sr10rs

ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΝΗΜΗΣ

Recommended Posts

λοιπόν με μεγάλη μου λύπη ανακοινώνω ότι οι APACER GIANT II 6GB (3X2GB) DDR3 PC316000 X58 TRIPLE CHANNEL KIT που έπαιζαν στην RIIIX μόλις μας άφησαν χρόνους:(. λοιπόν κοντολογίς έχετε να προτείνετε κάτι <<καλό?>> και δοκιμασμένο με ανδιαφερουν να έχουν καλά τσιπς! οι ψόφιες:D έπαιζαν στα 1630mhz με 6-6-5-18-1Τ με 1,64v. επειδή ο cpu έχει ένα θέμα με τις ψηλές συχνότητες για αυτό τις έχω σε χαμηλή συχνότητα! θέλω λοιπόν κάτι ανάλογο. περιμένω τις προτάσεις σας!

Υ.Γ από έξω το ξεχνάω από τα εντός koyrdistan καταστήματα και από αυτά που υπάρχουν πρέπει να κάνω μια επιλογή και γρήγορα γιατί έχουν παίξει τα νεύρα μου με αυτό το pc!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Corsair Vengeance 6GB DDR3-1600 Kit (3x2GB, PC3-12800, 8-8-8-24, CMZ6GX3M3A1600C8) - Μνήμες - plaisio.gr

Φρέσκο πράγμα από corsair...;)

Αλλιώς πας στα dominator gt που πλέον φοράνε τα psc τσιπάκια, που σημαίνει ότι ανεβάζουν συχνότητες εύκολες αλλά δύσκολα σφίγγεις τα timings...:)

Link to comment
Share on other sites

Σάββα πλέον δεν υπάρχουν Elpida Hyper ICs στην αγορά, μόνο Powerchips, άρα ξεχνάμε τα 6-6-6, 6-6-5 και 7-7-7 :D Στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ περίπτωση άντε να καταφέρεις 6-7-6-18 στα 1600-1650ΜΗz, 6-8-6-21 στα 1800-1850MHz και 7-9-6-21 στα 2000MHz :)

Eγώ θα πρότεινα αυτά τα δύο:

1) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.552636

2) http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/RAM/Corsair-Dominator-GT-6GB-DDR3-2000-Ram-Kit-PC3-16000-8-9-8-24-CMT6GX3M3A2000C8.htm

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα σκούρα τα πράγματα! αυτές εδώ τις ξέρει κανένας? http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.556046 αλλά δεν πολύ εμπιστεύομαι γιατί γράφουν πάνω pc16000 και οι δικές μου ήταν pc3-16000 και εκτός αυτού το e-shop τις δίνει στα χαρακτηριστικά με συχνότητα 1600! κάτι δεν μου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

φιλε αν θες να ξαναπαρεις apacer κανενα προβλημα αυτες πιστευω

αλλα απο την αλλη οι λυσεις που σου προτεινουν ο γιωργος και ο βοττον ειναι κορυφαιες πραγματικα :D

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε μόνο με τις Kingston γιατί έχουν πολύ ψηλές ψύκτρες μην τυχόν και βρίσκει η ψύκτρα σου! Διάβασε τι είχα γράψει στο review του 2x2GB kit:

Ωραία όμως όλα τα παραπάνω, αλλά τι γίνεται με την εφαρμογή aftermarket ψύκτρας στον επεξεργαστή; Μήπως το ύψος των heatspreaders εμποδίζει την απροβλημάτιστη εγκατάστασή της; Η μόνη περίπτωση που μπορούμε να φανταστούμε ότι θα έχετε ένα μικρό θέμα, είναι η χρησιμοποίηση δύο ανεμιστήρων σε διάταξη push-pull. Για παράδειγμα αν επιλέξετε την θηριώδη Prolimatech Megahalems και αγοράσετε δεύτερο ανεμιστήρα για push-pull configuration, το fan που βρίσκεται κοντά στις μνήμες ναι μεν θα μπει, όμως δεν θα κουμπώνει το κλιψάκι του. Απλά τοποθετήστε τις μνήμες στις θέσεις 2 και 4 και το πρόβλημα λύθηκε!
Link to comment
Share on other sites

ευτυχώς Γιώργο δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με την δικιά μου! θέλει 5 χιλιοστά να ακουμπήσει στον 1 ανεμιστήρα της ψήκτρας (Thermalright Ultra 120 Extreme) στα κοκκινα σλοτ βεβαια ετσι? στα μαύρα ούτε με σφαίρες!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now