blackdemon

crasharisma του explorer.exe....

Recommended Posts

μολις εστησα το συστημα της υπογραφης και το μονο που εχω κρατησει απο το προηγουμενο ειναι ο HDD με τα αρχεια.... Ενω ολα λειτουργουν μια χαρα, οταν παω να ανοιξω ορισμενους φακελους απο τον HDD κρασαρει ο explorer.exe και δεν μπορω να μπω στον φακελο... οι φακελοι κυριως περιεχουν αρχεια πολυμεσων....

επειδη ημουν διακοπες καποιους απο αυτους τους φακελους τους ειχα αντιγραφο σε εναν αφαιρουμενο, τον οποιο οταν εβαλα σε αλλο μηχανημα οι φακελοι ανοιγαν κανονικα και οταν τον βαζω σε αυτο το μηχανημα οι ιδιοι φακελοι μεσα στον αφαιρουμενο εμφανιζουν το ιδιο προβλημα....

εχω σκαναρει τους δισκους με kaspersky, εχω κανει ελεγχους για σφαλματα και ανασυγκροτησεις και ειναι ολα καθαρα... εχω δοκιμασει να τον βαλω σε αλλη sata και να κανω update απο clean install των windows 7 σε sp1....

εχετε καμια ιδεα για το τι μπορει να του την βαρεσε;;;;:loveliness:..

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ παιδια, τελικα το codec pack ειχε προβληματα επειδη ειχα απενεργοποιησει το UAC... μονο που θημηθηκε να με ειδοποιησει αφου το ανοιξα για uninstall.....:cussing::cussing::cussing:

Intel User ευχαριστω πολυ....

Link to comment
Share on other sites

np, προσωπικά είχα περισσότερους μπελάδες με τα διάφορα codec packs παρά ευκολία, στο τέλος κατέληξα σε έναν συνδυασμό ffdshow (resize/upscale etc...) και gpu hardware accelerated decoding με custom pixel shaders μεσω του MPC-HC για σχεδόν όλα τα video formats.

Link to comment
Share on other sites

αντε να φανταστεις τωρα οτι μπορει να κρασαρει τον explorer ο codec... απο τοτε που βγηκαν τα 7 χρησιμοποιω τους Shark codecs σε οσα συστηματα εφτιαξα και δουλευαν μια χαρα...

σε αυτο επειδη το θελω για πιο μονιμο ειπα να βαλω την τελευταια εκδοση τους και εγινε οτι εγινε... τελικα το πεταξα, εβαλα k-lite codec pack και ειχα το ιδιο προβλημα, ετυχε και βρηκα σε ενα φλασακι την εκδοση του Shark που χρησιμοποιουσα στα προηγουμενα builds και ειπα να δοκιμασω και δουλευαν ολα τζαμι.... WTF...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now