George_o/c

AMD Radeon HD 6990: Έφτασε επισήμως στα 700? - Νέα τάξη πραγμάτων

Recommended Posts

αν δεν κανω τραγικο λαθος, ο μαστορας της AMD μας ειπε πως δεν ακυρωνεις την εγγγυηση με τον διακοπτη.

για softwarικες καταστασεις δεν ξερω.

Link to comment
Share on other sites

Από Γερμανία όμως δεν στέλνουν όλα Nord. Μόνο το hardwareversand και το alternate και άλλο ένα που δεν θυμάμαι τώρα... Οπότε πολύ απλά η σύγκριση ΔΕΝ είναι εφικτή! Μάλιστα το Hardwareversand ζητά 30? το λιγότερο για Ελλάδα, λέει ότι εξαρτάται από το μέγεθος του δέματος.

Link to comment
Share on other sites

νταξει η καρτα με τη υδροψυξη ειναι outstanding

και κατι offtopic αν θετε μη το σβήσετε...

μιας και πιασατε το θεμα διαφορας τιμης... ειδα κατι χτες...

δειτε...

ALTERNATE - HARDWARE - Festplatten - Solid State Drives - SATA - 2,5 Zoll - OCZ Vertex2 2,5" SSD 200 GB

και

OCZ OCZSSD2-2VTX200G 200GB VERTEX 2 SERIES SATAII 2.5'' SSD - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOP.GR

αν δε κανω καποιο μεγαλο λαθος και δεν εχουνε κανει λαθος τη τιμη στο eshop υπαρχει 419 ευρω διαφορα...

ειπαμε ειμαστε πιο ακριβοι αλλ οχι και ετσι...

υπαρχει η διαφορα στο ΦΠΑ απο 19 σε 23 αντε και πιο πολλα μεταφορικα.. αλλα 419 ευρω πανω?...ημαρτον

με τα ποδια να τους φερνανε πιο λιγο θα κανανε....

εγω αγοραζα συνεχεια απο eshop kai plaisio αλλα σε καπια πραγματα οι διαφορες ειναι τρελες...

πλεον αγοραζω μονο απεξω... δε θελω να δινω τα λεφτα μου στους γερμανους αλλα αμα ειναι να γλιτωνω 100αρικα σε οτι αγοραζω ας τα παρουνε οι γερμανοι...2 χιλιαρικα σχεδον τους εδωσα...

πηρα το ΑΧ1200 216 ευρω και εδω κανει 329 απο πλαισιο...

και δε πληρωνω και μεταφορικα καθως ειμαι τυχερος και εχω 3-4 ατομα που πηγαινοερχονται γερμανια και μου τα κουβαλανε :D

συγγνωμη για το offtopic αλλα δε μπορουσα να αντισταθω...

Link to comment
Share on other sites

Μην κοιτάς την φθηνότερη τιμή από όλες, δεν έχει λογική. Η κάρτα παίζει στα 600? :)

σημερα εξασφαλισαμε χαμηλοτερη τιμη αγορας για την 6990 και σε λιγη ωρα θα αλλαξει η τιμη της :-)

629? για παραγγελιες στο site του Πλαισιου και 654? για αγορα απο το καταστημα.

Δυστυχως και οι 10 εξαφανιστηκαν και αναμενουμε μεχρι την ερχομενη Τεταρτη ακομα 10 τμχ....και καποια στιγμη θα σκασουν και 20 τμχ απο connect3d.

Η διαθεσιμοτητα παραμενει ελλεεινα χαμηλη.

Τελος σχετικα με τις τιμες πωλησης των προιοντων στην χωρα μας ...

η τιμη αγορας(τιμοκαταλογος) ενος προιοντος ειναι υψηλοτερη για την Ελλαδα εν συγκρισει με την τιμη που θα την αγορασει ο γερμανος ή ο Ιταλος retailer ή etailer.

Φυσικα διοτι ο Γερμανος για παραδειγμα θα παραγγειλει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο τον Ελληνα.

Αυτο εχει σαν φυσικο επακολουθο αντιστοιχα και η τιμη πωλησης να ειναι υψηλοτερη (+παραγοντες οπως ΦΠΑ,μεταφορικα κτλ)

αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν το παρακανουν στην Ελλαδα με οχι απλα καπελο στην τιμη αλλα σομπρερο θελωντας να βαλουν στο hardware κερδη αντιστοιχα με τα ρουχα ή δεν ξερω και εγω τι αλλο...

Link to comment
Share on other sites

σημερα εξασφαλισαμε χαμηλοτερη τιμη αγορας για την 6990 και σε λιγη ωρα θα αλλαξει η τιμη της :-)

629? για παραγγελιες στο site του Πλαισιου και 654? για αγορα απο το καταστημα.

Δυστυχως και οι 10 εξαφανιστηκαν και αναμενουμε μεχρι την ερχομενη Τεταρτη ακομα 10 τμχ....και καποια στιγμη θα σκασουν και 20 τμχ απο connect3d.

Η διαθεσιμοτητα παραμενει ελλεεινα χαμηλη.

Τελος σχετικα με τις τιμες πωλησης των προιοντων στην χωρα μας ...

η τιμη αγορας(τιμοκαταλογος) ενος προιοντος ειναι υψηλοτερη για την Ελλαδα εν συγκρισει με την τιμη που θα την αγορασει ο γερμανος ή ο Ιταλος retailer ή etailer.

Φυσικα διοτι ο Γερμανος για παραδειγμα θα παραγγειλει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες απο τον Ελληνα.

Αυτο εχει σαν φυσικο επακολουθο αντιστοιχα και η τιμη πωλησης να ειναι υψηλοτερη (+παραγοντες οπως ΦΠΑ,μεταφορικα κτλ)

αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν το παρακανουν στην Ελλαδα με οχι απλα καπελο στην τιμη αλλα σομπρερο θελωντας να βαλουν στο hardware κερδη αντιστοιχα με τα ρουχα ή δεν ξερω και εγω τι αλλο...

τι ωραια πραματα, ωραιες τιμες :T:

τα ξερω τα περι γερμανις ακαι ελλαδας απλα επρεπε να πω κατι :P

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και μερικα αποτελεσματα απο τον Hicookie με 2 6990...:D

ΣΥμφωνα με τα λεγομενα του, τα σκορ ειναι παραπλησια με 2x5970 και καλυτερα απο 4x6970.

11004d8382845b18c.jpg

11004d8382847ae53.jpg

11004d8382849c17c.jpg

11004d838284b7acf.jpg

11004d838284d006e.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ...σε ολο το φορουμ ειμαι νεος στην παρεα σας ...εδω και 2 μερες ψαχνω να αγορασω 2 απο αυτα τα καμαρια... αλλα δν βρισκο πουθενα .. εχει κανενας καμια ιδεα απο εξωτεριοκο?? η να μ προτεινει κατι αλλο .. δν εχω προβλημα οσο αναφορα το οικονομικο και θελω οτι καλητερο παιζει στην αγορα .. πηρα εναν ι7 3960 προσφατα και θελω να μπουσταρο τα γραφικα .. προς το παρων παιζω με μια HD 6970 . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σε βρήκαμε. Κατά την γνώμη μου, ή θα πάρεις μία HD 6990 ή θα πας κατευθείαν σε 2 x GTX 680. Η GTX 680 κυκλοφόρησε χθες και περισσότερα για αυτήν θα μάθεις εδώ: http://www.hwbox.gr/news-vga/16106-nvidia-gtx-680-episimi-kikloforia-sta-499-afinei-piso-tin-hd-7970-a.html ;)

Καλύτερα να μην μπλέξεις με 2 x HD 6990 (Quad CrossFireX) γιατί το gaming σε Quad CFX δεν είναι και τόσο αποδοτικό από πλευράς FPS, εκτός από ορισμένα παιχνίδια. Αν είναι λοιπόν να σκάσεις 650?, αγοράζεις 6990 ASUS Radeon HD 6990 4GB | COSMODATA. Αλλιώς δίνεις ~1100? και παίρνεις δύο GTX 680.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την τοσο συντομη απαντηση.... κατα την γνωμη σου... (περνω το θαρρος και μιλαω στον ενικο) τι θα ηταν καλυτερο να παω για 2 GTX η για μια 6990.. και παντα σε θεμα αποδοσης... πανω κατω απο την εμπειρια σου ποσο λες να καθυστερηση για αγορα η nvdia?

Link to comment
Share on other sites

2x 680GTX >6990 :)

ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου.. αμα δν σου κανει κοπος μπορεις να μου δικαιολογισης γιατι η 6990 τρωει 2 680...τεχνικα !

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου.. αμα δν σου κανει κοπος μπορεις να μου δικαιολογισης γιατι η 6990 τρωει 2 680...τεχνικα !

δεν τρωει μια 6990 τις 2 680 . το αναποδο ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now