Recommended Posts

Χαίρετε είμαι καινούργιο μέλος στο hwbox..θέλω να κατασκευάσω ένα pc περισσότερο για gaming θα ήθελα τι γνώμη σας για το τι να αλλάξω και τι να κρατήσω

Σκέφτηκα για :

CPU: INTEL CORE Η5-2500K 3.30 GHZ

MOBO: ASUS P8P67-M ΠΡΟ REV3.0

ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: LAMTECH 700W PSU ( LAMTECH 700W PSU - ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ - E-SHOP.GR )

ΜΝΗΜΗ RAM: KINGSTON KHX1333C7D3K2/4GX DDR3 4GB (2X2GB) PC10666 1333MHZ HYPERX GENESIS DUAL CHANNEL KIT - ΜΝΗΜΗ RAM - E-SHOP.GR

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ: WESTERN DIGITAL WD5000AVDS 500GB AV-GP SATA2 - ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ - E-SHOP.GR

Κάρτα γραφικών: επειδή έχω ήδη μια asus gts450 σκέφτομαι για να πάρο ακόμη μια για SLI

ΥΔΡΟΨΥΞΗ: για cpu crosshair hydro h60 η h80 (το σκέφτομαι για λίγο πιο μετά γιατι προς το πάρο μονο 600euro διαθέτω) και για κάρτα γραφικών accelero twin turbo pro

Εντομεταξυ για οθόνη έχω μια lg 32" 100hz full hd. δεν ξέρω αν πεζή ρολο στο αν χρειάζομαι καλύτερη κάρτα γραφικών η cpu

Link to comment
Share on other sites

σαν gamer και εγω εχω ψαξει πολυ το θεμα και βρησκομαστε σε παρομια περιπτωση...

λοιπον...

1) για επεξεργαστη εκανες την καλητερη επιλογη

2) η μητρικη επισης ειναι μια χαρα και οικονομικη (αν δεν ειναι προβλημα ο χορος παρε την μεγαλητερη εκδοση)

3) το τροφοδοτικο ειναι δυνατο. υπαρχουν πολυ ποιο ποιοτηκα αλλα για γινει οικονομικο το pc καλο ειναι

4)μνημες ram μπορεις να βρεις και ποιο γρηγορες και καλυτερες στην ιδια τιμη

5)με 50 ευρω παιρνεις και 1000GB σκληρο δισκο και θα σου προτεινω να παρεις 2 σκληρους για games και windows

6)για την καρτα γραφικων πρεπει να σου πω οτι αν θελεις να παιζεις με tru motion 100hz τοτε χρειαζετε να εχεις απολητα σταθερω framerate... γιατι αν τα frames ειναι λιγοτερα απο ta hertz τοτε θα εχεις προβλημα με την κινηση της εικονας! εγω παιζω σε 60hz με το tru motion ενεργο αν χασω ενα frame φενεται οτι κολαει και ειναι πολυ κουραστικο. γιαυτο προσεξε ποσο δηνατη θα ειναι η καρτα γραφικων που θα παρεις... αν παλι ομως δεν απενεργοποιησεις το tru motion στα 60Ηz θα παιζεις κανονικα οπως της συνηθησμενες οθονες. το sli δεν θα σου δοσει τοση σταθεροτητα σε πολλα games. οποτε ειναι καλητερο να βρεις μια δυνατη καρτα οπως HD6950 και GTX560 Ti

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου!

Για αρχή θα σου πρότεινα να αλλάξεις σκληρό καθώς ο συγκεκριμένος είναι πιο πολύ για αποθήκη παρά για λειτουργικό. Προτίμησε κάποιον Blue.

Κάρτα γραφικών είναι αρκετή η μία για τα περισσότερα παιχνίδια χωρίς κάποιο φίλτρο και δεν χρειάζεται άλλο σύστημα ψύξης. Το ίδιο και η υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Εννοεί αυτήν Asus P8P67 | Skroutz.gr ή αυτήν Asus P8P67 Pro | Skroutz.gr ;)

Για κάρτα γραφικών, νομίζω ότι αξίζει να πουλήσεις την GTS 450 και να αγοράσεις καμιά 6950. Γιατί σίγουρα το SLI δεν θα σου δώσει την αύξηση που ευελπιστείς να έχεις στα FPS ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now