axironas

χαλασμενος ανεμιστηρας σε xfx 5870

Recommended Posts

γεια χαρα,

παρακολουθω το φορουμ εδω και καιρο, χωρις να εχει τυχει να γραψω κατι.

εχω βρει πολλες χρησιμες πληροφοριες οποτε θα θελα να πω ενα ευχαριστω και να συνεχισετε την ωραια δουλεια που κανετε.

το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι οτι τα εχει παιξει ο ανεμιστηρας της καρτας γραφικων μου.

δεν ειμαι κανενας σοβαρος χρηστης υπολογιστη ουτε και καλος γνωστης του hardware.

ασχολιομουν φανατικα μεχρι και πριν 3 χρονια αλλα πλεον εχω αρκεστει στο laptop

και στων τριων ετων υπολογιστη μου.

το απαρχαιωμενο πλεον καμαρι μου, φοραει ενα q6600 ανεβασμενο προσεκτικα και σταθερα τα τελευταια 2 χρονια στα 3,52 ghz με corsair h50 κλειστη υδροψυξη με , 4 gb ddr2 1066, την καλυτερη μητρικη που ειχα ποτε ASUS P5W-DH DELUXE πλεον παλια ,

800αρι thermaltake και μετα απο την αλλαγη μιας γ@ματης 7800gtx περσι εβαλα

μια 5870 xfx μολις ειχε βγει και εσκασα τα 450 της ευρω. ας οψεται το direct x 10

ολα αυτα σε ενα thermaltake spedo advance και με 2 wd raptor σε raid για λειτουργικο και 2 wd black 1tb για κατεβασματα κλπ.

ο ανεμιστηρας εχει χασει τα κεντρα του και κανει τρελο θορυβο.

αν τον αγγιξεις λιγο (του βαλεις λιγο χερι) σταματαει.

ακομα και ετσι δεν εχω προβλημα ψυξης , ουτε ειχα ποτε με τη συγκεκριμενη καρτα.

τι να κανω? να γυρισω πισω την καρτα στο e-shop και να περιμενω αντικατασταση μιας και ειναι σε εγγυηση? θα γινει αντικατασταση η θα βαλει χερι κανενας τρομπας στην ψυκτρα προσπαθωντας να διορθωσει τον ανεμιστηρα?

να βγαλω την ψυκτρα και να την αντικαταστησω με καμια after market ρισκαροντας να χασω την εγγυηση? το εκανα στην 7800gtx αλλα ειχε περασει η εγγυηση και η συγκεκριμενη ηταν αρκετα θερμη καρτα.

αν ναι ποια λυση θα προτεινατε?

ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο.

φιλικα, Γιαννης.

Link to comment
Share on other sites

εννοείται να την πας για έλεγχο! Κρίμα είναι να τα σκας για cooler απο την στιγμή που το μαμα είναι τοσο αποδοτικό. Άσε που θα χασεις και εγγύηση! Επιστροφή στο e-shop και ενημέρωσε μας για τα νεότερα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now