zeron007

Υπερβολικό κάψιμο μητρικής

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω μια ερώτηση για τη μητρική μου, είμαι λίγο άσχετος και συνγνώμη αν κάνω κάποιο εκφραστικό λάθος.

Πήγα σήμερα που λέτε να βγάλω το ανεμιστηράκι του επεξεργαστή για να καθαρίσω την ψύκτρα. Να σημειώσω πώς δεν έβγαλα την ψύκτρα γιατί μετά θέλει πάστα να βάλω και δεν ξέρω από αυτά.

Εβγαλα το ανεμιστηράκι που λέτε και πήγα να βάλω τη σκούπα να ρουφήξει τις σκόνες από την ψυκτρα.

Εντελώς τυχαία έπεσα πάνω, σε ένα εξαρτηματάκι πάνω στην μητρική όπου έκαιγε υπερβολικά. Δεν δεχόταν σέρι πάνω.

Εν εξαρτηματάκι σαν αυτό που έχουν κάρτες με παθητική ψύξη. Ζηματαγε. Να φανταστείται την μητρική δεν την ζορίζω πολύ, ούτε υπερχρονισμό έχω κάνει τον επεξεργαστή, δουλεύει στα 3,30 GHz όπως δούλευε από την μάνα του.

Να φανταστείται ούτε κάρτα γραφικών δεν έχει πάνω. Τί μπορεί να φταίει, και πειράζει που καίει τόσο πολύ..;;;

Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ για όποια απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκα φίλε μου. Εδώ υπάρχει μια πρόχειρη φωτό από το net διότι δεν έχω φοτογραφική.

attachment.php?attachmentid=5073&stc=1&d=1291574952

Αυτό το κυκλωμένο πραματάκι ζηματάει...Τώρα που το πιάνω δεν δέχεται το χέρι πάνω...

0529030.jpg

0529030.jpg

0529030.jpg

0529030.jpg.91788354fc4d1ecceb591c846715

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη ψύκτρα απορροφά τη θερμότητα που παράγει το ICH7 chipset (SouthBridge) και από ότι φαίνεται δεν πατάει καλά. Η λύση είναι να την βγάλεις, να καθαρίσεις την πάστα, να βάλεις μια καλύτερη (π.χ Arctic Cooling Ceramique) και έπειτα να βάλεις πάλι την ψύκτρα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πόσους δίσκους έχεις πάνω και γενικά πόσες sata συσκευές?

Έναν σκληρό μεγέθους 1ΤΒ ...

Η συγκεκριμένη ψύκτρα απορροφά τη θερμότητα που παράγει το ICH7 chipset (SouthBridge) και από ότι φαίνεται δεν πατάει καλά. Η λύση είναι να την βγάλεις, να καθαρίσεις την πάστα, να βάλεις μια καλύτερη (π.χ Arctic Cooling Ceramique) και έπειτα να βάλεις πάλι την ψύκτρα ;)

Κανα μηνα έχω το σύστημα μόνο, και αυτό που λές δεν ξέρω να το κάνω ...Χάλασε τόσο γρήγορα ....;; Γενικά είναι επίφοβο τώρα που ζηματάει. ;;Τον υπολογιστή τον έχω μόνο για nternet, καμια απαίτηση αλλά λειτουργεί από νωρις το πρωί έως το βράδυ αργά για internet και εργασιες Πανεπιστημιου ...

Link to comment
Share on other sites

Ζωματάει η ψύκτρα και ταυτόχρονα δεν πατάει καλά George ? :D

Κανονικό είναι να "καίει" η ψύκτρα του SouthBridge.

Ανάλογα το κουτί σου, τις τάσεις, κλπ θα είναι είτε ζεστό ( 40-50C ) εώς και καυτό ( μέχρι και 75C ) [ δεν υπάρχει πρόβλημα ]

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ Bill, η ψυκτρα μπορει να ζεματαει γιατι ερχεται σε direct επαφη με κατι...τσιμεντοειδες (ετσι θα εχει γινει η παστα πλεον), ενω με λιγη Arctic Ceramique ισως "στρωσει" καπως η κατασταση! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μα όπως προείπα δεν έχω πολύ καιρό το σύστημα και όλα είναι καινούργια ακόμη και το κουτί... Πώς να εγινε τσιμέντο η πάστα...;;;

Υπάρχει κάποια λύση παίδες..;;

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, να μην ανυσηχώ. Μπορεί όντως να φταίει και το γεγονός ότι από ανεμιστήρες μόνο του τροφοδοτικού και του επεξεργαστή υπάρχει μέσα στο κουτί...

Ευχαριστώ παιδιά, μου έφυγε ένα βάρος...:)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, να μην ανυσηχώ. Μπορεί όντως να φταίει και το γεγονός ότι από ανεμιστήρες μόνο του τροφοδοτικού και του επεξεργαστή υπάρχει μέσα στο κουτί...

Ευχαριστώ παιδιά, μου έφυγε ένα βάρος...:)

Μόνο???????

:que:...:que:...

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά όπως διαπίστωσες και εσύ ... εκτός από τον επεξεργαστή υπάρχουν και άλλα parts που θέλουν την ψύξη τους!!!

Εγώ θεωρώ ότι θες τουλάχιστον και έναν ανεμιστήρα να βγάζει τον αέρα στο πίσω μέρος...

Άποψή μου... ;)

Link to comment
Share on other sites

φιλε καλυτερα να παρεις 12αριδες η ακομη καλυτερα 14αριδες

αυτους που επελεξες και κανουν πολυ περισσοτερο θορυβο και βαζουν/βγαζουν και λιγοτερο αερα μεσα στο κουτι :P.Γενικα οσο μεγαλυτερη διαμετρος του ανεμιστηρα τοσο καλυτερα :T:

Και κατι ακομη κανε αυτο με την παστα που σε λενε τα παιδια θα βοηθησει πολυ, αν δεν λυσει το προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now