George_o/c

AMD Bulldozer: 50% γρηγορότεροι από τους Core i7 950 & Phenom II X6 1100T!

Recommended Posts

αυτο, απο οσο ξερω ργω τουλαχιστον ειναι ενα average

δηλαδη στο gaming εχεις 50% πανω? σιγουρα οχι.

αρα μπορει να ητανε 80% στα multithreaded kai 20% στα Games και να βγαινει αυτο το 50%.

και εμενα μου φαινεται καπως λιγο αλλα δεν ξερουμε τίποτα ακομα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΣΑΙ Ο ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΨΕΥΤΗΣ ΚΑΙ ΤΡΟΛ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΕ ΤΟΥΤΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!!! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!!!!!!!!!!!

Με εβαλε και τα ακουσα - γιατι κι εγω δεν το πιστευα. Λυπαμαι, αλλα το ειπες.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑ σακη, επειδη εχει ακαταλληλες λεξεις και προσωπικα δεδομενα μεσα δεν μπορω να ανεβασω το ηχογραφημα. οταν ερθεις αθηνα, θα στο βαλω να το ακουσεις απο κοντα.

Link to comment
Share on other sites

Άσε ρε ψεύτη... Ποτέ δεν θα έλεγα κάτι τέτοιο. Αντιθέτως όμως όλοι ξέρουν ότι εσύ γουστάρεις κρυφά τα ιντέλια και ξέρεις ότι μόνο έτσι έρχονται τα παγκόσμια παλιο INTELnord...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω καμία αμφιβολία ότι η παρουσίαση της νέας x86 αρχιτεκτονικής της AMD στο Client Desktop θα στεφτεί με επιτυχία, οι νέοι 8πυρηνοι Bulldozer θα αποδείξουν την αλλαγή νοοτροπίας της AMD στην σχεδίαση x86 επεξεργαστών, θα την φέρουν πολύ ποιο κοντά στην Intel και σε επιδόσεις αλλά και σε νοοτροπία επιδόσεων στο Client Desktop, ο Dirk Meyer πραγματικά έστρωσε μια εταιρεία με υπαρξιακά προβλήματα και μέσα σε 2 χρόνια κατάφερε πολλά, αναμφίβολα ο καλύτερος CEO μετά τον Jerry Sanders.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ο Bulldozer (BD) έχει 8 Integer Execution Units μπορεί να κάνει execute 8 Threads ταυτόχρονα. Στην περίπτωση που οι εφαρμογή χρειάζεται integer calculations τότε ένας 4 Module BD (8 cores) θα είναι μέχρι και ~100% ποιο γρήγορος από έναν 4 Core Phenom II η ~50% πιο γρήγορος από έναν Phenom II X6.

Στην περίπτωση που η εφαρμογή χρειάζεται FP(Floating Point) τότε τα πράγματα μπερδεύονται γιατί ο BD δεν έχει 8 FP Execution Units αλλά 4 με δυνατότητα HyperThread (HT). Δεν ξέρουμε πολλά πράγματα για τα FP του BD εκτός ότι το κάθε FP Execution Unit στο κάθε Module έχει 2χ 128-bit FMACs τα όποια μπορούν να ενωθούν σε ένα 256-bit FMAC για τα AVX.

Link to comment
Share on other sites

Ρε. Δεν είναι πανεπιστήμιο εδώ. Ban στον IntelUser2525 και στον Aten-Ra.

(Όχι τίποτα άλλο, νιώθω ότι είμαι άσχετος με τα PC)

λολ :hehe: ωραια τα λετε αλλα το θεμα ειναι εμεις τη καταλαβαινουμε :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, επειδή ένας 4 module 8 Core Bulldozer έχει 33% παραπάνω πυρήνες από έναν Phenom II X6 (6 πυρήνες), αν είχαν ίδια αρχιτεκτονική ο BD σε multithread εφαρμογές θα ήταν περίπου 33% πιο γρήγορος. Για να είναι 50% πιο γρήγορος σημαίνει ότι παίρνει και ένα 15-20% παραπάνω απόδοση από την καινούργια αρχιτεκτονική. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε. Δεν είναι πανεπιστήμιο εδώ. Ban στον IntelUser2525 και στον Aten-Ra.

(Όχι τίποτα άλλο, νιώθω ότι είμαι άσχετος με τα PC)

Δέν είσαι άσχετος, απλά δεν εχεις εκμεταλλευτεί ακόμη την άπλετη ουσιαστική πληροφορία που υπάρχει στο Internet ώστε να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα.

Να μια καλή αρχή στο θέμα σχεδίασης μοντέρνων CPU. Η παρουσίαση του Glenn Hinton, Intel Lead Architect στην ομάδα Oregon...που δωθηκε στο πανεπιστήμιο του Stanford πάνω στους ΛΟΓΟΥΣ της αρχιτεκτονικής Nehalem, γνωστή σε όλους μας σαν Intel Core i7.

http://bit.ly/akP0FM

Σύντομα θα μπορούμε να δούμε και παρόμοια tech video πάνω στις λεπτομέρειες της νέας αρχιτεκτονικής Bulldozer απο την AMD.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now