blackdemon

το pc ξεκιναει απο μονο του....

Recommended Posts

ρε παιδια, πριν κανενα μηνα εκανα format στο pc της υπογραφης για να περασω τα 7 64bit και απο τοτε καθε φορα που βαζω το μηχανημα σε αδρανοποιηση μετα απο 5 λεπτα ξεκιναει απο μονο του

(πριν το format η αδρανοποιηση δουλευε μια χαρα...:@....)

Εχω δοκιμασει να κανω clear cmos και τσεκαρω απο το bios οτι ολα τα power on events ειναι disabled.... εχετε ιδεα πως μπορω να δω αν φταιει κατι απο τα windows πριν δοκιμασω να κανω bios update;;;

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια στα power options-advanced settings στο control panel.

Mάι μωρε τι τα θελετε αυτα εγω τα εχω απενεργοποιησει ολα.Shutdown αμα ειναι να τον κλεισω και τελος.:hug:..

Link to comment
Share on other sites

η μονη σχετικη επιλογη που υπαρχει ειναι οι χρονοδιακοπτες καθυστερησης και το εχω απενεργοποιημενο.... την θελω την αδρανοποιηση για να μπορω να εχω ανοιχτες σελιδες κλπ και να συνεχιζω απο κει που ειχα μεινει χωρις να χρειαζεται να τα ξαναφορτωνω.....

Link to comment
Share on other sites

Με το ψευδώνυμο που έχεις απορείς; Δαιμονίστηκε!!!

Κάποιο "wake on" είναι ενεργοποιημένο, γι'αυτό στο κάνει. Στο BIOS κλείνουν όλα αυτά...εκτός από την P8P67 LE που είχα, όπου και όλα να τα έκλεινες πάλι ξεκινούσε από USB...

Link to comment
Share on other sites

καποιες μητρικες εχουνε power on by keyboard, mouse κτλ

τα εχω βρει αυτα και ειναι ολα disabled..... αρα πρεπει να κοιταξω στο bios ετσι;;; απλα μου φαιωεται περιεργο αν δεν φταινε τα windows γιατι το κανει μετα το φορματ....

Με το ψευδώνυμο που έχεις απορείς; Δαιμονίστηκε!!!

ναι εχεις δικιο, καποια στιγμη πρεπει να το αλλαξω.... ειναι λιγο ρομπα να εχεις το ψευδονυμο, mail, κλπ που ειχες οταν ησουν 15......

Link to comment
Share on other sites

τα εχω βρει αυτα και ειναι ολα disabled..... αρα πρεπει να κοιταξω στο bios ετσι;;; απλα μου φαιωεται περιεργο αν δεν φταινε τα windows γιατι το κανει μετα το φορματ....

ναι εχεις δικιο, καποια στιγμη πρεπει να το αλλαξω.... ειναι λιγο ρομπα να εχεις το ψευδονυμο, mail, κλπ που ειχες οταν ησουν 15......

Ναι, στο BIOS έχει τα "Wake on".

Και σιγά, πλάκα κάνουμε. :) Μία χαρά ψευδώνυμο είναι.

Link to comment
Share on other sites

τιποτα παιδια εχω φαει ολο το bios, το εκανα clear, περασα το τελευταιο.... τιποτα... λογικα σε ενα σημειο δεν θα ειναι ολα τα wake events;;; τεσπα, μενει να δοκιμασω ενα clean install των windows αφου εχω ενα κενο δισκακι καθως εχω ξεμεινει απο ιδεες....

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις ενέργειας από windows τι επιλογές έχεις κάνει;

στο σχεδιο υψηλων επιδοσεων εχω απενεργοποιησει τις επιλογες

-αποδοχη υβριδικης αναστολης λειτουργιας

-να επιτρεπονται χρονοδιακοπτες ενεργοποιησης

ειναι τελικα θεμα λειτουργικου, περασα σε ενα δισκακι τα 32bita που ειχα πριν, χωρις να πειραξω καθολου τη μητρικη, το αφησα κανα 3ωρο και δεν αναψε.... αυτο το κανει μονο οταν το βαζω σε αδρανοποιηση, μεσα σε 5 λεπτα αναβει... δεν το κανει οταν το τερματιζω....

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια, τελικα απο το λειτουργικο ηταν, παρ'ολο που ολα τα wake events ηταν απενεργοποιημενα απο το bios, ηταν ενεργοποιημενα στις ιδιοτητες του προσαρμογεα δικτυου (αναβε δηλαδη απο το lan) και ο λογος που δεν το εκανε στο αδειο λειτουργικο που του ειχα περασει ηταν γιατι δεν υπηρχε driver για το lan.... πως ομως γινεται ο driver απο το OS να παρακαμπτει τις επιλογες του bios;;;;

Τεσπα, ευχαριστω ολα τα παιδια για το ενδιαφερον....:righton:

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποίησε την αδρανοποίηση , σου τρώει και τέσσερα γίγα απο τον ssd σου (όσα είναι η ράμ σου που βλέπω) έχεις και την αναστολή λειτουργίας , σου κρατάει αυτά που θές εκεί που ήταν

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now