profchaos

Board για 2500k@4ghz max.

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα. Δεν είμαι extreme ocer και θέλω να φτάσω τον 2500k μ αέρα στα 4 ghz για καθημερινή χρήση. Αν μου βγει και με stock ρεύματα θα είμαι ευτυχής.:P..

Έχω κοιτάξει σε z68 asrock και gigabyte. Τι προτείνετε εσείς με κάποιο οικονομικο board κοντα στα 100 ε θα την κάνω σωστά την δουλειά που θέλω?

Πείτε καμία πρόταση σε αυτά τα λεφτά κ εν αναμονή των ivy μπορεί να πέσουν κ τα πιο ακριβά μοντέλα. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πρόσφατα πήρα 2500k. Αγόρασα απο e-shop και πήρα το board που έχω στην υπογραφή με περίπου 120?. Αν δεν θες z77 εγω σου το προτείνω. Με τον δικό μου CPU τα 4.2 τα είχα για πλάκα, και μάλιστα μειώνοντας το ρεύμα κατά 0.05v με stock ψύξη.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείτε ότι με ζ68 θα έχω θεματακια σε ivy?κι εγω την pro3gen3 Είχα κατα νου. στα 116 ευρω βέβαια η d3h απο gigabyte. Z77

Σήμερα δεν βγαίνουν στην αγορά οι ivy?

Απλά συνέπεσε η αλλαγή των επεξεργαστων με το Στήσιμο του πύργου και έχω προβληματιστεί.

Να πάω σε κάτι σίγουρο κ δοκιμασμένο; Δηλαδή i5k z68? η ζ77 και ivy ?

Θα μου πείτε περίμενε αλλα το τοπίο θα είναι ξεκάθαρο καλη ώρα το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και καλύτερα είναι να πάρεις ivy. Βέβαια οι ivy μπορεί να είναι πιο ζεστοί, ενεργοβόροι και χειρότεροι o/cers από τους sandy αλλά για εσένα που δεν θέλεις πολύ υψηλα ρολόγια θα είναι μια χαρά. Clock to clock με τους sandy είναι αρκετά ταχύτεροι.

Εγώ πριν πάρω την ψύκτρα ήμουν στα 4.2 για ενάμιση μήνα, και τώρα που είμαι στα 5.2 δεν μπορώ να πω ότι είδα τεράστια διάφορα όσον αφορά απλή καθημερινή χρήση. (gaming, surfing κτλ.) εκτός από GTA IV ή Crysis στα οποία απλά εξαφανίστηκε καθε είδους bottleneck.

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρα και φυσικα καλυτερο θα ηταν να περιμενεις λιγο τους IB αλλα αμα βιαζεσαι πολυ και το θες αμεσα πας σε SB. ;)

Edit : Με προλαβε ο τασος9 :P

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και καλύτερα είναι να πάρεις ivy. Βέβαια οι ivy μπορεί να είναι πιο ζεστοί, ενεργοβόροι και χειρότεροι o/cers από τους sandy αλλά για εσένα που δεν θέλεις πολύ υψηλα ρολόγια θα είναι μια χαρά. Clock to clock με τους sandy είναι αρκετά ταχύτεροι.

Εγώ πριν πάρω την ψύκτρα ήμουν στα 4.2 για ενάμιση μήνα, και τώρα που είμαι στα 5.2 δεν μπορώ να πω ότι είδα τεράστια διάφορα όσον αφορά απλή καθημερινή χρήση. (gaming, surfing κτλ.) εκτός από GTA IV ή Crysis στα οποία απλά εξαφανίστηκε καθε είδους bottleneck.

στα 5,2 για καθε μερα γρήγορα θα το κλαις τοσο καλo cpu...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now