Recommended Posts

Λοιπόν παίδες έχουμε και λέμε.

Ανήψι μου επείδή πέρασε στο πανεπιστήμιο που ήθελε ο μπαμπάκας του στην πόλη του Θεσ/νικη, του δίνει φράγκα μέχρι 5000? !!! για να πάρει το pc που θέλει....αν προλάβει και δεν τον απαγάγω εγώ με λύτρα το pc του !!!

Για τον λόγο αυτό χθές ήρθε απο το σπίτι και μου είπε τα καλά νεα και μου ζήτησε την βοήθεια μου...λές και εγώ ξέρω τα πάντα.

Η σύνθεση του θα είναι καθαρά για gaming και λίγο όλα τ'άλλα, πχ να γράψει εργασία στο word.

Μου είπε οτι το κουτί να το υπολογίσουμε μέχρι 4.000? και τα υπόλοιπα να τα δώσουμε για monitor-περιφερειακά.

ΒΑΣΙΚΗ ΜΑΣ ΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΩ CUSTOM WATERCOOLING το οποίο θα πρέπει να μας το κατασκευάσει απο εκεί που θα αγοραστεί για να έχει εγγύηση. Ο λόγος είναι οτι του αρέσει πολύ να βλέπει σωλήνες μπλέ-κόκκινους με διάφορα νερά να τρέχουν μέσα του αλλά δεν σκαμπάζει γρί απο αυτά (ούτε και εγώ για να τον βοηθήσω).

Απο θέμα οθόνης δεν μου είπε αν θέλει 1 η 2 η 3 αλλά απο τα συμφραζόμενα του κατάλαβα οτι τον χώρο του τον θέλει να τον κάνει internet cafe άρα minimum 2 !!!

Ζητάω τα φώτα σας και μπορούμε να κάνουμε ότι πιο extreme έχουμε στο μυαλό μας για αυτό το project χωρίς να μας πιάσουν απο τον λαιμό για θέμα χρόνου (θα τον χρειαστεί μετά τον Σεπτέμβριο διότι θα την κάνει για μπανάκια).

Περιμένω προτάσεις σας είτε για το pc είτε για την απαγωγή του ...:D:D:D:D !!!

Edited by GoriLLakoS
Relax λίγο με τις εκφράσεις σου
Link to comment
Share on other sites

ΛΟΛ. Δυνατό πρώτο πόστ. Καλώς ήρθες.

Σε ότι αναφορά watercooling αθήνα κοιτάς εδώ. Είναι ο Έλληνας γκουρού στο θέμα στησίματος υδρόψυξης και case moding. Απο θέμα HW μπορείς είτε να κοιτάξεις στον ίδιο για να το φτιάξεις συνολικά είτε από τα παιδιά εδώ μέσα « NTL - Extreme Systems »

Σε κάθε περίπτωση φτιάχτου κανα pc με το πολύ 3000 και βάλε τα παιδιά να κάνουν μια υπερτιμολόγηση να βγάλεις και εσύ το βαλάντιό σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να μπω σε αυτήν την διαδικασία (υπερτιμολογιση) γιατί είναι συγγενής μου και του έχω και αδυναμία.

Αλλά εάν είναι να την κάνω την καγκουρίά τότε ακούω προτάσεις για την απαγωγή...:) :)

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?

Πως θα το παει απο την αθηνα μεχρι την θεσσαλονικη αμα δεν εξρει γρι? Γιατι γεματο με υγρα, δεν νομιζω να παει πουθενα μακρια... και αμα δεν ξερει τιποτα, θα μπορεσει αν το γεμισει αφου φτασει? η μεσα στα ελφτα ειναι και τα οδιπορικα του συνθετη για να τον συνδεση?

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?

Πως θα το παει απο την αθηνα μεχρι την θεσσαλονικη αμα δεν εξρει γρι? Γιατι γεματο με υγρα, δεν νομιζω να παει πουθενα μακρια... και αμα δεν ξερει τιποτα, θα μπορεσει αν το γεμισει αφου φτασει? η μεσα στα ελφτα ειναι και τα οδιπορικα του συνθετη για να τον συνδεση?

Γι΄αυτό τον λόγο ρωτάω εσάς για να μου πείτε εαν υπάρχει καμία άκρη στην Θεσ/νίκη, διότι και εγώ δεν μπορώ να τον βοηθήσω με την πλήρωση υγρών και φυσικά δεν θα προσπαθήσω να το παίξω ξερόλας και να κάνω καμιά μλκια και να πληρώνω αυτά που δεν έχω !

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση?

Πως θα το παει απο την αθηνα μεχρι την θεσσαλονικη αμα δεν εξρει γρι? Γιατι γεματο με υγρα, δεν νομιζω να παει πουθενα μακρια... και αμα δεν ξερει τιποτα, θα μπορεσει αν το γεμισει αφου φτασει? η μεσα στα ελφτα ειναι και τα οδιπορικα του συνθετη για να τον συνδεση?

Μπα Mike δεν εχει αναγκη αμα ειναι στιβαρη η λουπα και φτιαγμενη απο ανθρωπο που ξερει.Το δικο μου εχεις δει τι εχει μεσα.Αθηνα-Ιστιαια με κτελ μεσα σε βαλιτσα το πηγαινοφερνω πολυ συχνα δεν χαμπαριαζει τιποτα.Tα εχω φτιαξει ολα στην πενα και ειναι φοβερα stable.

Το θεμα ειναι που να τρεχουν τωρα τα παιδια Αθηνες αντε να βρουν των Κοπριτη αμα δεν ξερουν και γρι κλπ κλπ.Φασαρια πολυ.

Φτιαξτε ενα οπως ειπε και ο intel user και φατε κανα πιτογυρο με τα υπολοιπα:P

Link to comment
Share on other sites

Άκου. Με ένα επεξεργαστή 3960Χ 2011 socket, Rampage 4 Extreme m/b, 8Gb Ram 2133Mhz, Gtx 680, Corsair AX1200, SSD Crucial M4 256Gb και 1TB WD αποθηκευτικό η τιμή είναι στα 2750 περίπου. Ένα μεγάλο καλό κουτί περίπου 200 ευρώ και μία καλή υδρόψυξη περίπου 600-800 ευρώ. Οι οθόνες 24" U2412M 244 η μία. Σύνολο με μία οθόνη χωρίς πληκτρολόγιο/ποντίκι/ηχεία περίπου 4000. Αυτό το σύστημα πολύ απλά θα τον ΥΠΕΡκαλύψει. Πες 200 περίπου για ένα σετ περιφερειακά, οπότε μέχρι τα 5000 μπορεί να πάρει ακόμα μία 680 και μία οθόνη. Σύνολο 5000 και έχει ότι καλύτερο κυκλοφορεί με 2 κάρτες SLI και 2 24" οθόνες ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπα Mike δεν εχει αναγκη αμα ειναι στιβαρη η λουπα και φτιαγμενη απο ανθρωπο που ξερει.Το δικο μου εχεις δει τι εχει μεσα.Αθηνα-Ιστιαια με κτελ μεσα σε βαλιτσα το πηγαινοφερνω πολυ συχνα δεν χαμπαριαζει τιποτα.Tα εχω φτιαξει ολα στην πενα και ειναι φοβερα stable.

Το θεμα ειναι που να τρεχουν τωρα τα παιδια Αθηνες αντε να βρουν των Κοπριτη αμα δεν ξερουν και γρι κλπ κλπ.Φασαρια πολυ.

Φτιαξτε ενα οπως ειπε και ο intel user και φατε κανα πιτογυρο με τα υπολοιπα:P

Άκου. Με ένα επεξεργαστή 3960Χ 2011 socket, Rampage 4 Extreme m/b, 8Gb Ram 2133Mhz, Gtx 680, Corsair AX1200, SSD Crucial M4 256Gb και 1TB WD αποθηκευτικό η τιμή είναι στα 2750 περίπου. Ένα μεγάλο καλό κουτί περίπου 200 ευρώ και μία καλή υδρόψυξη περίπου 600-800 ευρώ. Οι οθόνες 24" U2412M 244 η μία. Σύνολο με μία οθόνη χωρίς πληκτρολόγιο/ποντίκι/ηχεία περίπου 4000. Αυτό το σύστημα πολύ απλά θα τον ΥΠΕΡκαλύψει. Πες 200 περίπου για ένα σετ περιφερειακά, οπότε μέχρι τα 5000 μπορεί να πάρει ακόμα μία 680 και μία οθόνη. Σύνολο 5000 και έχει ότι καλύτερο κυκλοφορεί με 2 κάρτες SLI και 2 24" οθόνες ;)

Παίδες σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σας.

Επειδή ο πιτσιρικάς δεν σκαμπάζει γρι για το όλο θέμα (watercooling) και δεν θα γνωρίζει το πως θα μπορέσει να κάνει αύριο-μεθαύριο κάποια συντήρηση σας ζήτησα την βοήθεια σας όπως και σε κάποια άλλα forum εάν γνωρίζουμε κάποιο κατάστημα το οποίο θα μπορέσει να αναλάβει αυτό το project και να του δώσει και εγγύηση.

Απο την στιγμή που εγώ προσωπικά δεν μπορώ να τον βοηθήσω, γιατί δεν έχω την γνώση, θα του πω να ξεχάσει την υδρόψυξη και να πάει σε ένα κατάστημα εξειδικευμένο να του κάνουν την σύνθεση που θέλει και να τελειώνουμε με όλη αυτήν την βαβούρα.

Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον σας.

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο δεν θα του δωσουν εγγυηση... ολα τα προιοντα που θα φορεσουν υγρο (εκτος του επεξεργαστη) θα χασεουν την εγγυηση τους. εκτος αν πας σε ετοιμες λυσεις (πχ. καρτες με ηδη μπλοκ επανω κτλ)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ μπορεί να βάλει όσα έγραψα πιο πάνω όπως είναι με αέρα και μία καλή ψύξη στον επεξεργαστή. Και γλιτώνει από 550 έως 750 ευρώ που θα τα φάτε στις γυναίκες ;)

Link to comment
Share on other sites

μα δεν βλεπω να υπαρχει καπου αναγκη να γλiτωσει.. αλλιως με οποιοδηποτε συγχρονο cpu μπορει να παιξει τα παντα φουλ αφου σε τετοιες αναλυσεις παιζει ρολο η καρτα γραφικων. (εξαιρουνται τα amd!!!!:hehe::hehe::P)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα σας.

Πρώτα απ' ολα να σας ευχαριστήσω για το ενδιαφέρον που δείξατε για το συγκεκριμένο θέμα. Το συγκεκριμένο project το πόσταρα και σε άλλα 2 forum για να μπορέσω να πάρω διάφορες απόψεις αλλά το βασικότερο να μπορούσα να μάθω εάν υπάρχει κάποιο κατάστημα το οποίο θα μπορούσε να αναλάβει το watercooling με εγγύηση.

Πρέπει να σας πω οτι δέχτηκα απο κάποιους απίστευτο πόλεμο και δούλεμα, δικαιολογημένα τέτοια εποχή με τέτοια οικονομική κρίση να ακούς οτι κάποιος τρελός θέλει να πετάξει 5κ για μια τρέλα και τπτ άλλο. Το βασικότερο όμως, που δεν το ήξερα, έμαθα οτι σε περίπτωση watercooling χάνει την εγγύηση. Με αυτά και με τ'αλλα ενημέρωσα τον πιτσιρικά να περάσει μια βόλτα σε κανένα Πλαίσιο η ότι άλλο θέλει, και να πάει να κάνει ότι τους πεί με το budget που διαθέτει.

Αισθάνθηκα πολύ άσχημα με το δούλεμα που δέχτηκα, και ειδικά για ένα θέμα που ούτε δικό μου είναι αλλά ούτε και προσωπικά θα το απολαύσω.

Σας ευχαριστώ για άλλη μια φορά και καλές διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ένα κλειστό σύστημα υδρόψυξης μπορεί είναι 1 και 1 για τον πιτσιρικά

Corsair Hydro Series H100 CPU Cooler (s775, s1155, s1156, s1366, sAM2, sAM3) - Case Fans - plaisio.gr

Πάει στο πλαίσιο , το ζητάει να το βάλουν μέσα στην σύνθεση του και full εγγύηση έχει και υγρά δεν χρειάζεται να συμπληρώνει και μπορεί να λέει ότι έχει υδρόψυξη.

Καλή συνέχεια και μην μασάς :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ένα κλειστό σύστημα υδρόψυξης μπορεί είναι 1 και 1 για τον πιτσιρικά

Corsair Hydro Series H100 CPU Cooler (s775, s1155, s1156, s1366, sAM2, sAM3) - Case Fans - plaisio.gr

Πάει στο πλαίσιο , το ζητάει να το βάλουν μέσα στην σύνθεση του και full εγγύηση έχει και υγρά δεν χρειάζεται να συμπληρώνει και μπορεί να λέει ότι έχει υδρόψυξη.

Καλή συνέχεια και μην μασάς :cool:

Αυτό του είπα να κάνει.

Απο εκεί που θα παέι να αγοράσει το pc του να ζητήσει ότι καλυτερο υπάρχει σε υδρόψυξη οπου θα του το εγκαταστήσουν εκεί και θα έχει και την εγγύηση του.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είμαι του extreme, εγώ θα έδινα να καταλάβει ο μικρός ότι δεν είναι εποχές να δίνεις 5Κ για PC.

Ας φτιάξει ένα Gaming PC με 2-3Κ και τα υπόλοιπα να τα δώσει να πάρει φαγητό και να το δωρίσει .

Ας μάθουμε τα παιδία μας να σκέπτονται και λίγο διαφορετικά, να μάθουν να βοηθάνε και το σύνολο και να μην βλέπουν μόνο τον εαυτό τους. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι οτι δεν χρειαζεται να δωσει 5K για να παρει συστημα με 1000? μπορει να κανει παπαδες, τα υπολοιπα ας τα κρατησει για διπλωμα-μεταχειρ. αμαξι.

Ενας 3770Κ, μια asus gene μνημες 12gb του κιλου, 2 SSD σε Raid, μια 7970 και ενα 850-1000W psu θα ειναι οτι πρεπει...

Για κουτι ας παρει ενα με 70-80? . . .

Τα νερα να τα ξεχασει... εφοσον δεν εχει ιδεα ας μην τα εχει καθως ειναι ψιλομπελας... ας βαλει μια noctua ψυχτρα και θα ειναι κυριος.

Δεν ειμαι της αποψης, δεν ειναι εποχες για πεταμενα λεφτα γιατι ο αλλος μπορει να τα εχει και να τα βγαζει συνεχεια αυτα, με αποτελεσμα να μην τον νοιαζει. Ειμαι ομως της αποψης τα λεφτα να αξιοποιουνται σωστα...

Εγω προσωπικα θα επαιρνα ενα αμαξι με τα υπολοιποα 2500? και τα αλλα 1500? θα τα εδινα για κανα ταξιδι New York - Manhattan ή καμια Honolulu!

Δεν σου κανω πολεμο, οπως μπορει να σου εκανα σε αλλα φορουμς, μιλαω παντα φιλικα! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now