Νέο Codec δοκιμάζει το YouTube

Ο AV1 θα γίνει σύντομα ο βασικός video codec της υπηρεσίας και στα βασικά στοιχεία του είναι η χρήση λιγότερου bandwidth χωρίς μείωση της ποιότητας.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες ο AV1 έχει χαρακτηριστικά πιο προηγμένα ακόμη και από τον HEVC που θεωρείται ήδη ένας από τους καλύτερους codecs όσον αφορά τον λόγο μεγέθους - ποιότητας και έτσι θα απαιτεί ακόμη λιγότερο bandwidth στη πορεία. Για την ώρα η Google έχει δημοσιεύσει μια playlist με βίντεο στον AV1 codec ενώ σημειώνεται ότι δε λειτουργεί μόνο για κινούμενες εικόνες αλλά και απλές φωτογραφίες θέτοντας τις βάσεις για να εκτοπίσει δηλαδή τα δημοφιλή H.264 και JPEG.

Για να δοκιμάσετε και να δείτε τα βίντεο της playlist που έχουν ετοιμάσει οι developers του YouTube θα χρειαστείτε τις beta εκδόσεις είτε του Chrome 70 είτε του Firefox 64.0a1 που ενσωματώνουν υποστήριξη για τον AV1 codec.

Πηγή.

Βρείτε μας στα Social:  twitter.jpggplus.jpgfb.jpginsta.jpgyt.png

YouTube, hevc, AV1, video codecs

stavros

Members
2018-09-14T09:26:16Z

Λίγο offtopic:

Δεν ξέρω τι γίνεται με το Firefox, αλλά παρά τη VDSL 50/5 έχω θέματα στο youtube, ενώ στο chrome πάει "μπάλα".

klapeto

Members
2018-09-14T10:54:17Z

Επιτέλους. Να αρχίσουν να παίρνουν δρόμο σιγά-σιγά οι καταραμένοι H264 και HEVC (H265).

conroe

Members
2018-09-14T11:58:02Z
2 hours ago, stavros said:

Λίγο offtopic:

Δεν ξέρω τι γίνεται με το Firefox, αλλά παρά τη VDSL 50/5 έχω θέματα στο youtube, ενώ στο chrome πάει "μπάλα".

 

πολυ καιρο τωρα γινεται αυτο. δεν εχω καταλαβει τι παιζει. btw μου φαινεται οτι χωρις επιταχυνση γραφικων παει λιγο καλυτερα.

stavros

Members
2018-09-14T12:00:35Z

Ναι ρε συ, εδώ και καιρό ούτε το 1080p δεν το παίζει σωστά. Το διάβασα και αυτό με το accelerator, αλλά είπα WTF download chrome :P

 

Edit: Έλεγα μήπως φταίει το κακό bufferbloat και σήμερα που περιμένω το router και θα το φτιάξω και αυτό το ρημάδι, θα δω μήπως έχει διαφορές.

RagSoul

Members
2018-09-14T16:44:17Z

"χρήση λιγότερου bandwidth χωρίς μείωση της ποιότητας." :ο Δεν ειχα ιδέα ότι υπάρχει αυτό το codec. Let's see...! :D

MetallicGR

Members
2018-09-17T06:40:04Z

Σε αυτό το μονοπάτι βάδιζε και το HEVC. Να κάνει τα αρχεία μικρότερα χάρη στον αλγόριθμό του. Ήδη από σειρές που βλέπω μια 1080p κόπια έχει το μισό μέγεθος από την ίδια σε h264. Οπότε μάλλον λόγω licencing το κάνουν ε;

 

Στον firefox το youtube και σε μένα κάνει μερικές φορές περίεργα. Βάλε Opera. ?

klapeto

Members
2018-09-17T09:51:17Z
2 hours ago, MetallicGR said:

Σε αυτό το μονοπάτι βάδιζε και το HEVC. Να κάνει τα αρχεία μικρότερα χάρη στον αλγόριθμό του. Ήδη από σειρές που βλέπω μια 1080p κόπια έχει το μισό μέγεθος από την ίδια σε h264. Οπότε μάλλον λόγω licencing το κάνουν ε;

 

Στον firefox το youtube και σε μένα κάνει μερικές φορές περίεργα. Βάλε Opera. ?

 

Σαν προγραμματιστής είχα ασχοληθεί παλιότερα και με τους 2. Και ο H264 και ο HEVC έχουν καλό λόγο συμπίεσης, αλλά μαστίζονται από πατέντες των MPEG-LA που ζητάνε roylaties για κάθε encoder/video που παράγεται με αυτούς τους αλγόριθμους. Για αυτό και οι εταιρείες τους αποφεύγουν και καταφύγανε στο να συνεργαστούν για να φτιάξουν τον AV1 που είναι royalty free και μπορεί ο κανένας να το χρησιμοποιήσει.

stavros

Members
2018-09-23T23:39:40Z
On 9/14/2018 at 2:58 PM, conroe said:

 

πολυ καιρο τωρα γινεται αυτο. δεν εχω καταλαβει τι παιζει. btw μου φαινεται οτι χωρις επιταχυνση γραφικων παει λιγο καλυτερα.

Για μετρήσου εδώ

http://www.dslreports.com/speedtest

conroe

Members
2018-09-25T14:04:56Z
On 9/24/2018 at 2:39 AM, stavros said:

Για μετρήσου εδώ

http://www.dslreports.com/speedtest

 

καλα, αυτο σ...τα ειναι ετσι κι αλλιως.

Διαβάστε περισσότερα στο Φόρουμ...