ggtaxo

Μία γνώμη μάγκες για ΑΤΙ 4350

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό έστησα ένα HTPC με διάφορα περισσευούμενα κομμάτια. Συγκεκριμένα έναν τετραπύρηνο q9550 2gb DDR3 RAM πάνω σε μια asus p5g41c και έβαλα μια ati 4350 128 για να βλέπω καμια ταινιούλα σε 1080. σε 720 όλα καλά αλλά με τις ταινίες που είναι γραμμένες σε 1080 κάνει σπασίματα αρκετά αισθητά. πριν αγοράσω την κάρτα διάβασα λίγο στο νετ και έλεγαν ότι σηκώνει 1080, αλλά έχω τν αίσθηση ότι την πάτησα... γνωρίζει κανείς άλλος κάτι πιο συγκεκριμένο για τις δυνατότητες της κάρτας;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως δεν κάνεις κάτι άλλο σωστά από ρυθμίσεις; Γιατί στο net λένε ότι όντως παίζει καλά 1080p. Έχεις καμιά άλλη κάρτα πρόχειρη να δοκιμάσεις;

//EDIT: Sorry δεν είδα ότι απάντησε ήδη ο George, είχα πολύ ώρα ανοιχτό το tab.

Link to comment
Share on other sites

δούλεψε και ο mpc. το πρόβλημα είναι ότι ο mpc από προεπιλογή δεν δίνει hardware acceleration για όλα φορμάτ βίντεο και τα mkv τρέχαν ουσιαστικά χωρίς την κάρτα. απλά το τίκαρα από τις επιλογές και έπαιξε άψογα. δοκίμασα με τον wmp γιατί σε αυτό τρέχουν όλα με hardware acceleration από προεπιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Ώπα φίλε, μην αρπάζεσαι! Όταν λέμε πρόβλημα δεν εννοούμε απαραίτητα μειονέκτημα ή κακό πρόγραμμα. όσο για το άλλο κατά την εγκατάσταση δε σου δίνει επιλογή για το ποιά codecs ή format θα τρέχουν με hardware accleeration... Φιλικά πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρπαχτηκα.

Σκετο τον Media Player Classic εβαζες?

Εγω τον βαζω μαζι με το K-Lite codec pack και μου δινει αυτη την επιλογη:

7784e12f54cd5e67.jpg

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

σκέτο έκατσε φίλε μου κ προφανώς γι'αυτό δε μου πέταξε την οθονίτσα που δείχνεις. αν δοκιμάσεις να το στήσεις χωρίς το k-lite θα το δεις και μόνος σου.

υ.γ. το αρπάχτηκες για πλάκα το είπα. :D

Link to comment
Share on other sites

Παντως δωσε μια ευκαιρια και στο Klite codec pack. Δεν ειναι τοσο τραγικο, 14MB ειναι και παιζεις τα παντα. :)

Το χρησιμοποιω 4 χρονια τωρα και δεν μου εχει δημιουργησει το παραμικρο conflict στους codecs.

Οπως βλεπεις η εικονιτσα αναφερεται σε internal decoder του MPC HC ;)

Απλα στο codec pack εχουν δουλεψει λιγο καλυτερα το setup.

Edited by GeorgeMan
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω κ γω το χρησιμοποιούσα πολύ καιρό απλά μετά από το τελευταίο φορματ δεν το έριξα γιατί μου έκανε κάτι χαζά με ορισμένα αρχεία. thnx anyway.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now