johnko1

Βοήθεια με αγορά υδρόψυξης

Recommended Posts

Καλησπέρα.Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τα παρακάτω:

1)Να βάλω μπλε (ή μαύρο) σωλήνα ή να αγοράσω διαφανή σωλήνα και χρωματισμένο υγρό;Ελλάδα μπορώ να βρω;(1/2 ID 3/4OD)

2)Υγρό σκέφτομαι να πάρω το primochill ec-6 που είναι πολύ καλά.Τι λέτε;υπάρχει κάτι φτηνότερο;

3)Αντλία ddc ή d5;

4)Block είμαι ανάμεσα σε supreme hf acetal και full copper.υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ τους;

Link to comment
Share on other sites

1) Καλύτερα διάφανο σωλήνα, να μπορείς να έχεις επιλογή όποτε θες

2)Όλα καλά είναι αλλά περισσότερα θα σου πουν οι πολύ ειδικοί μόλις δουν το θρεντ

3) D5 για να είσαι οκ σε ότι θελήσεις να κάνεις και τώρα και στο μέλλον

4) Έχω το HF Acetal και πραγματικά τα σπάει. Είναι πολύ καλό και όμορφο μπλοκ.

Link to comment
Share on other sites

Μακριά από χρωματιστά και "ειδικά" υγρα. Πάρε το χρώμα σωλήνα που θες και βάλε σκέτο νεράκι.

Αντλία DDC-3.2 και καθάρισες.

Στα μπλοκ δεν υπάρχει καμια διαφορά πέρα από την εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Εγω στα χρωματιστα υγρα προτεινω ανεπιφυλακτα τα Mayhems Dyes.

Αν παρεις χρωματιστο σωληνα και δεν παρεις χρωματιστο υγρο, πρεπει να βαλεις απιονισμενο νερο, καποιο αντιβακτιριακο (η καποιο κομματακι καθαρο ασημι 99.99999%)

Τα υπολοιπα θα σου τα απαντησω σε λιγακι!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις σκοπο να αφησεις το ενα μπλοκακι του επεξεργαστη, οποιαδηποτε απο της αντλιες θα σε καλυψει...

αν καποια στιγμη θες να βαλεις και τιν ακρτα σου, και κανα ψυγειο παραπανω, και και και... τοτε απρε την ddc (απλα φροντισε οτι ειναι η καινουργια σειρα 3ΧΧ)

η διαφορα στα μπλοκακια ειναι μονο εμφανισιακα.... εσωτερικα ειναι ιδια και τα δυο :D

οτι αλλο θες ρωτα :D

Link to comment
Share on other sites

ωραία και γω η αλήθεια είναι δεν θέλω νερό με χρώμα γιατί θέλει και καλύτερη συντήρηση.Οποτέ θέλω να μου προτείνετε μπλε σωλήνες (κόκκινους ήθελα αρχικά αλλά αλλαξα γνώμη) μαρκα δλδ.

ΑΑ δεν είναι καλύτερα το αποσταγμένο από απιονισμένο;Ρωτάω γιατί το δεύτερο παίρνει ιόντα απο

τα μέταλλα της υδροψυξης (τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι ).Να βάλω το silver coil καλύτερα,γιατί δεν τα πάω καλά με δοσολογίες (αντιμικροβιακα κτλ)

Link to comment
Share on other sites

( Πάντως τόσα χρόνια, εξολοθρευτής της D5/655 δεν έχει εμφανιστεί; 'Η απλά δεν τον ξέρω εγώ; )

μάλλον σε d5 θα πάω.Λένε ότι οι ddc είναι καλύτερες αν έχεις πολά μπλοκ,αλλά εγώ όπως πάει θα έχω μόνο cpu οπότε είμαι οκ :)

Link to comment
Share on other sites

( H μαγκιά με της D5/655 είναι ότι άνετα βρίσκεις και ότι ανταλλακτικό θέλεις και είναι πολύ streetwise αντλιούλα με σίγουρα αποτελέσματα. Απλά τόσα χρόνια μετά, είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι υπάρχει αντίστοιχων επιδόσεων αντλία που να μην έχει όμως το humming των D5/655. Αλλά ποια να είναι; )

Link to comment
Share on other sites

ωραία και γω η αλήθεια είναι δεν θέλω νερό με χρώμα γιατί θέλει και καλύτερη συντήρηση.Οποτέ θέλω να μου προτείνετε μπλε σωλήνες (κόκκινους ήθελα αρχικά αλλά αλλαξα γνώμη) μαρκα δλδ.

ΑΑ δεν είναι καλύτερα το αποσταγμένο από απιονισμένο;Ρωτάω γιατί το δεύτερο παίρνει ιόντα απο

τα μέταλλα της υδροψυξης (τα υπόλοιπα δεν τα θυμάμαι ).Να βάλω το silver coil καλύτερα,γιατί δεν τα πάω καλά με δοσολογίες (αντιμικροβιακα κτλ)

Να γυρίσουμε στο αρχικό θέμα; :)...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now