Recommended Posts

καλησπέρα,

προσφατα κερδισα ενα Bitfenix raider σε διαγωνισμο.

σκοπος του project ειναι βελτιστοποιηση του κουτιου χωρις ακροτητες και η προσαρμογη του στα γούστα μου.

μεχρι τωρα, τα μειονεκτηματα του κουτιου που εχω εντοπισει ειναι τα εξεις :

1) υποδοχη στην οροφη του σασι μονο 200αρη ανεμιστηρα -> δημιουργια υποδοχής για 2 120αρια / 240αρι ψυγείο (πιθανοτατα το H100 διότι για υδρόψυξη δεν το βλεπω λόγω οικονομικής δυσχέρειας)

2) οχι πολυ γερα πλαινα -> ενισχυση με φυλλο αλουμινιου ωστε να μπορει να κοπει και παραθυρο

3) υστερα απο την τοποθετηση του τροφοδοτικου δε χωραει 120αρης ανεμιστηρας στη βαση του κουτιου -> δεν εχω σκεφτεί λύση ακομα

4) λιγο μονοτονο το all around μαυρο χρωμα -> θα προστεθεί ασπρο κ μαλλον πορτοκαλι ή κίτρινο

και επειδη είμαι λίγο ανάποδος ως χαρακτήρας ξεκινάω απο το τελευταιο , το 4ο

η ιδεα προήλθε απο to manual του ίδιου του κουτιού

contentmanual.jpg

εκανα το σχεδιο στο SKETCHUP , το εκτυπωσα σε αυτοκολλητο , εκοψα τα σημεια που θα βαφοντουσαν , εκανα τις "ατελειες" , το ετριψα με σφουγγαρι/γυαλοχαρτο, ασταρι και τελος με τον αερογραφο προσθεσα το ασπρο χρωμα

p0005032412.jpg

p0004032412.jpg

p0003032412.jpg

p0002032412.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες για τα σχόλιά σας.

οι βελτιώσεις 1,2 και 3 θα γίνουν πολυ συντομα. όπως επίσης και αναφορά στα προτερηματα του κουτιού για να μη μοιάζει με "θαψιμο" το topic ;)

οσο για τη σειρα βάψιμο πρωτα και μετά κοψιμο ... ξερω , ειναι λίγο ανάποδο αλλά δε θα κοψω εκεί που έχω βαψει .

Link to comment
Share on other sites

update:

3) υστερα απο την τοποθετηση του τροφοδοτικου δε χωραει 120αρης ανεμιστηρας στη βαση του κουτιου

αν και το τροφοδοτικο μου δεν ειναι κανα γομαρι παρ'ολα αυτα δε χωραει ο 120αρης που προβλέπεται στη βαση του κουτιού

p0002040212.jpg

αποφασισα να κοψω το κατω μερος της θηκης των δισκων μιας και δε μπορει να μπει κατω κατω δισκος και να αφησω μονο τα ακριανα για να στηριζεται.

επειδη τα πριτσινια που στηριζουν τη θηκη αυτη ειναι δυσπροσιτα ξεκινησα να το κοβω μεσα στο σασι με το dremel και τον ευκαμπτο αξονα αλλα ηταν αδυνατο να γινει ισιο λογω περιορισμένου χωρου.

p0003040212.jpg

αδυνατο να γινει ετσι. με τα χιλια ζορια καταφερα να αφαιρεσω τα πριτσινια κ εβγαλα το κομματι για να το τελιωσω

p0004040212.jpg

αφου το περισσοτερο κοψιμο εγινε μεσα στο σασι το αποτελεσμα ηταν θεοστραβο.

p0005040212.jpg

με μια λιμα και μπολικη υπομονη το εφερα στα ισια του και εκανα και καινουργιες τρυπες αφου οι παλιες ηταν στο κομματι που αφαιρεθηκε

p0006040212.jpg

p0007040212.jpg

αφου το τοποθετησα στη θεση του με καινουργια μαυρα πριτσινια ,ανοιξα και καινουργιες τρυπες για τον ανεμιστηρα και τον τοποθετησα για δοκιμη.

p0008040212.jpg

p0009040212.jpg

μπορει να το ψεκασω λιγη μπογια στο σημειο κοπης για να μη σκουριασει.

συγγνωμη για τις κακες φωτογραφίες, είναι απο κινητό

προβλημα 3 διευθετηθηκε επιτυχως.

thnx for watching :)

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω ολους για τα σχόλια σας. οποιος θελει να κάνει καποια παρατηρηση για διόρθωση , να ριξει καμια ιδεα για κατι διαφορετικό κτλ ... ευπρόσδεκτα όλα!

παμε στο 1ο θεμα:

1) υποδοχη στην οροφη του σασι μονο 200αρη ανεμιστηρα

p0001040312.jpg

p0002040312.jpg

σκοπος της παρεμβασης/moddας αυτης ειναι να διατηρηθει η υποδοχη για 200χιλ ανεμιστήρα που ηδη υπαρχει στην οροφη και να δημιουργηθει θεση για 2 (προς το παρον) 120χιλ ανεμιστήρες / 240χιλ ψυγειο

κατεβασα ενα template απο το net για 240αρι ψυγειο και αποφασισα που θα γινει το κοψιμο

p0003040312.jpg

p0004040312.jpg

ξεκίνησα το κόψιμο με τη σεγα. επειδή υπηρχαν κενα διαστηματα στην περιμετρο του σχεδίου η ολη διεργασια επρεπε να γινει πολυ προσεκτικα. τα σημεια που αλλαζει η κατευθυνση (γωνιες) ειναι τα πιο δυσκολα.

p0005040312.jpg

tip: καθε λίγα εκατοστα που κόβουμε θα πρέπει να σταματάμε για να βαλουμε ξανα ταινία στα σημεία που έχουμε ήδη κόψει . με τον τρόπο αυτο αποτρέπουμε το ηδη κομμενο κομματι να παλεται , να δημιουργει θόρυβο και το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλυτερο.

τέλος το κόψιμο

p0006040312.jpg

σα μανιταρι μοιάζει, ε? χααχαχα

με λίγο λιμάρισμα είμαστε ΟΚ.

εκανα τρυπες για τους ανεμιστήρες και οχι μονο . (εκανα κ μια στο δαχτυλο , το π$%^ξα εντελώς.

τοποθετήθηκαν οι ανεμιστηρες . τα εβαλα ολα στο κουτι προχειρα για να δω και θερμοκρασιες. ολα οκ

επέλεξα να τους βάλω πανω απο το σασί για να υπάρχει χώρος (οταν βρω 100 κατι ευρωπουλα) και για ψυγειο

p0001040412.jpg

p0004040412.jpg

p0005040412l.jpg

p0006040412.jpg

thnx 4 watching :)

Link to comment
Share on other sites

nice!

Πρεπει λογικα να μην εχεις πολυ χωρο απο κατο, και να πρεπει να απρεις λεπτο ψυγειο ε? ετσι οπως το βλεπω, εχεις/δεν εχεις 30μμ....

Link to comment
Share on other sites

εχω πολλα παραπανω απο 30mm γιατι αν μπει ψυγειο θα φυγει η ψυκτρα του επεξεργαστη. στο board δε θα βρισκει διοτι ειναι πιο μπροστα. τα υπολογισα σωστα.

ακομα κ για push'n'pull παιρνει ;)

αλλωστε δεν εχω λεφτα για custom w/c οποτε ενα h100 αν θα μπει θα ειναι κομπλεδουρα

Link to comment
Share on other sites

πριν μια εβδομάδα παρέλαβα τα καινούργια μου παιχνιδάκια :Ρ

p0001043012.jpg

η καινούργια μητρική

p0003043012.jpg

με τον 2500k πανω και τις μνημούλες

p0004043012.jpg

αρχικα τοποθέτησα το ψυγείο από τη μέσα μερια της οροφής και τους ανεμιστήρες απο την έξω (pull) αλλα δεν ήμουνα και πολύ ικανοποιημένος απο απόδοση και εμφάνιση.

οπότε για να μπει το ψυγειο από την έξω μεριά και οι ανεμιστήρες από τη μέσα επρεπε να κοπεί λιγάκι ακόμα η οροφη ώστε να ερνάνε οι σωλήνες οι οποιοι δε βγαίνουν.

dsci0004jy.jpg

dremels time !!!

dsci0005gq.jpg

αντικατέστησα τους stock ανεμιστήρες με 2 Vipers και μπήκαν όλα στο κουτί για να δοκιμάσω αν είναι ολα ΟΚ

dsci0007z.jpg

dsci0008dm.jpg

dsci0001m.jpg

dsci0002in.jpg

όλα εντάξει εκτος απο το γεγονός οτι το ασύρματο ποντίκι της Μ δε δουλεύει στο bios , πηγαίνει σαν τρελό πέρα δώθε. εκτός αυτου όταν ανάβω το pc με το ποντικι συνδεδεμένο μπαίνει από μόνο του στο bios. με ενσύρματο ποντίκι που δοκίμασα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα .

έπεται συνέχεια εντός ολίγου παίδες

ευχαριστώ για τα σχόλιά σας :)

Link to comment
Share on other sites

nice!

Πιστευω οτι εβγαλες το αηρδςαρε προτου ξεκινησεις και κοβεις την οροφη ε? :)

Τα φουρφουρια τα καινουργια ειναι πολυ ομορφα!

περιμενουμε επιδοσεις ;)

Link to comment
Share on other sites

nice!

Πιστευω οτι εβγαλες το αηρδςαρε προτου ξεκινησεις και κοβεις την οροφη ε? :)

ε ναι ,ήταν πολύ η σκόνη που θα έβγαινε οπότε έπρεπε να βγουν όλα εκτός.

η μητρική επρεπε να βγει ούτως ή αλλως για να βιδωθούν τα ανεμιστηράκια

γοριλλακος έχω βρει νονό αλλά δε μπορώ να αλλάξω τον υπαρχων τίτλο

"pimp my raider" θα ήθελα να το κάνω

thnx για την πρόταση :)

αν μπορεί κάποιος moderator ας τον αλλάξει παρακαλώ

thnx και για τα σχόλια :)

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασα λίγο το bios σημερα να δω τι γινεται. το προηγούμενο mobo που ειχα ήταν 5ετίας και βάλε. οπότε σ' αυτό μου φαίνονται όλα λιγάκι κινέζικα.

ξεκινάω με χαμηλο ρεύμα γιατι εχει κ πολύ ζέστη σήμερα.

15192795.png

στα 3.6gb me 1.056V .. πιστεύω πως είναι ΟΚ και με τις θερμοκρασίες ύστερα απο 15 λεπτα στρεσινγκ με το prime.

οι υπολοιπες τάσεις που δείχνει στο AIDA, είναι λογικές οι τιμες τους?

Link to comment
Share on other sites

η +12v σου εχει ενα μικρο θεματακι, εισαι 3volt κάτω :hehe: κατα τα αλλα κομπλε :P

κατι δεν πρεπει να διαβαζει καλα το aida.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now