blackdemon

physix απορια....

Recommended Posts

μαγκες καποια παιχνιδια μεταξυ της ati και της nvidia θα εχουν μια τετοια διαφορα;

[media]

[/media]

δηλαδη το physix off ειναι οπως θα παιζει με ati και το physix on οπως θα παιζει σε nvidia;;;

υπαρχει περιπτωση να διορθωνεται καθολου η κατασταση με τα patch που βγαζει για τα παιχνιδια η ati;;

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σε όλα τα παιχνίδια που υποστηρίζουν PhysX συμβαίνει αυτό που γίνεται στο βίντεο. Πιο πολλά σώματα, πιο ρεαλιστική φυσική χωρίς να γονατίζει το cpu αλλά μόνο σε NVIDIA.

Για τους κατόχους ATi-AMD, η λύση είναι το υβριδικό setup με την χρήση του patch που κυκλοφορεί...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ομως απο την πλευρα της ati κατι αναλογο;;; προκειται να αγορασω gpu και ειμαι μεταξυ της 460 και της 6870 οι οποιες βλεπω οτι ειναι περιπου στα ιδια λεφτα 220? πανω κατω και η 460 δινει 5 με 10 frames λιγοτερα απο την 6870 αλλα τα 5 frames λιγοτερα ειναι διαφορα που δεν τη βλεπεις ενω τα physix....

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει βγει :)

Ο μόνος τρόπος που μπορείς να έχεις PhysX με AMD κάρτα είναι να χρησιμοποιήσεις μητρική με LucidLogix Hydra L200 chip (π.χ Crosshair IV Formula) που επιτρέπει multi-GPU setups με NVIDIA & AMD κάρτες. Βάζεις λοιπόν την AMD κάρτα σαν primary και έχεις την NVIDIA για PhysX.

Link to comment
Share on other sites

Ο εύκολος δρόμος είναι οι moddαρισμένοι drivers...

Όταν έπαιζα το Βatman, έβγαλα την 2η 4870, έβαλα μια 8600GT και ήταν κομπλέ.

Τον Σεπτέμβρη που βγήκε το Mafia II, μια GT240 για τα PhysX και ATi 5870 κύρια...

Στρωτό gaming με PhysX High σε διπήρυνο!

GPU PhysX: What Card Is Best? : Analysis: PhysX On Systems With AMD Graphics Cards

Link to comment
Share on other sites

εγω για πρωτη φορα εστησα amd συστημα (οχι οτι ημουν fan της intel, απλα δεν ειχε τυχει) και λειπει μονο η gpu.... η amd απο αποψη cpu και δυνατοτητες και αναβαθμισιμοτητα της amd mobo ειναι τζαμι (αν το θες για παιχνιδια βεβαια, καθως με λιγα λεφτα παιρνεις cpu που ξεκλειδωνει και κλοκαρεται ετσι ωστε να ειναι ικανος να μην ριχνει τη gpu) και θα ηθελα να προτιμησω και amd καρτα γραφικων, αλλα αν ειναι να παρεις την 6870 και να δωσεις και 50? παραπανω για να εχεις physx τοτε παιρνεις απευθειας την 470 στα ιδια λεφτα η οποια εχει και λιγα παραπανω frames και 300mb παραπανω ram...

τι γνωμη εχετε γι'αυτα τα συμπερασματα;;; επισης δεν καταλαβαινω γιατι λενε τις gtx "ψηστιερες" αφου με reference coolers η 6870 χτυπαει 83 βαθμοι σε full και η 470gtx χτυπαει 90, δηλαδη οι 7-8 βαθμοι διαφορα ειναι που κανουν τη μια πιο δροσερη απο την αλλη;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν λένε όλες τις GTX ψησταριές βρε... Κυρίως για την GTX 480 και λιγότερο για την GTX 580, που όντως ανεβάζουν υψηλές θερμοκρασίες! Αν δεν θες PhysX θα σου πρότεινα να περιμένεις την 1GB Radeon HD 6970 (http://www.hwbox.gr/news-vga/10924-1gb-radeon-hd-6970-cost-279-o-sub-300-polemos-ksekinise.html) ή να κοιτάξεις για μεταχειρισμένη HD 5870 ;) Αλλιώς δες την GTX 470 ή περίμενε για την GTX 560 Ti που βγαίνει σε λίγες μέρες :)

Link to comment
Share on other sites

μια διαφορα που βλεπω, το opengl 4.1 η εστω το 4.0 υποστηριζεται απο την 470;;;

η 560 λενε οτι βγαινει στις 20/01 δηλαδη σε δυο μερες.... για να δουμε τι θα ειναι.... λογικα θα ειναι κοντα στην 470 σε αποδοση αλλα θα εχει 384 cuda cores ενω η 470 εχει 448 οποτε το βλεπω λιγο χλομο....

Link to comment
Share on other sites

gtx 470 320 bit, 448 cuda cores και 1,3 gb ram

gtx 560 256 bit, 384 cuda cores και 1 gb ram

αν η 560 εχει μεγαλυτερη αποδοση απο την 470 θα εχει πολυ ενδιαφερον... αν και το βλεπω χλομο....

τελικα η 470 σηκωνει opengl 4.1;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν και βαμμένος πράσινος μέχρι το κόκαλο θα σου έλεγα οτι ακόμα τα physix δεν με έχουν εντυπωσιάσει. Στο batman θυμάμαι όταν τα ενεργοποιούσα πάτωναν τα fps στην 295!!!

Προτιμώ πχ τα physix της havok που θα τρέχουν στο cpu, κάθεται που κάθεται έτσι και αλλιώς. Όχι τίποτε άλλο αλλά θα τα χρησιμοποιεί πάλι η bethesda στο skyrim! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ιεροσυλος ρε..... ιεροδουλος ειναι ο ζιγκολο.......

δηλαδη με amd επεξεργαστη δεν παιζουν τα havok physics;;;

επισης καποιος μου ελεγε οτι το physx παιζει σε ati αλλα δινει απλα 5-6 frames λιγοτερα και δεν μου ανεφερε τιποτα για πειραγμενους driver... παιζει να ισχυει κατι τετοιο;;;

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη με amd επεξεργαστη δεν παιζουν τα havok physics;;;

Τα HAVOK παίζουν και σε AMD απλά αφού τα έχει η Ιντέλ, θα είναι βελτιστοποιημένα για τις αρχιτεκτονικές των δικών της επεξεργαστών.

επισης καποιος μου ελεγε οτι το physx παιζει σε ati αλλα δινει απλα 5-6 frames λιγοτερα και δεν μου ανεφερε τιποτα για πειραγμενους driver... παιζει να ισχυει κατι τετοιο;;;

Αυτός που σου το είπε, σου είπε μισή αλήθεια... Ναι μπορείς να έχεις ενεργό το PhysX ακόμα και σε ΑΤi αλλά δεν θα τρέχει στην κάρτα γραφικών!!!! Τους υπολογισμούς θα τους κάνει ο επεξεργαστής. Αποτέλεσμα: ΚΑΤΑΠΟΝΤΙΣΜΟΣ των minimum fps και σημαντική μείωση των average...

Δεν ξέρω πλέον κατά πόσο αξίζει όλη αυτήν την φασαρία για 3-4 "σοβαρά" παιχνίδια... (8 γνώριζα μέσα από την λίστα)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now