Recommended Posts

Παιδια καλησπερα..Ειμαι μανιακος Gamer(ειδικα σε περιοδους εξεταστικης) και ηδη αγορασα την Gtx460 για καλυτερα γραφικα...Παλι ομως παρολο που εχω αρκετα καλο συστημα (i7 860 2,8ghz--P55M-UD2--Gtx460-4gb RAM) τα γραφικα στα παιχνιδια οπως Metro2033,Dragon age 2 κλπ δεν πανε στα υψη.Οποτε σκεφτηκα να αγορασω SSD.

ΤΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΘΑ ΕΧΩ ΣΤΟ GAMING ΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΕΝΑΝ SSD ΓΙΑ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΚΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ?

Link to comment
Share on other sites

Καμια διαφορα in game.

Απλα θα φορτωνουν πιο γρηγορα.

Η GTX460 δεν θεωρειται και κορυφαια καρτα, για να παιζεις Metro 2033 σε 1920x1080 σε max details...

εξαρταται τι παιχνιδια. σε καποια μμο, πχ λαινειτζ, φορτώνουν ΠΟΛΥ πιο γρηγορα τα textures κλπ ειδικα στα μερη με πολυ κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

Οκ παλικαρια ευχαριστω! ¨)

Οσο για την gtx460 ναι σιγουρα δεν ειναι κορυφαια απλα παλια ειχα την 8800gts οποτε ειναι αρκετα καλυτερη και την πηρα και σε καλη τιμη,140ευρω!!

Παντως μιλαω πιο πολυ για παιχνιδια first person και rpg οπου εχουν μεγαλους χαρακτηρες και λεπτομερη textures!

ΑΡΑ ΤΕΛΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ SSD ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ PERFORMANCE TOY ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΕΤΣΙ????:L..

Link to comment
Share on other sites

Το dragon age 2 σε dx11 το παίζεις και δεν τραβάει? για λέγε έχει διαφορές απο dx9?

Το metro μην το υπολογίζεις με full είναι χειρότερο απο crysys.

Καλύτερα σκέψου να ανεβάσεις cpu/gpu και θα ανέβεις τρελά απο απόδοση με τα κομμάτια που έχεις.

Ενας ssd μπορεί να σε βοηθήσει και στα παιχνίδια με wide open enviroment που ζητούν συνεχώς δίσκο πχ oblivion/fallout/crysys να είναι πιο smooth χωρίς lag.

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοιτα εγω εχω το Demo το οποιο εχει πρωτον πολλα BUGS και δευτερον δεν σε αφηνει να βαλεις τα γραφικα στο VERY HIGH δηλαδη Tessellation κλπ...Αρα δεν ειδα σχεδον καθολου διαφορες στα γραφικα μεταξυ DirectX9 και DirectX11.Τα επαιξα και τα 2 με Medium γραφικα χωρις antialiasing και anisotropic filter και δεν ειδα διαφορες.Οχι οτι ειμαι κ ειδικος και ολας :P Οπως και να'χει ναι κολαει πολυ αν βαλω DirectX11 και antialiasing κλπ..Αλλα αν το εχεις απλα στο High χωρις antialiasing παιζει μια χαρα!

Ρε οσο για την αναβαθμιση που μου προτινες να κανω,αν αγορασω καμια καλη ψυχτρα για τον επεξεργαστη και τον κανω ενα καθως πρεπει overclock θα κερδισω τιποτα?? :P Γιατι την Καρτα γραφικων τωρα την πηρα δεν παιζει να αγορασω αλλη -.-

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ είναι κλειδωμένο το high έχεις δίκαιο, εγώ με την 295 μέχρι medium με πάει(κατάντια) σε 1920χ1200 με 4χΑΑ φυσάει εμένα.

Σίγουρα θα πάρεις πολλά frames στα games άμα κάνεις ένα τυπικό overclock(ανάλογα και το παιχνίδι βέβαια και απο τι ωφελείται gpu/cpu ) όχι και πολλά πράγματα δηλαδή, ο i7 860 2,8ghz σίγουρα θα ανεβαίνει 1GHz πάνω, κάνε και λίγο την κάρτα και θα είσαι άρχοντας, τώρα για ψύκτρες και τέτοια δεν ξέρω θα σε βοηθήσουν τα υπόλοιπα παιδιά εδω μέσα. Σε τι αναλύσεις παίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια οθονη της LG με 2ms αποκριση στα 1920x1080!Οσο για την Gpu overcklock κανω με τα προγραμματα οπως RivaTuner κλπ ετσι;ξερεις κανενα καλυτερο?Γιατι στην 8800gts που ειχα οταν του ειχα κανει ειχε κολλησει και επρεπε να βαλω αλλη καρτα γραφηκων ωστε οταν την ξαναβαλω να εχει deafault ρυθμησεις! :P

Α και κατι αλλο! Ρε γαμωτο πως γινετε να εχεις 1920χ1200??Η οθονη σου ειναι ετσι???Ειναι δηλαδη FullHD?Tις ταινιες σε 1080p τις βλεπεις κανονικα?? :)

Link to comment
Share on other sites

εμένα η οθόνη είναι πάνω απο HD, 19:10 δηλαδή, κανονικό HD είναι η δικη σου 19:9. Γενικά τα 19:10 τα προτιμώ γιατί κερδίζεις λίγο σε ύψος και δεν φαίνεται τόσο μακρόστενη η οθόνη.Αυτό σε μικρές ιντζες γιατί σε πολλές δεν έχει σημασία έτσι και αλλιώς δεν φαίνετα.

Στις ταινίες 1080 έχει μαύρες γραμμές πανω και κάτω, αλλά έτσι και αλλιώς και στην δική πρέπει να έχει μιας και λένε 1080 αλλά οι περισσότερες ταινίες είναι 900p κάτι καθαρά όπως και τα 720p καθαρά είναι 500p περίπου.

Όσο για την κάρτα κάνε με το rivatuner μια χαρά είναι , με αυτές τις ρυθμίσεις δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, βάλε:

Core Clock: 800MHz

Shader Clock: 1600MHz

Memory Clock: 4000MHz

αν δεις οτι κολλάει κατέβασε λίγο που δεν νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

...φίλε μου ανέβασε τον cpu οπωσδήποτε γιατί παίζει να έχεις και bottleneck έτσι όπως έισαι τώρα!! Με μια Corsair A50 ψυκτρούλα θα είσαι κομπλέ.

Για τις οθόνες είναι 16:10 (1920x1200) και 16:9 (1920x1080) γενικά πλέον 16:10 δεν βρίσκεις πλήν εξαιρέσεων πχ. Dell U2410 κτλ.

Link to comment
Share on other sites

εμένα η οθόνη είναι πάνω απο HD, 19:10 δηλαδή, κανονικό HD είναι η δικη σου 19:9. Γενικά τα 19:10 τα προτιμώ γιατί κερδίζεις λίγο σε ύψος και δεν φαίνεται τόσο μακρόστενη η οθόνη.Αυτό σε μικρές ιντζες γιατί σε πολλές δεν έχει σημασία έτσι και αλλιώς δεν φαίνετα.

Στις ταινίες 1080 έχει μαύρες γραμμές πανω και κάτω, αλλά έτσι και αλλιώς και στην δική πρέπει να έχει μιας και λένε 1080 αλλά οι περισσότερες ταινίες είναι 900p κάτι καθαρά όπως και τα 720p καθαρά είναι 500p περίπου.

Όσο για την κάρτα κάνε με το rivatuner μια χαρά είναι , με αυτές τις ρυθμίσεις δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα, βάλε:

Core Clock: 800MHz

Shader Clock: 1600MHz

Memory Clock: 4000MHz

αν δεις οτι κολλάει κατέβασε λίγο που δεν νομίζω.

Ρεεεεε Memory Clock 4000???? :P Εχω το Msi Afterburner και ενω το Default μου ειναι 1800 το Maximun παει 2340!Τι ενοεις 4000?? [media]http://www.hwbox.gr/images/icons/icon10.gif[/media]

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες να ανεβασω και τον επεξεργαστη σε τι βαθμο ενοεις?Ποσο πρεπει να τον ανεβασω για να δω μια καθως πρεπει διαφορα?? :D

Επισης μηπως στο Bottleneck Συμβαλουν και οι 2 RAM μου οι οποιες ειναι μεν 2GB η καθε μια αλλα δεν μου φαινονται και πολυ καλες?

Link to comment
Share on other sites

Ρεεεεε Memory Clock 4000???? :P Εχω το Msi Afterburner και ενω το Default μου ειναι 1800 το Maximun παει 2340!Τι ενοεις 4000?? [media]http://www.hwbox.gr/images/icons/icon10.gif[/media]

1800x2=3600 double rate default

2000x2=4000 double rate overclock

οι μνήμες είναι χ2 ρε.

Όσο για το cpu ας σου απαντήσει κάποιος ειδήμων πόσο και τι ρεύμα θέλει να πάει τουλάχιστο στα 3.8. Για ένα απλό overclock και όχι μέχρις εσχάτων δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με τις μνήμες σου που είναι 2χ2.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now