Orpheas

Υπαρκτη αναβαθμιση Ανυπαρκτα αποτελέσματα

Recommended Posts

φιλε μου εκανα αυτο που ειπες..νομιζω ολα καλα..

MB/s = 1,000,000 byte/s [sATA/300 = 300,000,000 byte/s]

Sequential Read : 111.500 MB/s

Sequential Write : 87.796 MB/s

Random Read 512KB : 55.544 MB/s

Random Write 512KB : 87.625 MB/s

Random Read 4KB (QD=1) : 0.569 MB/s [ 138.9 IOPS]

Random Write 4KB (QD=1) : 1.074 MB/s [ 262.2 IOPS]

Random Read 4KB (QD=32) : 0.828 MB/s [ 202.2 IOPS]

Random Write 4KB (QD=32) : 1.127 MB/s [ 275.1 IOPS]

Test : 100 MB [C: 65.7% (51.3/78.1 GB)] (x5)

Date : 2012/02/09 23:55:03

OS : Windows 7 Ultimate Edition SP1 [6.1 Build 7601] (x64)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά μείνε με μόνο 2 gtx 295, τις άλλες 3 κάρτες πούλα τις. Αγόρασε ένα σωστό SSD, είναι το μοναδικό πράγμα που θα έχει αισθητή διαφορά στις επιδόσεις, την καθημερινή ανταπόκριση του συστήματος και το πόσο γρήγορα ανοίγουν τα προγράμματα. Δες για κάνα Corsair Performance Pro, κάνα Vertex 3, ή κάνα Corsair Force 3 ξέρω 'γω ;)

Μετά διάβασε κάποιο από τα πάμπολα overclocking guides για SandyBridge ώστε να τον ανεβάσεις τουλάχιστον στα 4GHz για 24/7. Δεν θα χρειαστεί και πολύ ρεύμα, ούτε καν πολύ προσπάθεια για τα 4GHz. Αναλόγως του τι κομμάτι είναι, ίσως παίξει και 4.5 με λογικά ρεύματα για 24/7 ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αφου το παιδι λεει τα πραματα χειροτερεψαν τι δουλεια εχει ο ssd τωρα?Οσο χαλια και αν ειναι ο σκληρος απο 775 σε sb χειροτερα αποτελεσματα δεν επρεπε να εχει.Κατι αλλο παιζει.

(το μηχανακι μου καιει λαδια μετα το ρεκτιφιε) Λυση (βαλε εξατμιση να δοσει)

Καπως ετσι και εδω.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αφου το παιδι λεει τα πραματα χειροτερεψαν τι δουλεια εχει ο ssd τωρα?Οσο χαλια και αν ειναι ο σκληρος απο 775 σε sb χειροτερα αποτελεσματα δεν επρεπε να εχει.Κατι αλλο παιζει.

(το μηχανακι μου καιει λαδια μετα το ρεκτιφιε) Λυση (βαλε εξατμιση να δοσει)

Καπως ετσι και εδω.

Δεν χειροτέρεψε τίποτα. Το σύστημα λειτουργεί ακριβώς όπως θα έπρεπε. Απλά δεν είδε καμία αισθητή διαφορά σε επιδόσεις. Δεν πήρε και benchmark πριν και μετά να δει αν υπάρχει πραγματική διαφορά. Με το μάτι και κάθε άλλη υποκειμενική "μέτρηση", υποκειμενικά είναι όλα. Το "ο CPU δείχνει να απασχολείται περισσότερο" επίσης δεν είναι μέτρηση. Και το πρόβλημα και την λύση τα ανέλυσα ήδη από το 1ο post.

Το "έκανα αναβάθμιση και πάει χειρότερα" το έχω δει και ακούσει εκατοντάδες φορές σε ίδιες ακριβώς περιπτώσεις. Δεν πάει χειρότερα, απλά δίνεις χρήματα για να πάει καλύτερα, περιμένεις να δεις κάποια διαφορά και δεν βλέπεις τίποτα - έτσι νομίζεις ότι πάει χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

βρε περί bottleneck έχεις ακούσει? :P

αποψη μου είναι οτι οι κάρτες αυτές θελουν juice για να αποδοσουν παραπάνω, οπότε οπωσδήποτε τον cpu 4g και πάνω + ssd για να ειναι ισοροπημένο το συστημα!!

το πιο αργο υποσυστημα στα pc εδώ και χρόνια ειναι ο hdd, ιδίως στα games μεχρι και "σπασιματα" εν ωρα gameplay μπορει να δημιουργούνται!!

Link to comment
Share on other sites

Λες να μην εχω ακουσει Κωστα?Αλλα να μου ελεγες για το 775 να σου πω ναι αλλα οχι και στα SB.Ξερετε μια χαρα πως πανε.

Εγω βασικα απαντω με βασει αυτα που λεει ο ορφεας τωρα το αν παει χειροτερα εννοει παει το ιδιο ας το ελεγε διαφορετικα.Εμενα αυτη την εντυπωση μου εδωσε οτι κατι εχει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

οι κάρτες είναι παλιές με το συστημα που είχε ήταν καλός συνδιασμός, τώρα απο οτι καταλαβα απλα παίζουν το ίδιο, οπότε για να δώσουν το κάτι παραπανω, αν μπορούν βέβαια, θελουν ισχύ απο τον επεξεργαστή, μονο με δοκιμές θα βγαλει ακρη, εγω πάντως θα εστηνα τα win και σε ενα αλλο διαφορετικο δισκο ετσι απλά για σιγουριά!!

Επίσης θα πειραματιζόμουν αρκετα και με τους drivers ειναι γνωστό οτι οι τελευταιοι drivers πολλές φορες δημιουργούν πιο πολλά προβλήματα απ' οτι καλό!!

Edited by mortisboy
Link to comment
Share on other sites

οκ πεδες ας πουμε οτι δεν χειροτερεψε αλλα σιγουρα ο επεξεργαστης ζοριζεται περισσοτερο.

και το θεμα ειναι γιατι?ανοιγω task manager εν ωρα παιχνιδιου και βαραει σχεδον κοκκινα..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now