vmatrix

2o corsair που βλέπω να πεθαίνει τον τελευταίο καιρό...

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Το θέμα δεν είναι τόσο για υποστήριξη περισσότερο για κουβέντα ;)

πριν 2 μήνες είχε πεθάνει ένα ΤΧ650 ενός φίλου το οποίο δεν έιχε πιεστεί καθόλου ήταν σε σύστημα που είχε πολύ μικρότερη κατανάλωση και μου φάνηκε παράξενο...

Βέβαια τα ελαττωματικά συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες.

Σήμερα το ένα απο τροφοδοτικά που έχω ένα ΗΧ520 (2 ετών) σε σύστημα επίσης πολύ χαλαρό (το 3ο της υπογραφής) το οποίο είναι κυρίως για ιντερνετ,ταινίες και σπάνια τρέχει κανένα Lineage 2 (σαν χειρότερο στρες) από ότι φαίνεται παρέδωσε πνεύμα...Έβαλα πάνω το ΤΤ 750 που έχω στο κύριο PC και δούλεψε μια χαρά.

Εσείς έχετε δει κάτι αντίστοιχο? Συμπαθώ πάρα πολύ την corsair και δεν πρόκειται να αλλάξω τώρα απλά μου έχουν τύχει αυτά τα 2 (+ οτι εγώ πρότεινα το PSU στο φίλο μου) και κάτι μνήμες dominator μπλε που είχαν πεθάνει πριν 1,5 χρόνο χωρίς OC ή παραπάνω ρεύμα και έχω παραξενευτεί. Και όχι τίποτα άλλο είναι και ακριβή η μαμημένη...όπως και να έχει θα πάω αύριο για εγγύηση στο πλαίσιο ελπίζοντας για αντικατάσταση με ΗΧ και όχι με CX.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η corsair είναι καλή εταιρία και κατασκευάζει ποιοτικά PSU, πάντα υπάρχει η πιθανότητα να έπεσες σε ελαττωματικό κομμάτι

Υπάρχει κ η περίπτωση να έχεις σκαμπανεβάσματα στην τάση του ρεύματος στο σπίτι και σε μια απότομη υπέρταση ή υπόταση να μην άντεξε το psu και να σου άφησε χρόνους.

Το έχεις σε UPS?

Έχεις ελέγξει την τάση του σπιτιού σου?

Link to comment
Share on other sites

ναι η τάση στο σπίτι είναι σούπερ (σχετικά νέα κατασκευή η πολυκατοικία), UPS είχα παλίοτερα που τα τροφοδοτικά δεν είχαν συστήματα προστασίας...αντίθετα τα τελευταία χρόνια αρκούμαι σε πολύμπριζα ασφαλείας τα οποία δεν με έχουν προδώσει :)

το παράξενο είναι ρε συ ότι το PC αυτό το έκλεισα το μεσημέρι ενώ τα άλλα 2 τα είχα ανοιχτά σερί μέχρι τώρα (αν είχε κάνει πτώση τάσης θα είχαν κάνει επανεκκίνηση τα PC). Ε, όταν το ξανάνοιξα τώρα το βράδυ δεν άνοιξε παρά μόνο με άλλο τροφοδοτικό...

Πάω σινεμά τώρα θα ενημερώσω και με νεότερα αύριο...

Link to comment
Share on other sites

αν είναι εκτός εγγύησης ξεβίδωσε το

Αυτά συνήθως έχουν μέσα μια ασφάλεια

Αν τυχόν έχει καεί η ασφάλεια, την αλλάζεις και το τροφοδοτικό σου λογικά θα λειτουργήσει κ πάλι

αν είναι μέσα στην εγγύηση, τότε το πας πίσω κ παίρνεις ένα άλλο

Δεν λες πάλι καλά που δεν σου έκανε καμιά μεγαλύτερη ζημιά να σου κάψει μητρική κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

παράξενα πράγματα συμβαίνουν...είπα χθες πριν το παω για εγγύηση να το δοκιμάσω άλλη μια φορά και δούλεψε....

δεν ξέρω αν κάποιο από τα συστήματα προστασίας τους τα απενεργοποιεί για κάποια ώρα... αλλά πάλι καλά γιατί θα γινόμουν και ρόμπα :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now