Panowar

Υδρόψυξη για GTX480

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους..

Εχω το thermaltake armor VH600 με ενσωματωμένη υδρόψυξη με την οποία ψύχω τον επεξεργαστή.

Πρόσφατα έβαλα την 480gtx καρτα γραφικών κ σκέφτομαι να βάλω μια υδρόψυξη κ εκεί όπως κ northbridge της μητρικής msi x58 pro-e.Εχω βρει τι waterblock χρειάζεται η 480 αλλά δεν ειμαι σίγουρος για την μητρική.

Το θέμα είναι τι θα χρειαστώ επιπλέον..

Η αντλια του armor φτάνει να τα καλύψει όλα αυτά η πρέπει να αγοράσω καινούργια οπώς κ ψυγείο με reservoir...Επίσης το τροφοδοτικό μου ειναι 850 watt.

Αντέχει 2 αντλιές?

Σκέφτομαι να παραγγείλλω από dander den

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμενη μητρικη σηκωνει θερμοκρασιες στο nb (εχω την Eclipse sli) αλλα οχι τετοιες που να χρειάζεται νερα. Μπορεις απλα να αλλαξεις παστα και με ενα μικρο ανεμηστηρα να τα κατεβασεις σε λογικα πλαισια.

Τωρα δεν ξερω τα τεχνικα χαρακτηριστηκα της ετοιμης υδρόψηξης που εχεις αλλα συνηθως ειναι ψιλομουφα για να αντεξουν 2 μπλοκ. Θα σου πρότεινα ειτε να φτιάξεις ξεχωριστο κυκλωμα για την gpu αν εισαι ευχαριστημενος με το υπαρχον για τον επεξεργαστη, ειτε σαν δευτερη (και καλυτερη επιλογη για εμενα) να φτιαξεις ενα οικονομικο ολοκληρωμενο συστημα υδρόψηξης με μονη λουπα για cpu + gpu.

Link to comment
Share on other sites

Το κουτί σου έιναι αυτό?

Εάν ναι φαίνεται πώς η αντλία είναι 500 L/hr και το θεωρώ αδύνατο να κρατήσει και chipset αλλά και GTX480 .

Μάλλον θα χρειαστείς ολόκληρο νέο κύκλωμα για να τα ψύξεις όλα μαζί (CPU/NB/VGA).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now