσο για το QPI ενταξει βγαλε και την ιδια την εταιρια fake τι να σου πω.

Εχω stability στα 4000 με 1,4250Vcore και με τα πρωτα ιδια settings που ανεφερα στο πρωτο post. Ενω στα 4,2 αρχιζουν τα κρασαρισματα, dump, κοληματα επιτοπου η restart αμεσως.

Δεν ειμαι με ανεμηστηρη, ειμαι νερο πανω με αρκετα CFM με εναν 120αρι ανεμιστηρα.

Για να κανεις ενα σωστο stability σε μεγαλες συχνοτητες πρεπει να τα πειραζεις ολα, τωρα αμα ειναι ελατωματικο το προιον δεν φτεει ο user που την χρησιμοποιει και κανει OC πανω σε ενα κοματι που ειναι EXTREME και σου χει εχτρα πραγματα για ψυξη, εκει αρχειζεις και φρικαρεις λιγο.

[edit] Με core temp ειμαι και οπως ειπες το καθε προιον δεχετε διαφορετικα ρευματα κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν λες ότι ξεκινάνε τα προβλήματα στα 4.2GHz γιατί δεν το αφήνεις στα 4GHz; Αν θες τόσο πολύ τα 4.2GHz, πούλα το CPU σου και πάρε ένα μεταχειρισμένο D0 να βρεις την υγειά σου :)

Αλλιώς...

Ρίξε VTT @ 1.35V, Vcore @ 1.3V, PLL @ 1.85V και το Uncore ένα πολλαπλασιαστή κάτω. Boot-αρε στα 160 x 21 και ξεκίνα εκ νέου δοκιμές. Μπαίνεις windows, stress-άρεις, αν όλα καλά επιστρέφεις BIOS και ανεβάζεις το bclk, αν όχι αυξάνεις το Vcore. Αν οι μνήμες σου παίζουν κοντά στα 2000MHz, τότε ανέβασε το VTT μέχρι 1.37V έτσι για να τις σηκώσει ο IMC ;) Και το Vcore σε καμία περίπτωση πάνω από 1.4V, είναι αμαρτία να ζορίζεις το CPU χωρίς λόγο.

...κάνε τα παραπάνω και σταμάτα τον όπου δεις ότι σε συμφέρει ο λόγος ρεύμα/θερμοκρασίες.

Over & out :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 4,2 δεν νομιζω οτι τον ζοριζω απλα η MB δεν τα δεχετε η ειναι προβληματικια και εννοειτε πως θα παιξω στα 4.

Το λεω αυτο για τα 4,2 γιατι πιανει full load 75-80 δεν νομιζω να κλεινει απο θερμοκρασια η απο τα voltages, λες και το κανει επιτηδες ετσι να μην παιξεις τοσο.

Τελος που ειπες σε ενα Post οτι δεν βλεπεις διαφορες απο 3,8 με 4,2 η 4 δεν θυμαμε τεσπα, πιστευω εχεις δει στατιστικα (everest, sandra k.t.l) οτι εχει αισθητη διαφορα καθε συχνοτητα που ανεβαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Χεχ :D, εδώ είναι το μυστικό ρει. Σε μετροπρογράμματα θα δεις διαφορές έτσι και αλλιώς, είτε πρόκειται για απλά διδιάστατα που δείχνουν πόση ώρα θέλει ο επεξεργαστής για να μετρήσει ένα εκατομμύριο ψηφία μετά την υποδιαστολή του π (3.14), είτε πρόκειται για τρισδιάστατα (και εκεί παίζει ρόλο ο επεξεργαστής) ή για συνθετικά όπως το PCMark05 ή το Sandra και το Everest. Σε real life εφαρμογές όμως, οι διαφορές είναι τόσο μικρές που δεν δικαιολογούν την αύξηση θερμοκρασίας στην δική σου περίπτωση :T:

Εγώ πάντοτε ήμουν και θα είμαι υπέρ του overclocking. Όμως σε συστήματα 24/7 πρέπει να βρίσκουμε μια χρυσή τομή :tolya:

Link to comment
Share on other sites

Οπως το πες ΕΙΜΑΣΤΕ υπερ του ΟC αλλα ειναι και το ψωνιστικο λιγο ξερεις να δεις αριθμους.. υπαρχει ομως και αυτο το adobe που πιστευω χρειαζετε να τσιτωσεις λιγο το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει να βλέπω μεγάλους αριθμούς όσο τίποτα άλλο, για αυτό ασχολούμαι και με το benchmarking εξάλλου :D

Αλλά στα 24/7 συστήματα ήμουν πάντα πιο συνεσταλμένος :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε envi να ρωτήσω-επισημάνω 2-3 πραγματάκια.

1ον) Ο 920 σου είναι C0 Aν έχεις πέσει σε μπανάνα cpu θα πρέπει να είσαι τυχερός που είναι

σταθερός στα 4ghz.

Επίσης υπάρχουν 920 που σε extreme καταστάσεις πάιζουν πάνω από 5ghz αλλά σε αέρα/νερό τα βρίσκουν

σκούρα λόγω θερμοκρασιών....Οπότε μην αποκλείεις τίποτα...;)

2ον) Η μητρική ΑΠΟ-και-ΚΛΕΙΕΤΑΙ να δίνει από μόνη της vtt 1,55v. Στα specs της ιντελ για την σειρα

core i7 9xx, λένε stock vtt 1.16v πράγμα που ισχύει σε όλες τις μητρικές...;)

3oν) Tα ρεύματα δεν τα σχολιάζω....

PS. Μια συμβουλή, αν προσπαθείς να βάζεις τυχαίες τιμές στο bios δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.

Θέλει βήμα βήμα, τα ρεύματα πειράζουμε όταν χρειάζεται σε σκαλοπάτια και όχι με την μια στον θεό....;)

Edited by Boton
Link to comment
Share on other sites

Αρχική Δημοσίευση από Boton

2ον) Η μητρική ΑΠΟ-και-ΚΛΕΙΕΤΑΙ να δίνει από μόνη της vtt 1,55v. Στα specs της ιντελ για την σειρα

core i7 9xx, λένε stock vtt 1.16v πράγμα που ισχύει σε όλες τις μητρικές...;)

3oν) Tα ρεύματα δεν τα σχολιάζω....

PS. Μια συμβουλή, αν προσπαθείς να βάζεις τυχαίες τιμές στο bios δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα.

Θέλει βήμα βήμα, τα ρεύματα πειράζουμε όταν χρειάζεται σε σκαλοπάτια και όχι με την μια στον θεό....;)

Οταν λεω οτι δεινει αυτοματα η MB 1,555VTT ειναι οταν το BCLK ρυθμιζεται στα 200 και ειναι το QPI στα 7,2 απο 5,4 stock που ειναι.

Τωρα οσο για τα ρευματα που επιμενετε ολοι βαλτε τον ιδιο cpu με την ιδια ΜΒ στα 4GHz η στα 4,2GHz και στα 200 το BCLK. Οποιος κανει stability με βαση τα δικα σας ρευματα που ανεφερετε να ερθει να ζεισουμε μαζι το ονειρο του ουρανου και της μπλε οθονης.

Τωρα οσο αναφορα το βημα βημα που ανεφερες το χω κανει με επιτυχια αλλα ολοι οσοι ασχοληθηκαν με τους υπολογιστες ηθελαν αυτο το κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now