InsertCoin

gtx 285 overclock

Recommended Posts

Προσπαθησα να ανεβασω το core apo 633 sto 650 και μετα ετρεξα το furmark με xtreme burning,post fx,mapping sta 1920x1200, aax4 και μετα απο λιγα δευτερολεπτα κρασαρε το furmark...

Ανεβασα την μνημη τωρα απο 1134 στα 1300 και παιζει κανονικα το furmark με τις ιδιες ρυθμισεις 10 λεπτα τωρα, υπαρχει προβλημα αν ανεβαζω μονο την μνημη και αφησω τον core στις στοκ ρυθμισεις? θα δω καμια βελτιωση στα fps?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που είδες με τον πυρήνα της κάρτας, που ένα ανέβασμα 17 τιποτένιων μεγάκυκλων οδήγησε σε crashάρισμα νομίζω έχει να κάνει με το βλαμμένο BIOS που χρησιμοποιούν ορισμένοι κατασκευαστές. Είχα για ένα διάστημα μια Point of View 9800GT και δεν σήκωνε ούτε MHz παραπάνω στον πυρήνα... Ότι και να έβαζα crashαρε ή είχα άπειρα artifacts. Η κάρτα ευτυχώς δεν ήταν δικιά μου οπότε όταν την επέστρεψα πίσω στον κάτοχο έπαψε να με ενδιαφέρει το ότι δεν τα πήγαινε καλά στο overclocking :P

Όμως λίγες μέρες μετά ο billpeppas μου είπε ότι μάλλον φταίει το BIOS. Και όντως... Όταν πέρασε ο γνωστός μου BIOS από ASUS κάρτα, ήταν όλα ok :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now