zarras

i875 + vapochill

Recommended Posts

i875k - L013B287

Transcent Axeram 2x2g

vapochill (Duniek's s1156 socket)

EVGA p55 FTW

Hipro 1200w psu

Mερικες φωτο απο την μονωση

dsc33060.jpg

το θυμα....

dsc3311t.jpg

το κιτ του duniek απο xs, 775,1156,1366,sam, ολα ..στιβαρης ποιοτητας. το περιεργο ειναι οτι ο mortisboy μου πε οτι το μαμα socket ταιριαζε στην ftw μιας και εχει τρυπες για το 775(μαμα vapo). Οταν το ειχα δοκιμασει δεν μου ειχε ταιριαξει.

dsc3309.jpg

η μονωση της πισω πορτας

dsc3312y.jpg

η αρχικη μονωση γυρω απο το σοκετ με αυθεντικη αρχαια promieτοτσιχλα που μου ειχε μεινει μια κουλουρα, αργοτερα καλυφθηκε και το κουφιο που δημιουργειται μετα το κλεισιμο της μεταλικης μλκς.

dsc3314.jpg

dsc33160.jpg

dsc3317.jpg

dsc3320c.jpg

δοκιμη για να δω αν κεντραρει στο heatspread του cpu

dsc33230.jpg

εδω με το αντιλιακο

dsc3324.jpg

τελικα δε χρησιμοποιησα θερμικα στοιχεια που ειχε το μαμα (το ενα εμπαινε backplate και το αλλο μεσα στη κεφαλη και για ...καποιο λογο θερμαινανε αυτες τις περιοχες, μαλλον για αποφυγη υγροποιησης)

Καταφερα να το παω 4.860Mhz με 1.59v core και 1.4vtt και λιγο τσιμπημενα τα pll και pch, πανω που τραβηξα το printscreen για να το ποσταρω, μου τραβηξε ενα ωραιο bsod :( οσες φορες προσπαθησα μετα, no go. πλακωσα το ρευμα λιγο αλλα παλι δεν. Βασικα πανω απο 1,45vcore δεν ακουγε το συγκεκριμενο cpu.

cccub.jpg

Πιο κατω ενα pi 1mb

45788796p.jpg

memwm.jpg

Οι μνημες επαιξαν εως 1088-1090 ισα ισα να μπει win, 1,69v (αν και παλι νομιζω οτι το ρευμα ειδικα εδω παλι δε θα εδινε πολλα μεγακυκλα παραπανω, περα απο το 1,65 εννοω)

Το vapo γενικα την παλεψε με το intel burntest v2, ειδα απο -2 εως +2 με 1,4vcore και 1.30vtt γυρω στα 4,6ghz, για κανα 15λεπτο, μετα το λυπηθηκα....

γενικως αυτο που ειδα ηταν οτι σαν επιλογη cpu εκανα ψιλομαλακια, επισης και μνημες και cpu μετα απο ενα σημειο και μετα δεν ακουγανε χριστο απο ρευμα και απλα συνεχιζανε να ειναι ασταθεις, θα μου πειτε αυτο συμβαινει παντα, απλα σε σχεση με το 775 και ddr2, που ειχα πριν, το φαινομενο μου φανηκε πιο εντονο τωρα. Επισης η διαφορα απο 1666 σε 2000 στις μνημες ειναι μεγιστη απατη γιατι δινουν ΕΛΑΧΙΣΤΗ διαφορα (περα απο την απολυτη μετρηση ram bandwidth), περισοτερα θα δεις αμα δωσεις στο bus speed και παει πχ 1800 απο 1666 παρα να τις παιζεις με μεγαλο divider px 2:12 με μικρο bus speed και ας τρεχουν διχιλιαρες.

προς το παρων ειμαι στα 4685 για 24/7 και ελπιζω....

Link to comment
Share on other sites

@caution, ε ποτέ δεν εισαι ευχαριστημενος, παντα θες λιιιιγο παραπανω, πιστευω επισης οτι εκανα βλακεια στην αγορα του 875. Τωρα τα νουμερα που βγηκαν νομιζω ειναι τα αναμενομενα. To 29 x 165 to δοκιμασα με διαφορες παραλαγες στα ρευματα, παντα ιδιο αποτελεσμα, εμπαινε win και μετα απο λιγο εβλεπα το απεραντο γαλαζιο

@gorillakos, οχι, τρελος εισαι? εχουμε οικονομικη κριση, και το σπορ αυτο ειναι ακριβο σχετικα αν θες να μενεις συνεχεια in touch. Απλα εσκασε το ip35 που ειχα πριν, κοιταξα για 775 mobo της προκοπης, δεν βρηκα κανενα σε καλη καλη κατασταση, ειπα να προχωρησω παρακατω, ε με ετρωγε και λιγο ο κωλος μου...ξες πως παν αυτα.... (ασχετο, στο Πι μηπως θα τανε καλυτερα να κλειστο το HT του cpu, δεδομενου οτι δε τα χρησιμοποιει το Pi)

@zoro, ισως και να εχω καταλαβει λαθος, αλλα πλεον με τον icm μεσα στο cpu, το NB νομιζω οτι δε "μιλαει" με την ραμ, cpu & ram επικοινωνουν με το δικο τους bus.

Στο 2:12 που λες σε 1-2 bench που ειδα δεν παρατηρησα σοβαρη διαφορα (Pi 16mb @1666mhz ram vs Pi 16mb @2000mhz ram, διαφορα 0,3'')

Link to comment
Share on other sites

@crio, γιατι ακομα δεν εχω ψαξει στο νετ να δω πως παιζουν οι συγκεκριμενες απο timmings, αυτο σκεφτομουν την ωρα που εβαζα το 32mb pi, λεω να δεις που καποιος θα μου την "πει" για τα timmings περιμενα να τανε ο 2-2-2-5mortis, αλλα μαλλον δε θα το εχει δει ακομα... λολ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now