Boton

Τα Windows Mobile 7 κατατροπώνονται από το Android.

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Τα Windows Mobile 7 κατατροπώνονται από το Android.]http://reviews.hwbox.gr/news/microsoft.jpg[/NEWS_IMG] Ένας προμηθευτής από την Βρετανία ισχυρίζεται ότι τα νέα Windows Mobile 7 δεν τα πηγαίνουν πολύ καλά σε σχέση με το Android. Γράφοντας στο blog του, ο Ben Pusey, των Mobile Please, είπε ότι τα Windows Phone 7 έκαναν μια αργή εκκίνηση σε σχέση με τους υπόλοιπους ανταγωνιστές.

Μόλις τα 3% των πωλήσεων smartphone και λίγο κάτω του 2% των συνολικών πωλήσεων μέσω του MobilesPlease.co.uk χρησιμοποιούν λειτουργικό Windows Mobile 7. "Οι 800.000 άνθρωποι που επισκέπτονται αυτά τα κανάλια κινητών μηνιαίως, είναι αρκετοί να αποδείξουν ότι η αρχική αντίδραση του κοινού στα Windows Mobile 7 στην καλύτερη περίπτωση μπορεί να χαρακτηριστεί ως χλιαρή",επισημαίνει.

Ακόμη και η συσκευές με Symbian 3 ξεπέρασαν τις Windows 7 συσκευές σε ποσοστό 3-προς-1, γεγονός αρκετά ντροπιαστικό. "Οι πωλήσεις του Symbian 3 έγιναν σχεδόν αποκλειστικά από τις πωλήσεις μιας και μόνο συσκευής, του Νοkia N8",συνεχίζει ο Pusey. Με τα Windows Mobile 7, η Microsoft κάνει μια προσπάθεια να διαφοροποιηθεί, ωστόσο έφτασαν πολύ αργά στην αγορά και ο ανταγωνισμός με τους υπόλοιπους "παίκτες" φαντάζει τιτάνιο έργο, προσθέτει.

Άλλοι προμηθευτές ισχυρίζονται ότι η ζήτηση των iPhone, Blackberry και HTC συσκευών, είναι ισχυρή στον τομέα των smartphone. Κάποιοι άλλοι προμηθευτές δεν ενοχλούνται να παρουσιάζουν τις Windows Mobile 7 συσκευές, ισχυρίζεται ο Pusey. Λέει μάλιστα ότι, χωρίς συσκευές που να "σκοτώνουν" και την επιτυχημένη εικόνα που έχει χρησιμοποιήσει η Microsoft ως τώρα, θα δυσκολευτεί να αντιμετωπίσει τους ανταγωνιστές. "Η Microsoft χρειάζεται κάτι εντυπωσιακό σύντομα εαν πρόκειται να συνεχίσει να συμμετάσχει στην αγορά κινητών τηλεφώνων."

.

Link to comment
Share on other sites

βασικά όλο το πρωινό "φαγουριζομουνα" και έλεγα γιατί :D

sorry for offtopic

τι να σας πω βρε παίδες,

ακόμα προσπαθώ να κατανοήσω την "αναγκαιότητα" twn κινητών να ψήνουν καφέ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κινητα τηλεφωνα πλεον - απλα!

Οσο για τα WinMo, πολυ "μενος" βγαζουν ολοι και το "μενος" συνηθως ειναι καλο - για την κατασκευαστρια.

Το Android απο το 1.5 μεχρι και να βγει η Κατσαρολα στην Αμερικη και να τους ζαλισει τα @@ με το DROID, δεν εκανε BH-MA. Προσφατο ειναι το "boom" του (και φυσικα καλοδεχουμενο) - εχουν ψωμι ακομα τα WinMo 7 μεχρι να "εδραιωθουν" στην αγορα.

Μ' αρεσει που τα συγκρινει και με τη Nokia, ελεος δλδ - οι τυποι πουλανε 1000 τηλεφωνα οταν ολοι οι αλλοι μαζι πουλανε 1 :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίνεις πόσα τηλέφωνα πουλάει η Nokia, αλλά πόσα smart-phones πουλάει κι επίσης, τι πτώση έχει τα τελευταία 2-3 χρόνια, γιατί έχει πάρει τρελό κατήφορο και σταματημό δεν έχει...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει και στα smartphones η Nokia, το οτι πεφτει ισχυει, αλλα παλι στο 50% της παγκοσμιας αγορας γυρω-φερνει. Η Apple δεν ειναι ουτε μυγακι μπροστα στα αληθινα νουμερα της Nokia σε αριθμο συσκευων (το μονο που τη σωζει ειναι το σταθερο loyalty στο brand και τα υπερβολικα κερδη / συσκευη), ενω το Android μπαινοντας ακομα και σε συσκευες κατω των 200?, το πιασε το νοημα (γι' αυτο απο...0,5% εχει φτασει να περασει πανω απο WinMo/RIM και σε λιγο θα φαει και το iOS).

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλα εχτές έπιασα στα χέρια μου ένα Nokia N8(θα έρθει Ελλάδα τέλος του έτους), και έχει θύρα HDMI, το σύνδεσα στην full hd tv και είδα ταινία σε ΤΕΛΕΙΑ ποιότητα.Απλά η εταιρία δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει και στα smartphones η Nokia, το οτι πεφτει ισχυει, αλλα παλι στο 50% της παγκοσμιας αγορας γυρω-φερνει. Η Apple δεν ειναι ουτε μυγακι μπροστα στα αληθινα νουμερα της Nokia σε αριθμο συσκευων (το μονο που τη σωζει ειναι το σταθερο loyalty στο brand και τα υπερβολικα κερδη / συσκευη), ενω το Android μπαινοντας ακομα και σε συσκευες κατω των 200?, το πιασε το νοημα (γι' αυτο απο...0,5% εχει φτασει να περασει πανω απο WinMo/RIM και σε λιγο θα φαει και το iOS).

Αυτά τα νούμερα δεν ξέρω που τα βρίσκεις... Ρίξε μια ματιά εδώ. Η Apple έχει το 17% με 2 συσκευές στην ουσία, το Android το 25% και η Nokia που είναι χρόνια στο κουρμπέτι μόλις το 37%, ενώ πέρσυ ήταν στο 41% πρόπερσυ στο 61% !

Άλλωστε, εγώ δε μίλησα για την Apple ;)

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλα εχτές έπιασα στα χέρια μου ένα Nokia N8(θα έρθει Ελλάδα τέλος του έτους), και έχει θύρα HDMI, το σύνδεσα στην full hd tv και είδα ταινία σε ΤΕΛΕΙΑ ποιότητα.Απλά η εταιρία δεν υπάρχει!

Ναι, ναι, κορυφαίο τηλέφωνο... Το ότι το Symbian Org έκλεισε και το εξαγόρασε η Nokia προκειμένου να μπορεί να συνεχίσει την υποστήριξη, δε σας λέει τίποτα; Άλλωστε το πόσο καλά πάει η εταιρία γενικά, όχι μόνο στα smartphones, φαίνεται κι από τη μετοχή της που έχει πέσει στο 46% τα τελευταία 3 χρόνια, από τότε δηλαδή που βγήκε το iPhone, ενώ το ίδιο ακριβώς διάστημα της Apple έχει εκτοξευτεί στο 330% !!!

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Wizard!

Αυτο το site που έδωσες, το worstτech δεν φαίνεται να την πηγαίνει γενικά τη Nokia όμως.

Είναι γενικά έτσι εκεί ή μόνο με τη Νokia τους βγαίνει(δεν ξέρω, μην το πάρεις στραβά).

Βάσικά όχι ότι με νοιάζει το N8 αλλά να ξέρουμε τι γίνεται ρε αδερφέ...

Link to comment
Share on other sites

Μην μπερδευεσαι!

Η Apple ουτε στο 3% της αγορας κινητων τηλεφωνων δεν ειναι, την ωρα που Nokia/LG/Samsung εχουν με τα Symbian/Linux-οειδη λειτουργικα τους γυρω στο 60% και οι 3 μαζι!

Στα smartphones, η Nokia ειδα οτι ειχε ενα γερο 50αρι% σε μια ερευνα - ισως θυμαμαι λαθος (να 'ταν μονο US ή European Market - κατι τετοιο), αλλα και ΠΑΛΙ μη λες οτι ειναι "χρονια στο κουρμπετι", γιατι αυτος που ειναι περισσοτερα χρονια ειναι μακραν...

...η Microsoft!

Και δεν εχει καταφερει τπτ :hehe:

Να δουμε πως θα πανε τα 7αρια - παντως ο μονος σιγουρα κερδισμενος ειναι η HTC, πρεπει να ανεβαινει με ραγδαιους ρυθμους παιζοντας στο διπλο-ταμπλω ;)

ρε συ Wizard!

Αυτο το site που έδωσες, το worstτech δεν φαίνεται να την πηγαίνει γενικά τη Nokia όμως.

Είναι γενικά έτσι εκεί ή μόνο με τη Νokia τους βγαίνει(δεν ξέρω, μην το πάρεις στραβά).

Βάσικά όχι ότι με νοιάζει το N8 αλλά να ξέρουμε τι γίνεται ρε αδερφέ...

U have a point - Θαψιμο βρισκει ο καθενας για τα ΠΑΝΤΑ, μπορω με 10 links να σου βγαλω το iPhone αχρηστο, οπως και καθε αλλο τηλεφωνο που υπαρχει :hehe:

Edited by JC_Denton
Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα το είδα ότι το έχει το πλαίσιο.Ένα φιλαράκι το έχει κανα 2μηνο.Έχει έναν adaptor για να μπαίνει hdmi και εχτές παίξαμε σε full hd tv και είχε φοβερή ποιότητα.Τώρα δεν ξέρω σίγουρα αν ήταν 1080p το video.

Τώρα για τα iphone, προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύσετε... Η N είναι χρόνια στην αγορά κινητών τηλεφώνων, smartphone και μη. Τα ποσοστά που αναφέρομαι είναι ΜΟΝΟ για SP και όχι για όλες τις συσκευές. Δε μπορούμε να βάζουμε στο ίδιο καλάθι συσκευές των 20? και των 800?. Σε αυτό λοιπόν το χώρο η Ν έχει πατώσει και συνεχίζει να πέφτει.

Όσον αφορά στο site στην τύχη το βρήκα, γιατί απλά έχω διαβάσει σε πολλά για τα προβλήματα του Ν8 και έκανα αναζήτηση. Το Forbes όμως και η τιμή της μετοχής της, δεν είναι εναντίον της, είναι πραγματικά στοιχεία και αντικατοπτρίζουν την πορεία της στην αγορά. Σημειωτέον δε, ότι η πορεία είναι της εταιρίας που συμπεριλαμβάνει κινητά, ακίνητα, αυτοκίνητα, κλπ, και όχι μόνο τα Smartphones που είναι το χειρότερό της σημείο....

Link to comment
Share on other sites

Μη μπερδεύσετε... Η N είναι χρόνια στην αγορά κινητών τηλεφώνων, smartphone και μη. Τα ποσοστά που αναφέρομαι είναι ΜΟΝΟ για SP και όχι για όλες τις συσκευές. Δε μπορούμε να βάζουμε στο ίδιο καλάθι συσκευές των 20? και των 800?. Σε αυτό λοιπόν το χώρο η Ν έχει πατώσει και συνεχίζει να πέφτει.

Όσον αφορά στο site στην τύχη το βρήκα, γιατί απλά έχω διαβάσει σε πολλά για τα προβλήματα του Ν8 και έκανα αναζήτηση. Το Forbes όμως και η τιμή της μετοχής της, δεν είναι εναντίον της, είναι πραγματικά στοιχεία και αντικατοπτρίζουν την πορεία της στην αγορά. Σημειωτέον δε, ότι η πορεία είναι της εταιρίας που συμπεριλαμβάνει κινητά, ακίνητα, αυτοκίνητα, κλπ, και όχι μόνο τα Smartphones που είναι το χειρότερό της σημείο....

η σειρα "ν" ειναι μονο smartphones αποκλειστικα. επισης εγω δεν θεωρω smartphone το οποιο θελει μοντα να εχει bluetooth,μοντα να παιζει mp3,μοντα για το ενα μοντα για το αλλο..το iphone δεν ειναι επανασταση,μοδα ειναι.. το ειχα και εγω (μονο για λιγο δεν αντεξα καθολου) ειχε καταπληκτικο touch τοτε, πλεον πολλα εχουν καλo touch.. εχω αλλάξει ΠΑΡΑ πολλα κινητα πλεον τα android ειναι η επανασταση..!!

Link to comment
Share on other sites

Σε τι θελει μοντα το iphone ? Μp3 ?

Το bluetooth ποσοι το χρησιμοποιουν την σημερον ημερα ? στελνουμε τραγουδια και εικονες απο τα bluetooth ? λολ

Εγω απο το Ν8 ζηλευω μονο την camera και το xenon flash!Γιατι τα Nokia βγαζουν απιστευτες φωτο!

Οσο για τα ποσοστα!Αστα βραστα..η Νοκια παει μονη της με το symbian!Τελευταια φορα που ειχα symbian ηταν στο Ν82 και κολουσε του θανατα! χωρις tweeks δεν την παλευα!Τωρα με το iphone ολα γινονται απλα και γρηγορα!Τωρα και με το iOS4 με το multitasking ειναι γαμαουα!

Το Android θα περασει και θα ποδοπατισει το iOS διοτι μπαινει σε 1002 κινητα! Αλλα την σταθεροτητα και την ταχυτητα δεν θα την φτασει ευκολα!Γιατι πολυ απλα ο καθε ενας κατασκευαστης θα κανει οτι του κατεβει!

Το android θα παρει τα πανω του οταν θα τεθουν προδιαγραφες για τα κινητα!Οπως λεγανε για το android 3 οτι θα πρεπει να εχεις 1ghz cpu για να μπορεις να το βαλεις!

Τωρα ειναι αναμεικτα τα πραγματα!Αναμονη με αυτα που εχουμε γιατι θα δουμε τρελα πραγματα! ;)

Link to comment
Share on other sites

desire hd... Το απόλυτο

σε ολα καλο εκτος απο την οθονη που ειναι τραγικη σε σχεση με iphone 4 και με ολες τις amoled σουπερ και μη..

προς προ: παιζει κατευθειαν το iphone mp3?ποτε εγινε αυτο?δεν θελει να το μετατρεψεις-συγχρονισεις με i-tunes?χανω κατι?τοτε που τοχα ετσι ηταν..επισης το μπλε δοντι ειναι ακομη χρησιμο αν δεν ηταν δεν θα το εξελισσαν κιαλλο με το 3 κτλ.οι ταχυτητες που προσφερε το 2 ηταν μια χαρα για ομιλια αν αυτος ηταν ο λογος υπαρξης του. προσωπικα το θεωρω μεγαλο ΜΕΙΟΝ να κλειδωμενο,στελνεις απο ηχους και εικονες μεχρι εφαρμογες..αν θελει ενας φιλος σου μια εικονα τι του λες κατσε να στην στειλω με εμαιλ η του την ανεβαζεις στο facebook?:P:p

Link to comment
Share on other sites

προς προ: παιζει κατευθειαν το iphone mp3?ποτε εγινε αυτο?δεν θελει να το μετατρεψεις-συγχρονισεις με i-tunes?χανω κατι?τοτε που τοχα ετσι ηταν..επισης το μπλε δοντι ειναι ακομη χρησιμο αν δεν ηταν δεν θα το εξελισσαν κιαλλο με το 3 κτλ.οι ταχυτητες που προσφερε το 2 ηταν μια χαρα για ομιλια αν αυτος ηταν ο λογος υπαρξης του. προσωπικα το θεωρω μεγαλο ΜΕΙΟΝ να κλειδωμενο,στελνεις απο ηχους και εικονες μεχρι εφαρμογες..αν θελει ενας φιλος σου μια εικονα τι του λες κατσε να στην στειλω με εμαιλ η του την ανεβαζεις στο facebook?:P:p

Ααα..αυτο εννοεις με τα mp3! Ναι ολα τα τακτοποιεις μεσω itunes ( που σε εμενα κολαει του θανατα!! με 70+ χιλιαδες τραγουδια και μου την δινει στα νευρα )

Drag n Drop κανεις απο τον φακελο > itunes > iphone και ξεμπερδευεις!

Το ειχα ξεχασει οτι υπαρχουν bluetooth ακουστικα ( λολ )! Σε αυτο ειναι μειον οντως!

Αλλα το να στειλεις εικονες την παλευεις! την στελνεις μεσω mail η και μεσω msn απο το σπιτι σου!:P

Link to comment
Share on other sites

^^ ωραιο smartphone :hehe: :hehe:

Κακα τα ψεματα, αν το iPhone το ειχε μια αλλη εταιρεια, με ολο το marketing skill της Apple και χωρις τα ανεξηγητα και ανεκδιηγητα εγκεφαλικα τους σκαλωματα/περιορισμους, θα μπορουσε ανετα να χτυπησει μονοπωλιο στα smartphones.

Ειναι γελοιο: Εχεις το καλυτερο προϊον σε Multitouch, το πιο φιλικο, πιθανοτατα το πιο designατο, με εκπληκτικες πλεον δυνατοτητες, κτλ κτλ - και του βαζεις ΟΤΙ ΜΛΚΙΑ μπορεις να σκεφτεις, για να σπασεις τα νευρα των χρηστων (no flash support, videocall via...wifi, itunes, itunes, itunes, multitasking μετα απο δεησεις στον Ποσειδωνα, το 3ο Ραιχ μεσα στο AppStore, κτλ κτλ).

Εντωμεταξυ, αυτο που "παραξενευει" ειναι το hardware που εχει το iPhone 4 - ειναι η πρωτη φορα που η Apple "αναγκαζεται" να παιξει σε κατι τοσο high-end, πραγμα το οποιο μαλλον σημαινει οτι για να κανει το μπαμ η νεα γενια του iPhone, δε θα παιξει ξανα σε high-endιλα, αλλα μαλλον σε ενα "mass market phone" - ενα iPhone 4 redesigned με τιμη στα 300? δλδ. Θα δουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Και μετα το Vodafone Joy (android των 109 ευρω) έρχεται απο την wind το ZTE blade με οθονη 3,8" και 800χ480 αναλυση στα 150 ευρω.

Αντε βρες τωρα εσυ κινητο με windows mobile με τέτοιες δυνατότητες σε αυτες τις τιμες.

Ισως θα έπρεπε η Microsoft να δίνει το λογισμικό της δωρεάν όπως κάνει η Google με το android, μπας και ανέβει λίγο στα ποσοστα.

Link to comment
Share on other sites

To ZTE ειναι βεβαια πιο κινεζικο κι απο την ιδια την Κινα, αλλα no matter - η αγορα των smartphones "ανοιξε" με το Android και δυσκολα θα το χτυπησει καποιος, ειδικα οταν η Microsoft επενδυει σε ενα διαφορετικης στρατηγικης πεδιο μαχης.

Link to comment
Share on other sites

διαφορετικης στρατηγικης πεδιο μαχης.

Και χανει! :P

Κακα τα ψεματα εγω δεν θα εδινα 600 φευγα ευρω για Windows mobile! Καλυτερα να επερνα ενα Galaxy S η ενα Desire HD η iphone 4 παρα να βαλω windows!

Μακαρι να βγουν super WoW για να εχουμε ανταγωνισμο και καλυτερα features!Εγω αυτο θελω και αυτο με νοιαζει!

JC δες αυτο! Το μηλο με 2 ουσιαστικα συσκευες χτυπαει android , blackberry , SE , samsung! Αλλα μενει πισω απο Symbian!

Business smartphones παλι τα παει καλα!

Βεβαια κραταω μια επιφυλαξη λογω του οτι ειναι σε site με ονομα iphonehellas (fanboys) για το ποσο ειναι αληθηνα τα νουμερα!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now