Recommended Posts

Καλησπέρα. Τον τελευταίο καιρό πειραματίζομαι με διάφορα, ανάμεσα σε αυτά, ψάχνομαι για SSD caching με το συστηματάκι της υπογραφής. Μητρικούλα ASUS Formula Crosshair IV, 1090T, κλπ, κλπ, κλπ. Χαζεύοντας στο ιντερνετ, βρήκα αυτό εδώ, το οποίο υπόσχεται 100% συμβατότητα με τη συγκεκριμένη μητρική. Το θέμα είναι ότι έχω ήδη SSD που θέλω να χρησιμοποιήσω για αυτή τη δουλειά, έναν Apacer SSD 32gb για caching, και 2 Force 3 σε Raid 0 (striping) όπου θα μπει το λειτουργικό και τα προγράμματα.

Είναι εφικτό κάτι τέτοιο με amd σύστημα, ή τσάμπα παιδεύομαι?

Εναλλακτικά θα πάω σε Ζ68 (που σε γενικές γραμμές υφίσταται, ή σε Ζ77), όπου γίνεται σίγουρα.

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να ξεφορτωθώ τον 1090 τόσο γρήγορα, ούτε φυσικά της Crosshair, γιατί ή αλήθεια είναι ότι για τόσα καλούδια, θα πρέπει να τα "σκάσω" χοντρά, για ακόμη μία φορά!

Jax, μάλλον σε σένα απευθύνεται η ερώτηση, αλλά όποιος γνώστης επί του θέματος και εύκαιρος, ευχαρίστως να δώσει λύση.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν είναι συμβατό το drive που λες, ούτε η πλατφόρμα, αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι ότι, αξίζει να δώσεις 60 ευρώ για αυτό? ακόμα και να είναι εφικτό? χάνεις κάπου με τους2 force 3 ή απλά θες ακόμα καλύτερα νούμερα και επιδόσεις?

Link to comment
Share on other sites

Το Caching που κάνει ο Adrenaline γίνεται με το Dataplex software. To Dataplex software ενδιαφέρεται μόνο για το αν υπάρχει λειτουργικό και κάνει caching με το drive που θα αγοράσεις (Adrenaline).

Η λογική σου βέβαια δεν έχει νόημα. Ο Adrenaline είναι ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ σε επιδόσεις από τους 2χ Vertex 3 σε Raid0, που σημαίνει πως αν τον βάλεις για caching θα χάσεις πολύ σε επιδόσεις, αντί να κερδίσεις.

Τα drives αυτά είναι φτιαγμένα να κάνουν caching σε μηχανικούς δίσκους και όχι σε SSD. Επίσης ούτε η Ζ77/Ζ68 πλατφόρμα αλλά ούτε και το dataplex software μπορούν να κάνουν caching σε drive που δεν έχουν το λειτουργικό σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γιατι ειχα την εντυπωση οτι το caching σε Ζ77&Ζ68 αφορα σε δισκο αποκλειστικα για caching, και οτι το λειτουργικο ειναι σε αλλον δισκο, ssd η μηχανικο; Σπανιως εχω τοσο στρεβλη αποψη για κατι που εχω διαβασει... Μαλιστα! Επομενως, ολη η θεωρια μου ειναι λαθος, μια που εγω ειχα καταλαβει οτι εχεις το λειτουργικο σε καποιον δισκο-ους, και εχεις και αλλον εναν ssd αποκλειστικα για caching δεδομενων, που οποτε κρινει το συστημα, στελνει εκει δεδομενα για χρηση cache. Αυτη την εντυπωση ειχα... Μα, τοοοσο λαθος;!;

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπαθήσει να το κάνω αυτό που λες. Το ISRT στα Z77/Z68 απλά ενεργοποιείται χωρίς περαιτέρω ρυθμίσεις (on/off) για το λειτουργικό.

Το Dataplex software κάνει το ίδιο. Βλέπει αυτόματα που είναι το λειτουργικό και σου προτείνει αυτό το drive από λίστα, χωρίς όμως να εμφανίζει κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Άκυρο και συγγνώμη προκαταβολικά από όλους και κυρίως από τον IntelUser2525.

Το Ζ68/Ζ77 chipset σου δίνουν την δυνατότητα να διαλέξεις το drive για το οποίο θα γίνεται το caching.

Απλά πρέπει το drive που θα γίνεται caching να είναι πάνω στο SATA controller της μητρικής.

Χίλια συγγνώμη και πάλι σε όλους και κυρίως στον IntelUser2525. Δεν το έψαξα όσο έπρεπε.

Link to comment
Share on other sites

Τα πειστήρια:

Ενεργοποίηση του Vertex 4, ως cache πάνω στον 3TB storage που έχω:

730502837a1552d2.jpg

Και τα αποτελέσματα (εκτός αν πιστεύει κάποιος πως έχω 3ΤΒ SSD)...

730502837a16644f.jpg

@ elhariz21. To caching δεν γίνεται γενικά αλλά πρέπει να διαλέξεις το drive.

Αύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο θα ενημερώσω αν μπορεί να γίνει για παραπάνω από ένα drive, έχοντας φυσικά παραπάνω από ένα cache drives.

Πάντως η αναλογία είναι 1-1. Δηλαδή έχεις ένα drive και κάνεις caching σε ΕΝΑ, άλλο drive. Δεν μπορείς να έχεις γενικά ανοιχτό caching για όλα τα drives σου.

Edited by jax7480
Link to comment
Share on other sites

Άκυρο και συγγνώμη προκαταβολικά από όλους και κυρίως από τον IntelUser2525.

Το Ζ68/Ζ77 chipset σου δίνουν την δυνατότητα να διαλέξεις το drive για το οποίο θα γίνεται το caching.

Απλά πρέπει το drive που θα γίνεται caching να είναι πάνω στο SATA controller της μητρικής.

Χίλια συγγνώμη και πάλι σε όλους και κυρίως στον IntelUser2525. Δεν το έψαξα όσο έπρεπε.

Α τέλεια! δεν πειράζει όλοι μαθαίνουμε στην πορεία. Αρα γίνεται αυτό που θέλω να στήσω, ένας 256gb SSD για os/apps και ένας 64αρης για Caching πάνω σε μηχανικό η raid0 μηχανικών, με ενδιαφέρει το caching πάνω στο raid0 2 μηχανικών γιατί είναι ψιλοstandard για workstations video/photo κτλπ, μιας και το SRT Caching της Intel είναι read και write και με τα δεδομένα που περνάνε στο Cache, "permanent" στον SSD δίχως να χάνονται στα reboots, το μόνο που μένει είναι να το "μετρήσουμε" σε πραγματική λειτουργία και σε μεγάλα digital media αρχεία, jpgs/raw/video γιατί σε αυτό το σενάριο μετράνε περισσότερο τα sequentials.

Link to comment
Share on other sites

Τα πειστήρια:

Ενεργοποίηση του Vertex 4, ως cache πάνω στον 3TB storage που έχω:

730502837a1552d2.jpg

Και τα αποτελέσματα (εκτός αν πιστεύει κάποιος πως έχω 3ΤΒ SSD)...

730502837a16644f.jpg

@ elhariz21. To caching δεν γίνεται γενικά αλλά πρέπει να διαλέξεις το drive.

Αύριο που θα έχω περισσότερο χρόνο θα ενημερώσω αν μπορεί να γίνει για παραπάνω από ένα drive, έχοντας φυσικά παραπάνω από ένα cache drives.

Πάντως η αναλογία είναι 1-1. Δηλαδή έχεις ένα drive και κάνεις caching σε ΕΝΑ, άλλο drive. Δεν μπορείς να έχεις γενικά ανοιχτό caching για όλα τα drives σου.

Φανταστικά!

Αυτό ακυρώνει πλέον τα raid0 σε μηχανικούς, είναι πλέον αχρείαστο! απλά καρφώνεις ένα 1/2 tb drive επάνω σαν work drive για το media workflow και προσωρινή αποθήκευση, έναν 64αρη v4/830 στο SRT και καθάρισες! To Caching είναι permanent και δεν χάνεται απο reboot και έχεις και τα αρχεία που δουλεύεις "ζωντανά" στο Cache!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Αυτά πάνω-κάτω σε γενικές γραμμές τα ήξερα, αυτό που μου έμεινε απορία είναι:

1. Γίνεται σε AMD/890 chipset (Formula Crosshair IV % 1090T),

2. Γίνεται με SSD που δεν είναι αποκλειστικά για caching, με το σύστημα που ανέφερα και

3. Εννοείται ότι πάει για αναλογία δίσκων 1:1. Αυτό που ρωτάω είναι το εξής: Γίνεται με Raid 0 (τους δύο SSD Force 3) και άλλον SSD Cache (Apacer 32 ή 64Gb), αφού στο Raid φαίνονται σαν ένας δίσκος??? Οι άλλοι δίσκοι δεν με ενδιαφέρουν, μιλάω ΜΟΝΟ για τους SSD, στη συστοιχία και στο σύστημα που ανέλυσα, με το λειτουργικό-προγράμματα στους SSD σε Raid-0.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται με την AMD πλατφόρμα. Τα παραπάνω screenshots όπως μπορείς να δεις κι εσύ είναι μέσα από το Intel Rapid Storage Technology πρόγραμμα. H μητρική μου είναι Ζ68.

Το drive που χρησιμοποίησα για caching είναι ένας Vertex 4. Άρα απαντάται η ερώτηση σου αν πρέπει το drive να είναι μόνο για caching.

Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι θέλεις να κάνεις. Το Raid0 με τους 2 Vertex 3 θα έχει το λειτουργικό και τα προγράμματα. Ο Apacer που θα κάνει caching; σε μηχανικό δίσκο;

Link to comment
Share on other sites

Στο Raid ρε φίλε.:boing: Αυτή είναι η ερώτηση. Γίνεται, εφόσον πρόκειται για Raid, άρα φαίνεται σαν ένας δίσκος; Και κυρίως, προσθέτει κάτι επιπλέον σε επιδόσεις, ή δεν αξίζει καν να το συζητάμε?

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, αυτό στο απάντησα παραπάνω. Στην Intel πλατφόρμα μπορείς να το κάνεις, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ γιατί οποιοσδήποτε cache SSD, θα είναι πιο αργός από τους 2 Vertex 3 σε Raid0. Σε Intel πλατφόρμα αξίζει, αν έχεις π.χ. έναν μηχανικό που θέλεις να του βάλεις caching.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now