Darthtony

φτηνο κάνιστρο

Recommended Posts

θέλω να δοκιμάσω να παίξω με ξηρο πάγο, αλλά δεν έχω λεφτά για κάνιστρο..

λέω να φτιάξω ένα απο την στόκ ψύχτρα της ίντελ(το έχουν κάνει κάποια παιδιά)

το θέμα είναι θα είναι τελείως μάπα?

υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να το βελτιώσω?(πχ ραβδωσεις)?

ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα είναι τελείως μάπα...

Δέν μπορεί μια μονταρισμένη ψύκτρα να πάιζει με DI ή LN2?

Δηλαδή, μπορεί με LN2 να κρατάει κάπως επείδή είναι στους -192...αλλά με ξηρό πάγο το βλέπω τελέιως χλωμό..μήν σου πώς πώς θα πάιζεις στους 0 βαθμούς και με τίγκα υγροποίηση.. :(

Να βάλεις ραβδώσεις ή να κολλήσεις απο μέσα κάτι άλλο να του δημιουργήσεις μεγαλύτερη επιφάνεια...πάλι δέν θα κάνει δουλειά... :(

Επειδή με ρώτησες σε πμ... ο χαλκός είναι ίδιος και μέσα και στην επιφάνεια του...δέν αλλάζει κάτι..:)

Θερμόμετρα και θερμοζέυγη θα ξέρει να σου απαντήσει που πουλάνε καλύτερα ο esdee και ο Stelaras και ο gprhellas..έχω να αγοράσω καιρό εγώ και δέν θυμάμαι..:P:( (ένα UEI που έχω απο το ebay το έχω αγοράσει... :D )

Επίσης...το πιο απλό που μπορείς να κάνεις έιναι να φτιάξει μία βάση απο χαλκό ηλεκτρολυτικό να ακουμπάει στον επεξεργαστή, να ανοίξεις τρύπες για να βιδώνει στο socket και μετά να αγοράσεις έναν σωλήνα είτε χάλκινο είτε μπρούτζινο και να τον κολλήσεις εκεί πάνω ή να το δώσεις σε ένα μηχανουργείο να στον κολλήσουνε(κόστος όλο όλο μαζί κάτω απο 100? θα σου βγεί) !

Οπότε και θα πειραματιστείς και θα μπορείς αργότερα να βελτιώσεις το σχέδιο ανάλογα με τις επιδόσεις..:D

Ότι άλλο θές ρωτάς...εμείς εδώ είμαστε..:)

Link to comment
Share on other sites

Πες βρε συ του παιδιού τις τιμές των καλών θερμόμετρων να καταλάβει εξ' αρχής που παίζει :D

Fluke 52 II ~275e

UEi DT200 ~ 150e

Με ξηρό πάγο τώρα, και υποθέτοντας πως θα παίξεις ψηλά με τον C2D αν δεν έχεις καλό κάνιστρο, μην περιμένεις αποτελέσματα της προκοπής.

Καλύτερα να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις κάτι καλό, παρά να χαλάσεις τώρα λεφτά για "υβριδική" λύση.

Link to comment
Share on other sites

δεν το κάνω τοσο πολυ για το σκορ..

πιο πολυ για εμπειρεια/να δω πως ειναι

ασε που αμα παρω κανιστρο, είναι πολυ πι8ανον να μεινει σε αχρηστια... τεσπα 8α δω τι θα κάνω :)

εδιτ: block για βάση τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΝΙΣΤΡΟ?ΑΘΗΝΑ Η ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Φίλε μου είναι στους κανόνες του φόρουμ να γράφεις με μικρά γράμματα γιατί είναι σα να φωνάζεις....

Link to comment
Share on other sites

Eμένα το κανιστράκι μου που είναι πάτος απο παλιό μπλοκ του Eleven και ένας σωλήνας απο πάνω στοίχησε με βίδες κτλ κτλ ~40? και κρατάει πολύ καλά με πάγο

qx9770@5300+ (Του crusty)

e8600@5600+ (Του crusty)

q6600@4700+ (mine)

e4500@4200+ (mine)

Όλα αυτά με πολύ καλή μόνωση (with crustytheclowns help) και έκανε ελάχιστη υγροποίηση η οποία μαζεύεται ευκολα με ένα έξυπνο τρικ που σκέφτηκε ο αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now