Vehendar

θερμοκρασια σε intel P4

Recommended Posts

Σημερα ανοιξα εναν πολυ παλιο pc που ειχα να τον καθαρισω για να τον δωσω στον πατερα μου. Τα εβγαλα ολα, τα καθαρισα, εβγαλα και την ψυκτρα και με οινοπνευμα καθαρισα (νομιζω εκανα καλο καθαρισμα) σε cpu και cooler (ειναι ο stock του P4). Για παστα, του εβαλα AS5 που εχω απο τον καινουριο και επειτα τα κουμπωσα ολα πανω κομπλε. Τον ανοιξα πριν κανα 10λεπτο για του ριξω και ενα φορματακι και μπηκα πρωτα στο bios να δω θερ/σιες... με τν cpu να δινει 68-69/70-71 βαθμους κελσιου. Καμια ιδεα? Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν το μετρησα...αλλα νομιζω οτι πανω απο 65 ειναι υπερβολικο

win xp home pre με ολα τα updates

intel P4 HT στα 3.4

albatron δεν θυμαμαι τι mobo :)...

και μια xfx 6200

Link to comment
Share on other sites

οχι 775.

478.

νομιζω οτι πατησε καλα πανω και ολες οι "βιδες" του εκαναν το χαρακτηριστικο κλικ και αφου τις εστριψα επιασαν καλα και δεν κουνιεται. εχει εναν ανεμιστηρα μπριστα που φερνει αερα και εναν στν cpu...δεν ειχα ποτε αλλον. θα δοκιμασω παλι σε κανα 3ωρο, να αφησω και την as5 λιγο.

TCASE τι ειναι? λει στο manual (ναι το βρηκα καπου χωμενο) 72,8 βαθμους max

Link to comment
Share on other sites

Ειναι η μεγιστη θερμοκρασια που μπορει να δουλεψει χωρις προβλημα.

Κατσε ποιες βιδες; Μονο οι 775 ειχαν βιδες, οι 478 ειχαν το παλιο καλο πλαστικο.

Αν δεν εχει απο καπου να βγει η ζέστη, μεσα θα μενει, λογικο δεν ειναι; Αν πιασεις το κουτι στο πανω μερος, μπροστα απο το τροφοδοτικο (απο την εξω μεριά), ειναι ζεστό;

Η μητρικη οταν ειχες τα 70ρια, τι θερμοκρασια εδινε ambient στο κουτι;

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι κατι πλαστικα σαν βιδες ειναι

στο κουτι εδινε κοντα στους 40 +1 ή +2 δεν θυμαμαι

πιανοντας στο πισω μερος, εκει που απομεσα ειναι το psu ειναι ζεστο αρκετα. α! το psu ειναι απο πανω, κατω ξεκινα η μητρικη..ειναι κοντα cpu και psu

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε βγαζουμε ακρη ετσι, ας το παμε πιο αναλυτικα.

Συνηθως χωρις πισω ανεμιστηρακι μαζευεται μετα απο ~1 ωρα ζεστη μεσα, οποτε δεν μπορει να ψυχθει καλα ο επεξεργαστης.

Αυτο θα το δεις ακουμπωντας το κουτι ακριβως στη μεση του πανω μερους, εξωτερικα.

Στη ψυκτρα τωρα, ειναι ετσι ή ετσι;

Link to comment
Share on other sites

η ψυκτρ ειναι ετσι http://www.eljee.net/images/Intel%20koeler%20775.jpg

οχι στο σημειο αυτο δεν ηταν ζεστος... αλλα τον ειχα μολις ανοιξει...ασχοληθηκα κανα 10λεπτο και τον εκλεισα για να γραψω μια εργασια μου στον αλλο και σε λιγο θα τον δω παλι.

την as5την απλωσα σε ολη την επιφανεια και την εκανα οσο πιο καλα μπορουσα.

Link to comment
Share on other sites

Αρα ο επεξεργαστης ειναι socket 775, αρα υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να μην εχεις κουμπωσει καλα τη ψυκτρα.

Κι εγω την εχω πατησει μερικες φορες, οπου ημουν ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι την ειχα βαλει καλα, αλλα τελικα δε την ειχα...! :)

Οποτε περαν του τσεκ μετα απο ~ 1 ωρα αν ειναι ζεστος εκει, θα προτεινα να τη βγαλεις κ να τη ξαναβαλεις ή εστω να απασφαλισεις τα πιαστρακια και να τα ξαναπατησεις μεσα, σταυρωτα (οχι 2 της ιδιας πλευρας μαζι).

Απο παστα, πρεπει να μπει ενα παρα πολυ λεπτο φιλμ, αν ειναι δυνατον παχους σαν ενα χαρτι Α4. Δουλεια της παστας ειναι να προσφερει βελτιστη επαφη μεταξυ 2 μεταλλων και να κλεινει τους πορους, οποτε δεν εχει καμια χρησιμοτητα η χοντρη στρωση, ωστοσο πρεπει να παραεχεις βαλει μεγαλη ποσοτητα για να λειτουργησει αρνητικα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Η ψυκτρα λογικά είναι από 775 socket

Δεν είμαι σίγουρος οτι έβγαιναν και σε 478 τέτοιου είδους

κατεβασε

hwinfo Portable ZIP v3.86-1370 (2.2 MB)

http://www.hwinfo.com/files/hw32_386.zip

και θα δεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι

cpu mobo θερμοκρασιες κλπ

η το cpuz

ftp://ftp.cpuid.com/cpu-z/cpu-z_1.58-32bits-en.zip

Link to comment
Share on other sites

λοιπον η πρωτη photo ειναι απο το δικο μου μηχανημα για να δω θερ/σιες με coretemp και hwinfo

57514354.th.png

και μετα ειναι απο τον pc του πατερα μου

32725249.th.png

vvvvh.th.png

και με διαφορα 1-2 λεπτων θερ/σια που δινει το bios

dscn1640b.th.jpg

H ΠΡΩΤΗ PHOTO ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΕΒΓΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΟΝΤΩς ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΙΔΙΕΣ ΘΕΡ/ΣΙΕΣ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, ΕΧΟΥΝ +2 ΔΙΑΦΟΡΑ

Eβγαλα ξανα την ψυκτρα και καθαρισα την παστα, τα ξαναεβαλα ολα πισω και θα δοκιμασω αργοτερα. Θα μετρησω και βλεπουμε

Edited by Vehendar
update
Link to comment
Share on other sites

καλησπερες! σημερα τον εβαλα μπροστα και ξεκινησε με 29 βαθμους θερ/σια συστηματος και 45 cpu. στην πορεια πηγε σταδιακα 34 συστηματος και 68 cpu και αφου μπηκα windows, τα δουλεψα λιγο και ξαναβγηκα και μπηκα bios ειχε κλειδωσει για 5+λεπτα στο 35/65 συστηματος/cpu αντιστοιχα. το πλαινο παραθυρο του κουτιου το ειχα αφεραισει τελειως, οπως και την πρωτη φορα που εφτανε τους 70.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now