Crone

Αναβάθμιση gaming pc

Recommended Posts

Καλησπέρα.Μπαίνω αμέσως στο ψητό:

Διαθέσιμο budget: Αρχικά 300-350 ευρώ (αν βγαίνει έτσι οκ). Αν δε βγαίνει τότε απόλυτο,max,ultimate deadline 450 ευρώ

Χρήση υπολογιστή: Gaming

Ανάλυση οθόνης: 1920x1080 (Μία Philips 22")

Καταστήματα: Απ' όλα, παραλαβή Θεσσαλονίκη (παίζει και vision studio)

Specs του παλιού πισι:

Mobo : H55MXV

CPU : Intel Core i3 530 2933MHz (22x133)

RAM : 2 GB DDR3-1333 DDR3 SDRAM

GPU : ATI Radeon HD 5450 (1024 MB)

PSU : 450 Watt max output

Thank you very much!

Link to comment
Share on other sites

:D. Κουτάκι δεν έβαλα γιατί το πισι το παιδι το είχε πάρει απο Πλαίσιο και έχει ενα Turbo-X case (:D). E case λέω να μην αλλάξω. Τώρα για cpu, ο i3 θέλει άλλαγμα ε? Έλεγα μήπως τον κρατούσαμε.

Για gpu να βάλω μια 6850/6870?

Link to comment
Share on other sites

νομιζα οτι διαλεξες τα παραπανω για νεο build

κρατησε τα, αλλαξε μονο psu, 6870 και ακόμα ένα dimm 2gb ram να γίνουνε 4 και είναι κομπλέ

(τα παραπάνω άν την παλεύει η μητρική, την οποία πρώτη φορά την ακούω)

Για κουτί άν χωράει η 6870 δες

Link to comment
Share on other sites

:o όχι ρε υπεράσχημο για build, δεν είναι απο άνθρωπο αυτό, ναι είναι τα ήδη υπάρχοντα :).

Αυτο για την gpu που λες καλό point, θα το ελέξω. Η mobo απο τι άποψη να μην την παλεύει? Να ξέρω να τεστάρω και αν είναι να πάμε σε αλλαγή.

Τώρα αν αλλάξουμε και mobo πως σας φένεται αυτό το build:

gpu : http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/SVGA/Sapphire-6850-PCI-Express-GDDR5-1GB-11180-00-20R.htm η την 6870

ram:

Adata 2GB DDR3-1333 Ram Dimm Bulk ED - Μνήμες - plaisio.gr μαζί με την υπάρχουσα ραμ

cpu: Intel Core i5 2400 (s1155, 3,10GHz, 6MB) - Επεξεργαστές - plaisio.gr

psu: Corsair Builder Series CX500 V2 500W PSU 80 + (CMPSU-500CXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

mobo: MSI H61M-P21 B3 (s1155, H61, DDR3) - Μητρικές - plaisio.gr

449 sum

Θα κοιτάξω και το deal με τον Α6-350, είμαι καινούργιος στο forum και έχω παθει την πλακάρα μου με το επίπεδο των reviews

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κοιταγα προς AMD, κρατας μνημες- κουτι και τα αλλα αγγελια.

Οποτε εχουμε!

Gigabyte GA-990XA-UD3

AMD AMD Phenom II X4 960T BE

(ο οποιος ξεκλειδωνει με τα λιγα που προσεξα στο νετ σε 6-core!! )

μεχρι τωρα ειμαστε στα 200-220

Τροφοτικο θα κοιταγα κατι ποιοτικο οπως το PcP & Cooling 500W που ειναι της καινιουργιας σειρας.!

+ ~75 -> 275-295

Ενα σετακι 2x2 corsair που κοιταξα πανε στα 25 ευρω

+ ~ 25 -> 300-320

Μενουν 150-130 ευρω για καρτα που θα κοιταγα μεταχειρισμενη 6870 Η θα κραταγα την 5450 που ηδη εχεις για λιγο και με τα χρηματα που θα επαιρνα απο τα parts που θα εδινα θα επαιρνα μια 6950 2gb και θα επαιζα τα παντα.!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήλθες Chrone ! :T:

1. Εάν υπάρχει παλιό PC, δεν μας λέ τι έχεις μπάς και μπορείς να κάνεις αναβάθμιση με τα

αρχικά 300-350? που λές ?

2. Κοίτα λίγο τις αγγελίες, σίγουρα όλο και κάτι θα βρείς με εγγύηση σε πολύ καλύτερη τιμή και με ανώτερες επιδόσεις απο αυτά που πάς να πάρεις !

Link to comment
Share on other sites

Thanks GoriLLakoS!

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Ε ναι, αυτά τα specs που έγραψα στην αρχή είναι του παλιού πισι :). Έτσι όπως το έγραψα φαινόταν ότι είναι η αναβάθμιση. Το διόρθωσα τώρα.

Λοιπόν, τώρα μεταξύ intel και amd build, το παιδί δε νοιάζετε και πολύ για την εταιρία αφού δεν έχει ιδιαίτερη σχέση με hardware.

Όταν έγραψα το ποστ σκεφτόμουν να μην πάμε σε αναβάθμιση cpu/mobo. Θέλω να πω δε θα ήταν πιο ορθό να χτυπούσε μια 6870 και 4γιγα ραμ στα 500watt και αν δεν του έκανε τότε να βάζαμε και cpu/mobo. Γιατί μπορεί να του κάνει έτσι και το καλοκαίρι ξέρω γω να αλλάξει cpu+mobo. Εκτός αν μπορείτε να μου πείτε ότι με τον i3 και την mobo που έχει δεν θα δει χαϊρι οπότε θα πάω μάλλον στον 960Τ

Link to comment
Share on other sites

γενικά συμφωνώ με πιτσιρίκο αν είναι να τα αλλάξει όλα

για αρχή πιστεύω ότι ο i3 είναι μια χαρά για gaming...

καλύτερα να δώσει λεφτά σε μια 6950 2GB και ένα τροφοδοτικό 600Watt για να είναι άνετος...

για κάρτα θα πρότεινα DCUII μιας και από τότε που την πήρα έχω πορωθεί, σε ψύξη, OC, θόρυβο είναι απίστευτα καλή και ισορροπημένη αλλά είναι λίγο ακριβή..(δες πρώτα τι κάρτα χωράει στο κουτί όπως λέει ο Yoshi)

τροφοδοτικά:

PC Power & Cooling Silencer Mk III 600W | Skroutz.gr

Corsair Builder Series CX600 V2 | Skroutz.gr

CoolerMaster Silent Pro M600 | Skroutz.gr

(το coolermaster έχει 5 χρόνια εγγύηση)

και όπως είπαν και τα παιδια παραπάνω πουλάς και τα παλιά για να βγει λίγο φθηνότερα...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία όπως το βλέπω θα κρατήσουμε προς το παρών την cpu. H 6950 2gb είναι λίγο υπερτέρας, πιστεύω με μία 6870 θα είναι καλά. Στο κουτί η 6870 θα χωράει.

Θα βάλω και τις μνήμες τις vengeance και το 500αρι τις OCZ. Και βλέπουμε!

Ευχαριστώ πολυ για το input παιδιά!

Edit: Ψέματα δεν θα βάλω vengeance γιατί θα έχω πρόβλημα με τον i3 με την συχνότητα. Θα βάλω άλλο ένα dimmaki Adata 2GB DDR3-1333 Ram Dimm Bulk ED - Μνήμες - plaisio.gr

Link to comment
Share on other sites

πήγαινε σε 2x2GB RAM γιατί η μητρική που έχεις έχει 2 RAM slots

κοίτα από αγγελίες για να σου βγεί φτηνότερα

το να πας απο 450->500Watt τροφοδοτικό το θεωρώ λίγο άσκοπη αναβάθμιση, γιατί πάλι θα θες τροφοδοτικό σε 2 χρόνια και θα είσαι και οριακά.

Pάρε καλύτερα ένα 600άρι να είσαι μέσα ;)

Link to comment
Share on other sites

Θα πήγαινα σε αγγελίες αν το πισι ήταν για μένα, αλλα δεν είναι και ο πελάτης (:D) θέλει brand new. Τέσπα ναι 2χ2 θα βαλω ένα 2αρακι το έχει ήδη. Ναι παίζει να βάλω 600 watt

Link to comment
Share on other sites

Τα 500W ειναι αρκετα για την χρηση που θες και τα πραγματα που θα βαλεις επανω, δεν προκειται να λυγισει και να ζοριστει! εγω στο συστημα μου με τον παλιο επεξεργαστη (Q6600) στα 3.6 ειχα δει σε linx και furmark ταυτοχρονα 440-460w. Υποψην οτι τα προγραμματα αυτα τα ξεζουμανε ολα οποτε μιλαμε για 101% load :P

Αλλωστε το budget σου ειναι περιορισμενο γιαυτο και προτεινα ενα ποιοτικο 500αρι + οτι ειναι modular και δεν θα γινεται χαμος απο καλωδια!

Επισης, ο i3 ειναι καλος δεν λεω αλλα εχεις 2 πυρηνες και τα περισσοτερα παιχνιδια πλεον χρησιμοποιουν 4.! εδω το 2010 πολλοι δεν μπορουσαν να παιξουν BF Bad company 2 με 2πυρηνους και πηγαν σε 4-core. Εκτως αν το παλικαρι θα παιζει pro , lol , και τετοια παιχνιδια με χαμηλες απαιτησεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Lol και skyrim :). Ναι μπορεί τελικά να του χρειαστεί ο τετραπύρηνος. Αλλα δεν υπάρχει θέμα, θα δοκιμάσει το πισι έτσι για λίγο καιρό να δει πως είναι και αν έχουμε προβλήματα θα αναβαθμίσουμε cpu και mobo. Αλλά εώς τότε βλέπουμε.

Τα 500 watt είναι υπεραρκετά όντως. Τα 600 τα έβαλα λόγω της σωστής σκέψης που ανέφερε ο vmatrix, μακροπόθεσμα δηλαδή συμφέρει και τα 15 ευρώ παραπάνω δεν είναι και μεγάλο θέμα

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now