Nickzzz

Intel Core-i5 3350P, τετραπύρηνος Ivy Bridge μείον τα ενσωματωμένα γραφικά

Recommended Posts

[NEWS_IMG=Intel Core-i5 3350P, τετραπύρηνος Ivy Bridge μείον τα ενσωματωμένα γραφικά]http://reviews.hwbox.gr/news/intel.jpg[/NEWS_IMG]Η Intel φαίνεται οτι ετοιμάζει ένα νέο μοντέλο βασισμένο στην Ivy Bridge αρχιτεκτονική των 22nm, τον Core i5-3350P. Σύμφωνα με αναφορές αυτός ο νέος επεξεργαστής δεν θα προσφέρει ενσωματωμένα γραφικά αντίθετα με τα υπόλοιπα Core i5 μοντέλα, κάτι που είχε γίνει και παλιότερα με τους Core i5-2380P και Core i5-2450P. Ο νέος Core-i5 3350P θα είναι έναν τετραπύρηνος επεξεργαστής με 6ΜΒ L3 cache, βασική συχνότητα λειτουργίας τα 3,10GHz και θα αγγίζει τα 3,3GHz με την χρήση του Turbo Boost. Όπως όλοι οι επεξεργαστές της σειράς i5 δεν θα έχει HyperThreading αλλά η απώλεια των ενσωματωμένων γραφικών έριξε το TDP στα 69W. Ο Core i5-3350P αναμένεται να κυκλοφορήσει το τρίτο τρίμηνο του 2012.

[img_ALT=Intel Core-i5 3350P, τετραπύρηνος Ivy Bridge μείον τα ενσωματωμένα γραφικά]http://www.hwbox.gr/images/imagehosting/46514fbe7d23410bd.jpg[/img_ALT]

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε απενεργοποιήμενα τα ενσωματωμένα γραφικά,πάλι δεν καταναλώνει λίγότερη ενέργεια;

Πάντως εγώ θα προτιμούσα αυτός ο μικρός χώρος που είχαν για τα γραφικά να έβαζαν περισσότερα τρανζίστορ για το cpu...

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχουμε απενεργοποιήμενα τα ενσωματωμένα γραφικά,πάλι δεν καταναλώνει λίγότερη ενέργεια;

Πάντως εγώ θα προτιμούσα αυτός ο μικρός χώρος που είχαν για τα γραφικά να έβαζαν περισσότερα τρανζίστορ για το cpu...

Με την ενσωματωμένη off, εμένα λέει 0.56w κατανάλωση, και on σε Full Load και 1500Mhz core και +0.25v λέει 18w περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now