foumak

P5Q3 oc ram προβλημα σε drive xpert

Recommended Posts

Καλα Χριστούγεννα και καλες γιορτές σε όλους.

Ζητώ την βοήθειά σας σε ένα προβλημά μου το οποιο είναι το εξής. Έχω μητρική την Asus P5Q3 με μνήμες Kingston HyperX 2 x (2 x 1GB) 1800mhz επίσης χρησιμοποιώ το Drive xpert με δυο δικσους WD raptor 150GB raid0 super speed. Όταν λοιπο ανεβάζω απο το bios της μνήμες στα 1600mhz ή 1800mhz χαλάει το raid στο Drive xpert και δεν βλέπω τους δίκους καθόλου οταν χρησιμοποιώ συχνότητα απο 1333 -667 κανένα πρόβλημα όλα λειτουργουν ρολόι. Τι μπορει να κάνω λάθος; Σας παρακαλώ θέλω την βοήθειά σας.....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά

Το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπίζεις υποθέτω οταν ανεβάζεις fsb ετσι?

αν ναι τοτε φταίει ο controller του drive expert ο οποιος δεν ειναι ενσωματωμένος πάνω στον ich της ιντελ με αποτέλεσμα να μην κλειδώνει το pci στα 33mhz οπότε ανεβάζοντας fsb απο ένα σημείο και μετά έχει ανέβει πολύ το pci οπότε χάνει τον controller με τους δίσκους μαζί!!

Αν μπορείς πάντως να δοκιμάσεις πάνω στον intel εγγυημένα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα οσο και αν κλοκάρεις :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ναι όταν ανεβάζω το FSB.

Έχεις δίκιο το raid1 που έχω στο intel δεν χαλάει.

Μερικές ερωτήσεις ακόμη για να καταλάβω. Απο οτι κατάλαβα έτσι δουλεύει ο controler του drive expert, υπάρχει περίπτωση να τον έχω κάνω ζημία;

το pci υπάρχει τροπός να το ρυθμίσω;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now