Ne0

Ασύρματη σύνδεση 2 διαφορετικών router .....

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά....

Έχω το Liknsys wag200 σαν modem-router το οποίο χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια για τη σύνδεσή μου στο internet και είμαι αρκετά ευχαριστημένος!

Πρόσφατα μου έδωσαν από τη forthnet και ένα Thomson TG585v7...

Αυτό που αναρωτιέμαι είναι αν διατηρώντας το linksys ως κύριο modem μου, υπάρχει η δυνατότητα να συνδέσω σε αυτό, ασύρματα το thomson που θα βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο, ενώ πάνω στο thomson να συνδέσω ενσύρματα άλλους υπολογιστές για να πέρνουν internet και να είναι συνδεδεμένοι στο δίκτυο...

Υπάρχει αυτή η δυνατότητα?????

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να ξέρω ακριβώς τα specs του thomson, δύσκολα να έχει λειτουργία repeater - bridge, επομένως αμφιβάλλω ότι μπορεί να κάνει extend το ασύρματο δίκτυο από το linksys.

Για να το σκέφτεσαι - χρειάζεσαι, λογικά δε φτάνει το σήμα του linksys στις συσκευές που θες να συνδέσεις, αλλιώς θα ξεμπέρδευες με κάποιο wireless adapter (usb/pci) ,σωστά?

Μάλλον πρέπει να κοιτάξεις για συσκευή με συγκεκριμένες λειτουργίες αν θες συνδέσεις τους άλλους υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά περίπου αυτός είναι ο λόγος που το θέλω....

Παρόλα αυτά.... υπάρχει επιλογή bridge... απλά δεν μπορώ να τα καταφέρω από εκεί και πέρα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό explain????

Εγώ μιλάω για το bridge στο modem.... αντί για PPoE/A κλπ βάζω bridge...

Εσείς τι εννοείτε?

Sorry αλλά είμαι πολύ άσχετος με αυτά.... :(

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βάζεις εκεί bridge είναι άλλη λειτουργία.

Ουσιαστικά κάνει το modem/router σου σαν να είναι ένα "τερματικό".

Παύει να μοιράζει την σύνδεση στα ports, κλείνει το NAT και δίνει κατευθείαν internet στο PC.

Το bridge ( που αν θυμάμαι καλά δεν έχει το συγκεκριμένο router ) θα πρέπει να το βρείς στο μενού ρυθμίσεων του WiFi.

Link to comment
Share on other sites

:(

Δηλαδή δεν γίνεται ε?

Κρίμα... και είπα να εκμεταλλευτώ το router που καθόταν....

Anyway...

Thnx για τις απαντήσεις και το χρόνο σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now