Divo

HELP με Καινουργια υδροψηξη

Recommended Posts

Καλησμπερα σε ολη την παρεα.... θελω να περασω υδροψηξη σε ενα νεο Build που κανω και ειμαι παντελος ασχετος σε αυτον τον τομεα .. καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

θες αντλια

ψυγειο (και ανεμιστιρακια)

λαστιχα

υγρο

τανκ (ρεζερβουαρ δλδ)

και φυσικα τα water blocks

και μπορεις να βαλεις παρα πολλα εξτρα πραγματακια για να το προσαρμοσεις στις αναγκες σου και στα γουστα σου

για τι συστημα προκειται και σε τι ακριβως θελεις βοηθεια

μην ξεχασω υπαρχουν και τα ετοιμα για cpu (corsair h100, h50 κτλ)

Link to comment
Share on other sites

θες αντλια

ψυγειο (και ανεμιστιρακια)

λαστιχα

υγρο

τανκ (ρεζερβουαρ δλδ)

και φυσικα τα water blocks

και μπορεις να βαλεις παρα πολλα εξτρα πραγματακια για να το προσαρμοσεις στις αναγκες σου και στα γουστα σου

για τι συστημα προκειται και σε τι ακριβως θελεις βοηθεια

μην ξεχασω υπαρχουν και τα ετοιμα για cpu (corsair h100, h50 κτλ)

Εχω εναν ι7 3960x extreme edition ,

gigabite (x79)ud-5

case Corsair Obsidian 800D

απο δευτερα 2 γτχ680

και θελω να ψυξο cpu , kartes kai motherboard

απο βοηθεια .. οτι ειναι δυνατο τοσο το καλητερο γιατι ειμαι ασχετος με αυτο το κομματι !!!

Link to comment
Share on other sites

το obsidian αποτι εψαξα λιγακι παιρνει ενα rad 3x120 και με μοντα μπορει να παρει 4x120

δεν νομιζω να ειναι αρκετο ενα μονο για ολα αυτα

anyways

blocks για τις 680 πας στην ek 1 η 2 η αυτο επισης αξιολογη εταιρια κ αυτη

για cpu

αντλια(ες)

"tops" για αντλιες υπαρχουν πολλα, για ενα "loop", για 2, για διπλη αντλια σε ενα λουπ κτλ

και μετα ειναι και θεμα χωρου...

επισης τανκς υπαρχουν πολλα, ειναι θεμα χωρου, γουστου κτλ

ψυγειο παλι ειναι θεμα χωρου ποσο παιρνει το κουτι σου και τι παχος ανεμιστηρες θα βαλεις επανω

επισης υπαρχουνε λυσεις και εκτος κουτιου ακομα και ετοιμες, οχι τοσο διμοφιλης λογω ακριβης τιμης και πρακτικοτητας

παντως αν θες ακομα πιο extreme πας σε cascade μερια, με κουτια με ενσωματομενο cascade και τετοια εξωγιηνα πραγματα

edit: α ναι, θες και links/bridges για τις καρτες σου, εκτος και αν τις βαλεις σε ξεχωριστο loop

Link to comment
Share on other sites

παντως αν θες ακομα πιο extreme πας σε cascade μερια, με κουτια με ενσωματομενο cascade και τετοια εξωγιηνα πραγματα

για πες μου κι'αλλα για αυτο....

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα σαν να το ηξερα ενα πραμα

αναμεινατε στο ακουστικο σας μεχρι να μπουνε οι pro στο θεμα

εως τοτε, αφεσου εδω

και ενα παραδειγμα

και βασικα ετσι για να σε μπριζωσω λιγο ακομα, η μητρικη σου ειναι παρα πολυ καλη, αλλα υπαρχουν και καλυτερες και φυσικα θα βγουνε και καλυτερες

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα σαν να το ηξερα ενα πραμα

αναμεινατε στο ακουστικο σας μεχρι να μπουνε οι pro στο θεμα

εως τοτε, αφεσου εδω

και ενα παραδειγμα

και βασικα ετσι για να σε μπριζωσω λιγο ακομα, η μητρικη σου ειναι παρα πολυ καλη, αλλα υπαρχουν και καλυτερες και φυσικα θα βγουνε και καλυτερες

Μου φαινετε θα με βαλεις σε παραπανω εξοδα.. οταν δω κατι δν μπορω.... τρελενομεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!

dual cpu? ;oooooo

Link to comment
Share on other sites

δε μας έχεις πει το σημαντικότερο : για τι προορίζεται το pc αυτο?

θα καταφέρεις να φέρεις στα ακρα 2 gtx 680 και χρειάζεται να τις ψυξεις με νερο?

αποψη μου θα ηταν να αφησεις τις κάρτες στον αερα και να χρησιμοποιησεις νερο/υγρο μονο για τον επεξεργαση .

για να φτιαξεις ενα loop που θα ψυχει επεξεργαστη, μητρικη και 2 καρτες θα πρεπει να ξοδεψεις πολλα. θα χρειαστεις 2 ψυγεια σιγουρα και πιθανον 2 τρομπες.πιθανοτατα θα χρειαστει να παρεισ πολλα απο τα εξαρτηματα απο το εξωτερικο . συν οτι η υδροψυξη δεν ειναι κατι που το εφτιαξες και τελειωσες. θελει αρκετη μελέτη ωστε να σχεδιάσεις πως θα πηγαινουν ολα στο κουτι (σωληνες, ψυγεια, τρομπα κτλ) , θελει υπομονη γιατι θα χρειαστει να αδειάσεις τα υγρα απο το συστημα , να το ξαναγεμισεις, να αφαιρεσεις τον αερα κτλ.

αυτα τα ολιγα γνωριζω εγω , για περαιτερω θα σε συμβουλεψουν οι ειδημωνες

Link to comment
Share on other sites

παντως αν θες ακομα πιο extreme πας σε cascade μερια, με κουτια με ενσωματομενο cascade και τετοια εξωγιηνα πραγματα

για πες μου κι'αλλα για αυτο....

Όχι όχι όχι, για 24/7 δεν πάς σε cascade, ούτε σε phase change θα έλεγα.

Το Phase Change έιναι αυτό που λέμε Single Stage και έιναι μικρό και βολέυεται

κάτω απο PC Case. Ψάξε στο google για Prometeia Mach II GT να δείς πώς ήταν παλιά τα έτοιμα. Αλλά θα έλεγα πώς έιναι αχρείαστο και πολύ ενεργοβόρο για 24/7.

Το Cascade είναι το ίδιο αλλά με 2 ή 3 στάδια και είναι αρκετά μεγάλο. Δεν μπάινει ούτε για πλάκα μέσα σε κουτί και έιναι μόνο για benching.

Να έχεις υπόψιν σου, πώς παλαιότερα που κάποιο χρησιμοποιούσαν 24/7 Phase Change, πέρα του ότι η μητρική ήθελε μόνωση, μόλις βγάζανε το CPU απο εκεί μετά απο πολύμηνη χρήση τα Pin ήταν όλα κόκκινα και προφανώς ήταν εκτός εγγύησης.

Τράβα λοιπόν για μια καλοστημένη υδρόψυξη να μην έχεις και άγχος και να έιναι και όμορφο και αποδοτικό και ήσυχο το σύστημα σου :T:

Link to comment
Share on other sites

Τράβα λοιπόν για μια καλοστημένη υδρόψυξη να μην έχεις και άγχος και να έιναι και όμορφο και αποδοτικό και ήσυχο το σύστημα σου :T:

Αυτο ειναι το θεμα φιλε gorilako... οτι δν ξερω απο που να αρχισω τι parts πρεπει να παρω για κουτι μονο ειμαι σιγουρος για το 800D corsair... ηττα σου λεω... δν εχω ασχοληθει ποτε με νερο.... κακος...!

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λεφτα διαθετης, τι hardware εχεις, και τι θες απο το συστημα;

Πχ, θες να εχεις το 100% του κλοκαρισματος και ας κανει φασαρια;

Θες απολυτη ησυχια;

Η θες κατι ενδιαμεσω;

Link to comment
Share on other sites

Ποσα λεφτα διαθετης, τι hardware εχεις, και τι θες απο το συστημα;

Πχ, θες να εχεις το 100% του κλοκαρισματος και ας κανει φασαρια;

Θες απολυτη ησυχια;

Η θες κατι ενδιαμεσω;

τι μου προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τι εχεις να σου προτεινο! Τυχαια δεν γινεται δουλεια!

Ποια καρτα, ποια μητρικη, ποιον επεξ, η μητρικη θες να μπει και αυτη; Ποιο κουτι εχεις; Ποσα λεφτα θες να χαλασεις; Πχ υπαρχουν ψυγεια με 70? υπαρχουν και με 240....

Link to comment
Share on other sites

Πες μου τι εχεις να σου προτεινο! Τυχαια δεν γινεται δουλεια!

Ποια καρτα, ποια μητρικη, ποιον επεξ, η μητρικη θες να μπει και αυτη; Ποιο κουτι εχεις; Ποσα λεφτα θες να χαλασεις; Πχ υπαρχουν ψυγεια με 70? υπαρχουν και με 240....

Cpu : i7 3960x extreme edition

mobo : Asus Rampage IV Extreme/BF3

Vga: 2x gtx 680

ram : Corsair Vengeance 16GB (4 x 4GB) DDR3 1600MHz quad channel

power : Corsair CMPSU-1200AXUK Professional Series Gold

Πιστευω αξιζει να βαλω και την μητρικη για κουτι λεω να παω εδω Corsair Obsidian 800D μπορω να διαθεσω εως 600 ευρω αλλα και παραπανω να ειναι δν υπαρχει προβλημα ...

Link to comment
Share on other sites

670 χωρις μεταφορικα...

Αλλα δεν εχουν βγει πολλα μπλοκ για της καρτες που λες, και ειναι και χωρις μεταφορικα.

https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/bkey/d1ca352fe6b11fb1a9091cd79cb220b1

Προτιμοτερο θα ηταν να εβαζες ενα τετραπλο, αλλα δεν ξερω αν εχεις και θελεις να κοψεις το κουτακι σου.

Link to comment
Share on other sites

670 χωρις μεταφορικα...

Αλλα δεν εχουν βγει πολλα μπλοκ για της καρτες που λες, και ειναι και χωρις μεταφορικα.

https://www.aquatuning.de/shopping_cart.php/bkey/d1ca352fe6b11fb1a9091cd79cb220b1

Προτιμοτερο θα ηταν να εβαζες ενα τετραπλο, αλλα δεν ξερω αν εχεις και θελεις να κοψεις το κουτακι σου.

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσες απο τιμη καλα ειμαστε , διατιθομαι να κοψω το κουτακι αν και δν εχω ξαναμπει στο τριπ αυτο.. αλλα με λιγη βοηθεια ολα γινονται!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now