George_o/c

LucidLogix MVP: Τι είναι, πώς μας επηρεάζει, ποια η στάση των FutureMark & HWBOT

Recommended Posts

Τελικα αν καταλαβα καλα αν εχεις μια μητρικη ξερω γω με ΑΜD trinity και μια 6850 πχ θα αποδιδει καλυτερα απ το να εχεις μονο την 6850 πχ; Ας πουμε σι high detail αν πριν ειχες 25fps και δεν παιζοταν , τωρα με 35fps θα παιζεται;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν καταλαβα καλα αν εχεις μια μητρικη ξερω γω με ΑΜD trinity και μια 6850 πχ θα αποδιδει καλυτερα απ το να εχεις μονο την 6850 πχ; Ας πουμε σι high detail αν πριν ειχες 25fps και δεν παιζοταν , τωρα με 35fps θα παιζεται;

Προς το παρόν δεν έχει ακουστεί κάτι για συστήματα με AMD APU, πέραν της ASRock Pro4/MVP, περισσότερα για την οποία μπορείς να διαβάσεις εδώ: http://www.hwbox.gr/news-motherboards/15915-hwbox-cebit-2012-asrock-pro4-mvp-i-proti-mitriki-pagkosmios-me-mvp-hyperformance.html

Αν για παράδειγμα η 6550D του Α8-3870Κ Llano APU σου ζοριζόταν στο Crysis 2 @ 1366 x 768 (DX9 mode) με τα details στο VERY HIGH, τώρα με το MVP αντί να βγάζει 28FPS, θα βγάζει πάνω από 35FPS. Τα FPS αυτά δεν είναι πραγματικά λόγω του ότι δεν γίνεται ολοκληρωμένο rendering σε μερικά frames, όμως το παιχνίδι νομίζει ότι είναι πραγματικά και σου παρέχει πιο smooth gameplay. Για αυτό έχουν ξετρελαθεί όλες οι εταιρείες με το MVP :)

Link to comment
Share on other sites

δεν με καταλαβες George.Πως ειναι η συνδεση? συστημα (μητρικη) με οθονη,hdmi? dp? dvi απο την καρτα στην οθονη; και τα 2 καρτα+μητρικηστην οθονη; αυτο εννοω.γιατι με το lucid τωρα στο Ζ68 εχει περιορισμους.

Link to comment
Share on other sites

κατσε για να συννενοηθουμε.εγω αυτη την στιγμη εχω μια Ζ68 asus maximus extreme z η οποια δεν εχει εξοδο σηματος εικονας (340Ε μητρικη και δεν βαλανε ενα hdmi,ελεος).Εχω τον 2700Κ και μια 7970.Η οθονη μου παιζει στα 2560x1440.Η οθονη ειναι συνδεδεμενη στην καρτα γραφικων με display port.Εχω εγκατεστημενο το virtu software και το εχω ενεργοποιημενο και απο μια επιλογη στο bios.Τωρα μπορεις να μου πεις εσυ αν λειτουργει καποια στιγμη η' οχι; γιατι εγω δεν εχω δει κατι που να δειχνει κατι τετοιο.Αν οχι πες μου αν κανω κατι λαθος η' χρειαζεται κατι αλλο.

Ετσι για να καταλαβω αν θα δω προκοπη και με το mvp οταν παω σε Ζ77....

Link to comment
Share on other sites

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.

Δεν διαβάζεις καλά τα θέματα μου φαίνεται.

Εσύ έχεις από το CD της Maximus το LucidLogix Virtu.

Αυτό που λέμε στο θέμα εδώ είναι το Virtu MVP.

Άλλο πράγμα, άλλο πρόγραμμα.

Πρέπει να κατεβάσεις το Virtu MVP δεν είναι αυτό που έχεις.

( Αν και δεν βλέπω τον λόγο να μπείς στον κόπο, δεν κάνει κάτι για εσένα αυτό, δεν το χρειάζεσαι ούτε θα σε βοηθήσει κάπου )

Link to comment
Share on other sites

κατσε για να συννενοηθουμε.εγω αυτη την στιγμη εχω μια Ζ68 asus maximus extreme z η οποια δεν εχει εξοδο σηματος εικονας (340Ε μητρικη και δεν βαλανε ενα hdmi,ελεος).Εχω τον 2700Κ και μια 7970.Η οθονη μου παιζει στα 2560x1440.Η οθονη ειναι συνδεδεμενη στην καρτα γραφικων με display port.Εχω εγκατεστημενο το virtu software και το εχω ενεργοποιημενο και απο μια επιλογη στο bios.Τωρα μπορεις να μου πεις εσυ αν λειτουργει καποια στιγμη η' οχι; γιατι εγω δεν εχω δει κατι που να δειχνει κατι τετοιο.Αν οχι πες μου αν κανω κατι λαθος η' χρειαζεται κατι αλλο.

Ετσι για να καταλαβω αν θα δω προκοπη και με το mvp οταν παω σε Ζ77....

Ξαναδιάβασε το αρχικό post! :)

τεχνολογίες Lucid HyperFormance και Lucid Virtual Vsync. Οι εν λόγω τεχνολογίες γίνονται διαθέσιμες μέσω του Virtu MVP Virtualization Software της Lucid.

Άλλο πράγμα το Lucid Virtu και άλλο πράγμα το Lucid Virtu MVP.

Το Lucid Virtu σε αφήνει να κάνεις εναλλαγή on-the-fly από την HD 7970 σου στην HD 3000 IGP του Core i7 2700K. Αυτό βοηθά πάρα πολύ στο video encoding για παράδειγμα, λόγω του ότι οι Sandy Bridge υποστηρίζουν Intel QuickSync και μπορείς να έχεις 5-6 1080p streams ταυτόχρονα.

Το Lucid Virtu MVP είναι ένα πρόγραμμα που κάνει δυο πράγματα. Τα έχω γράψει στο αρχικό post πάλι, αλλά ας τα γράψω για ακόμα μία φορά:

- MVP HyperFormance. Η IGP των Sandy Bridge και Ivy Bridge αναλαμβάνει να κάνει ένα "ξεσκαρτάρισμα" στα frames που πρόκειται να γίνουν rendered. Άλλα παρακάμπτονται τελείως και άλλα γίνονται render σε μικρότερο ποσοστό. Όμως η discrete κάρτα γραφικών (HD 7970), τα βλέπει σαν ολόκληρα τα frames με αποτέλεσμα να κερδίζεις σε FPS. Τα FPS αυτά δεν είναι πραγματικά όμως εξαλείφουν πλήρως το input lag. Επίσης χρησιμεύουν πολύ σε φθηνά συστήματα με σχετικά αδύναμες κάρτες γραφικών όπως τα AMD Llano.

- Adaptive VSync. Όταν έχουμε μια πολύ γ@μάτη κάρτα γραφικών (όπως η HD 7970 σου) σε ορισμένα παιχνίδια παρατηρείται το φαινόμενο του tearing. Δηλαδή ο gamer πάει έτσι κ@υλωμένος που είναι και κλείνει το Vsync για να δει 120+ FPS. Όμως ορισμένα παιχνίδια, στην προσπάθειά τους να προλάβουν την απεικόνιση τόσο μεγάλου αριθμού FPS, "τρέχουν" και έχουμε το φαινόμενο του tearing. Αν όμως ανοίξουμε το VSync θα κολλήσουμε στα 60 FPS :( Έρχεται λοιπόν το Virtu MVP με το Adaptive Vsync και σου λέει: Άνοιξε το Vsync και μετά άνοιξε και το Adaptive Vsync από το Lucid Virtu MVP software panel. Το Adaptive Vsync καταφέρνει να εξαλείψει το tearing, ανεβάζοντας παράλληλα τα FPS μέχρι και τα 120 περίπου, όπου δεν παρατηρούνται φαινόμενα tearing.

Ο μόνος τρόπος να ενεργοποιήσεις το Lucid Virtu MVP είναι να το υποστηρίξει ο vendor της μητρικής σου. Αν στο μέλλον η ASUS βγάλει virtu mvp software για Maximus IV Extreme-Z, τότε μπορείς να το κατεβάσεις και να το δουλέψεις.

//EDIT: Bill δεν είχα δει το post σου :P

Edited by George_o/c
Link to comment
Share on other sites

μαλλον σας μπερδεψα...

γνωριζω οτι εδω το θεμα ειναι για το mvp.το ξερω οτι ουτε το εχω ουτε το υποστηριζει η μητρικη αλλα δεν εψαχνα αυτο εξαρχης ετσι κι αλλιως.απλα ρωτησα για την συνδεσμολογια και επειδη ο George δεν καταλαβε τι του ειπα του εφερα για παραδειγμα την τωρινη μου κατασταση,και απαντηση δεν πηρα... :P

Και ρωτησα επισης αν και με το νεο λογισμικο mvp αν παλι θα εχω τα ιδια θεματα,δηλαδη υποστηριξη αναλθσης μεχρι 1920x1080,συνδεση μεσω μητρικης κλπ.Γι αυτο ρωτησα εξαρχης.Αν και απο οτι ειδα σχεδον ολεςοι Ζ77 εχουν εξοδο σηματος πανω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται κάποια συγκεκριμένη συνδεσμολογία ρει :)

Τώρα για την μέγιστη υποστήριξη ανάλυσης, δεν ξέρουμε ακόμα. Υποθέτω όμως ότι αφού δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο τα whitepapers, δεν τίθεται θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν θα τίθεται θέμα γιατί σχεδόν όλες έχουν display port άρα υποστηρίζουν και 2560x1440.πιο παλιά οι μητρικες είχαν μόνο hdmi το οποίο απο μόνο του υποστηρίζει μέχρι 1920x1080.άρα αν είχες μονιτορ με μεγαλύτερη ανάλυση εμενες με το virtu ... Στο χέρι

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now