stelios

PC έως περίπουο 600?

Recommended Posts

Χαιρετίζω την παρέα στο πρώτο μου ποστ , και πρώτη μου απορία :)

Λέω να ψωνίσω κανά πισί μιας και το τελευταίο έφτασε 5 ετών και δεν κάνει για τίποτα πλέον.

Οθονη υπάρχει(LG flatron E2380) καθώς και περιφερειακά.

Η χρήση θα είναι για browsing,msn,office,mail παντα ανοιχτά :P και χρήση arcgis, και DIABLO 3 :D :D :D :D

Το μπάτζετ είναι περίπου 600 ευρώ και έλεγα να ψωνίσω τα εξής + κανά σκληρό προφανώς(προτείνετε :) )

Κάτι που σκέφτεστε διαφορετικό??

Τώρα από κουτί και τροφοδοτικό έχω τα εξής:Λέτε να κάνουν,ή πάω για καινούρια??

100_5326.JPG

100_5334.JPG

100_5326.JPG

100_5334.JPG

100_5326.JPG

100_5334.JPG

100_5326.JPG.ee3088447a0a1204894de5c1d8b

100_5334.JPG.386c8bf06f3ef70f491506f616a

Link to comment
Share on other sites

Καλός ήρθες στο forum παρόλο που και εγώ είμαι νέος… Γιατί έχεις κλήση προς AMD μεριά σου παραθέτω τα παρακάτω χωρίς δίσκο και κουτί το κουτί που είναι στη Φώτο μια χαρά μου φαίνετε και το τροφοδοτικό πρέπει να σε καλύπτει 550W αλλά περίμενε να ακούσεις και άλλες γνώμες από τα παιδιά.

Gigabyte GA-990FXA-UD3, Socket AM3, AM3+, Μητρικές Πλακέτες, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Sapphire Radeon HD6870 1GB (11179-09-20G), AMD 6870, AMD, Κάρτες Γραφικών, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

AMD FX 8120, AMD (AM3+, AM3), Επεξεργαστές, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Corsair Vengeance 2x4GB DDR3 1600MHz CMZ8GX3M2A1600C9, 8GB DDR3, DDR3, Μνήμες RAM, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Corsair Builder Series CX600 V2 (CMPSU-600CXV2EU), Corsair, Τροφοδοτικά, HardWare, Ηλεκτρονικό Κατάστημα Ψηφιακής Τεχνολογίας,

Το τροφοδοτικό το έβαλα προαιρετικά.

Link to comment
Share on other sites

Θενκς, απλά καλό θα ήταν να γλιτώναμε κάτι από το καθένα,καθώς εννοούσα 600 μαζί με σκληρό δίσκο.

Επίσης,εάν είναι να χρησιμοποιήσω δικο μου κουτι και τροφοδοτικό, μήπως αξίζει τον κόπο από τα έξοδα που θα γλιτώσω, να πάρω και έναν ssd ?

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο καλωσόρισες :)

Αρχικά το τροφοδοτικό που έχεις μαζί με κάτι qtek και sweex θεωρούνται από τα πλέον ticking bombs και δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να το αλλάξεις. Από εκεί και πέρα με 450ε παίρνεις αυτό:

MOTHERBOARD :: Asus Socket 1155 P8Z68-V LX (B3) GLan Audio Raid - Visionstudio.gr

PROCESSOR :: Intel Core i3 2120 3.30 GHz Dual Core Socket 1155 65W Box (BX80623I32120) - Visionstudio.gr

Kingston Hyper X Grey Edition 8GB PC3-12800

Sapphire 6850 (PCI-Express, GDDR5, 1GB, Full Retail) - Κάρτες Γραφικών - plaisio.gr

Corsair Builder Series CX500 V2 500W PSU 80 + (CMPSU-500CXV2EU) - Τροφοδοτικά - plaisio.gr

το setup είναι uber δυνατό για αρκετό καιρό και έχει και προοπτικές και για ivy αργότερα ;) Δίσκο, αν μπορείς κοίτα κάτι σε μεταχειρισμένο (με εγγύηση), αμαρτία είναι με αυτές τις τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Στέλιο καλωσόρισες :)

Αρχικά το τροφοδοτικό που έχεις μαζί με κάτι qtek και sweex θεωρούνται από τα πλέον ticking bombs και δεν θα ήταν καθόλου κακή ιδέα να το αλλάξεις.

Διαφωνώ 110% και κάθετα μαζί :D για την ομαδοποίηση των qtek-sweex-premier και χαρακτηρισμό τους ώς ticking bombs.

Για τα qtek συμφωνώ με ένα κλικ ηπιότερο χαρακτηρισμό.

Για τα sweex ένα κλικ ακόμα πιο ήπιο.

Για τα premier δεν ισχύει κάτι τέτοιο ούτε στο ελάχιστο. Το RMA rate τους είναι ιδιαίτερα χαμηλό και η ποιότητα τους για την τιμή τους ιδιαίτερα καλή. Δεν τα λές Corsair ή Seasonic αλλά έιναι πολύ τίμια τροφοδοτικά. Εγώ δεν θα το άλλαζα προσωπικά :T:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Επεξεργαστή,δε θα είναι καλύτερα να πάρω τον 4πύρηνο της AMD με τα ίδια χρήματα από ότι το διπύρηνo i3 της intel που δίνεις "caution"?

Link to comment
Share on other sites

Οι μνήμες στα 8GB ξεκινάνε στην Ελλάδα απο 50?, οπότε νομίζω με απλές Kingston 1600MHz 8GB Kit θα έισαι καλυμμένος. Εάν ωστόσο θέλεις να έχεις μεγαλύτερη γκάμα να διαλέξεις τόσο σε μάρκα όσο και σε ψήκτρα/χρώμα για το όμορφο εσωτερικό του PC σου δές εδώ που νομίζω έχουν τις καλύτερες τιμές/γκάμα/εξυπηρέτηση απο τους περισσότερους.

Τα 8άρια στα 1600 ξεκινάνε απο 45.51? με ΦΠΑ και για Ελλάδα τα μεταφορικά έιναι 5.75?. Οπότε σου βγαίνει μια ή άλλη στο θέμα τιμής.

Τροφοδοτικό + Κουτί νομίζω έισαι οκ, αλλά μόνο ο καιρός θα δείξει :D

VGA 6870 απο αγγελία στα 110?? http://www.hwbox.gr/vgas-sales/16329-sapphire-6870-1gb.html

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό λέω να πάρω τελικά,μιας και αυτό που έχω είναι 5ετίας...Να πάρω 500W?

όσο για την κάρτα γραφικών, προτιμάω να πάρω καινούρια ,ελάχιστα χειρότερη με τα ίδια χρήματα

Link to comment
Share on other sites

UPDATE:Ψώνισα τα εξής:

και λέώ να πάω για cpu-MB

Aξίζει τον κόπο ο λίγο ακριβότερος επεξεργαστής λέτε?Και με τη MB που λέω είμαι ΟΚ κ με τους 2?

Να σημειώσω ότι δεν πρόκειται να ασχοληθώ με overclocking

Για εμένα δεν αξίζει καν να πας σε FX επεξεργαστή....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now