racer

DDR3 Kit για Big Bang Trinergy?

Recommended Posts

Καλησπέρα. Με τη μετάβαση στη Big Bang Trinergy θα χρειαστώ και DDR3 μνήμες.. Κάποιοι από εσάς θα θυμάστε ότι είχα μεγάλη κα*λα με τις μνήμες, καθώς είχα πάρει αρκετά κιτάκια GMH,GKX,GTR κλπ. Δυστυχώς ή ευτυχώς τώρα δεν την έχω αλλά θέλω κάτι καλό.. :P..

Σκεφτόμουν με τη μετάβαση να ανέβω στα 8GB και είδα στο memoryc _9_24-Dual_Channel_kit_for_Intel_LGA1156_AM3/index.html'>αυτές. Τι λέτε; Καλύτερα 2x4 ή 4x2 με 2 τέτοιες; Πρώτη φορά θα παίξω με iX και δεν έχω ιδέα :) PSC φοράνε αυτές;

Είδα κι' αυτές αλλά δε θα benchάρω και είναι "μόνο" 4GB. Elpida φοράνε;

Αυτά προς το παρόν.. Έχετε κάτι άλλο να προτείνετε; CPU θα είναι ο i3 530. :)

Link to comment
Share on other sites

Να βρεις DDR3 hyper τώρα είναι αρκετά δύσκολο μιας και έχουν βγει εδώ και μήνες EOL. Άποψή μου είναι ότι απότ η στιγμή που δεν θα τις πας στο Θεό με σφιχτά Timmings αφού δεν τα χρειάζεσαι, μην ψάξεις καν hyper. Όλες οι μνήμες καλές είναι και όλες έχουν εφ'όρου ζωής εγγύηση. Απλώς εγώ αν θα έπαιρνα θα ήταν Corsair λόγω του πολύ καλού και γρήγορου RMA που έχει αυτή η εταιρεία. Πιστεύω μ'αυτές θα είσαι κομπλέ http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Vengeance-8GB-DDR3-1600-Kit-2x4GB-PC3-12800-8-8-8-24-CMZ8GX3M2A1600C8.htm Να κοιτάς καλύτερα 2 χ 4Gb ;)

Link to comment
Share on other sites

PSC είναι και τα τρία kit-άκια που αναφέρεις. Άντε στην καλύτερη περίπτωση το 1600MHz 2x2G RipJaws να είναι Elpida BBSE, που scale-άρει αρκετά καλύτερα με 9-9-9-x σε σύγκριση με τα PSC.

Εγώ θα σου πρότεινα κατευθείαν το 2x4GB. Με λίγο τσίμπημα στο ρεύμα (~1.7V) θα παίξουν άνετα 1800MHz 8-9-8 ;)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήρα 2 τέτοιες με την προσφορά του e-shop. 69? για 8GB δεν είναι καθόλου άσχημα :P

Το θέμα είναι.. τι μνήμες είναι; Το e-shop λέει Micron Rendition, επάνω λένε μόνο Rendition ενώ το SPD λέει Crucial :S

ram.jpg

Link to comment
Share on other sites

Noob strikes.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω, για να πιάσω 2000 με τις μνήμες θέλω 200 BCLK για να έχω το 5 multi. Με το QPI Ratio τι παίζει; Βάζω το ελάχιστο;

Σε όσες προσπάθειες έκανα, δεν ποστάρει καν.

Link to comment
Share on other sites

MT41J256M8HX-15E 256ΜΒ 1.5V IC

8 τέτοια ^^ φοράει κάθε 2GB module σου. 1333MHz rated @ 9-9-9-27 για να παίξουν στα 2000MHz ακόμα και για benches θέλει υπερπροσπάθεια. Ειδικά τώρα που έχεις 4 και όχι 2 DIMMs, αποκλειστικώς αποκλείεται... Το πρώτο που μπορείς να κάνεις είναι να δεις πόσα MHz φτάνουν με 9-12-9-31 και ρεύμα έως 1.8V. Έτσι για να δούμε πόσο παίζουν τα συγκεκριμένα ICs, επειδή δεν είναι κάποιο από τα γνωστά που κυκλοφορούν αυτό το καιρό (D9KPT για παράδειγμα) ώστε να ξέρουμε fixed συχνότητες/voltages.

Παίξε γενικά με μεγάλο tRCD να δεις αν έχουν scaling. Αν έχουν καλώς, τρέξε κάμποσα Everest και βρες μια συχνότητα που σε βολεύει. Αν δεν έχουν ψάξε με 8-8-8 ή 8-9-8 να δεις που φτάνουν, γιατί υπάρχει περίπτωση να μην τους αρέσει το μεγάλο tRCD. Δεν θα σε χαλάσει καθόλου ένα 8GB 1600MHz 8-8-8-24 @ 1.7V κουαρτέτο ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now