Recommended Posts

Καλησπέρα σας σκευτομε να φτιάξω ένα φθηνό πύργο για να βάλω όλους τους δίσκους εκεί και να τους δουλεύω στο κανονικό PC σαν MAP-DRIVES άρα δεν χριαζομε απαίτησης από το μηχάνημα το βασικότερο πρόβλημα που έχω είναι να βρω ένα όσο τον δυνατότερο μικρό κουτί που να χωρά αρκετούς δίσκους 6 με 7 και να είναι και φθινω επειδή όσο επσακσα έβρισκα τον 100 euro και είναι μεγάλο το ποσόν δεν θέλω να ξεπεράσει τα 300 euro όλο το μηχάνημα σκεφτόμουν για λύσης σαν αυτή ASUS - Motherboards αλλιώς να πήγαινα σε socket FM1 μνήμες δίσκο για OS και οπτικό έχω αυτά που θέλω είναι

CASE

Motherboard

PSU

CPU

Κάρτα γραφικών θα προτιμούσα να είναι onboard και η CPU να είναι onboard δεν με χαλαη καθόλου και στο σύνολο να μην ξεπερνά τα 300 euro.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας σκευτομε να φτιάξω ένα φθηνό πύργο για να βάλω όλους τους δίσκους εκεί και να τους δουλεύω στο κανονικό PC σαν MAP-DRIVES άρα δεν χριαζομε απαίτησης από το μηχάνημα το βασικότερο πρόβλημα που έχω είναι να βρω ένα όσο τον δυνατότερο μικρό κουτί που να χωρά αρκετούς δίσκους 6 με 7 και να είναι και φθινω επειδή όσο επσακσα έβρισκα τον 100 euro και είναι μεγάλο το ποσόν δεν θέλω να ξεπεράσει τα 300 euro όλο το μηχάνημα σκεφτόμουν για λύσης σαν αυτή ASUS - Motherboards αλλιώς να πήγαινα σε socket FM1 μνήμες δίσκο για OS και οπτικό έχω αυτά που θέλω είναι

CASE

Motherboard

PSU

CPU

Κάρτα γραφικών θα προτιμούσα να είναι onboard και η CPU να είναι onboard δεν με χαλαη καθόλου και στο σύνολο να μην ξεπερνά τα 300 euro.

Ευχαριστώ.

Θελεις παραπανω απο αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ταβάνι σου έιναι τα 300?, βρές πρώτα κουτί που να χωράει μέσα 6-7 δίσκους και μετά ξεκίνα να κοιτάς σε αγγελίες για να συμπληρώσεις τα υπόλοιπα!

Όταν λές μικρό κουτί τι εννοείς? HTPC στυλ ή Midi στυλ?

Link to comment
Share on other sites

Θελεις παραπανω απο αυτα...

Τι εννοείς λεφτά η hardware?

Όταν λές μικρό κουτί τι εννοείς?

Ψάχνω κάτι σε Mini Tower όπως αυτό Lian Li PC-Q18 | Skroutz.gr παίρνει 4 δίσκους μπροστά και άλλους 3 κάτω αλλά θέλω κάτι τέτοιο πιο φθηνό αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να πάρεις ένα απλό κουτί που να χωράει 5 δίσκους(γύρω στα 50 ευρώ κάνει) και μετά να βάλεις τους υπόλοιπους στις θέσεις των 5.25" με κάποια μόντα. Μετά δες το πιο φθηνό APU της amd και νομίζω θα κάνεις την δουλεία σου αρκετά οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε αυτό το κουτί CoolerMaster Elite 120 Advanced | Skroutz.gr πάνω από της 3 θέσεις για δίσκους βάλω άλλον ένα και στην θέση του οπτικού άλλον ένα πιστεύετε θα τους πάρει ο 6 είναι 2.5 από laptop πιστεύω κάπου θα βρω να τον στριμώξω τη γνώμη έχετε.

Δεν θέλω Midi Tower επειδή θα μπει σε ένα ενδιάμεσο ράκη που έχει το γραφείο άρα δεν χωραει.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλημέρα.

Δεν ξέρω αν θα προλάβεις αλλά εγώ χθες παρήγγειλα αυτό:

NZXT Beta "Smokey Black Edtion" Midi ATX PC Case

5 θέσεις για δίσκους, μία θέση για 3.5 drive και 4 θέσεις για 5.25 όπου θα μπορούσες να βάλεις πάλι δίσκους με κάποιον αντάπτορα.

28.3? σε προσφορά από το eworld.

Για τα υπόλοιπα τώρα:

Αγόρασα έναν AMD A4-3400 στα 60?, μία μητρική FM1 50?, ένα σετάκι μνήμες 2χ2GB DDR3 (35?) και ένα τροφοδοτικό Corsair Builder series CX430 (46?)

Δίσκους είχα. Σύνολο έδωσα κάτω από 250?.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο κουτί το Beta Ζάχο! Το έιχα παλιά! Μπασμένο και παχουλό, όπως μου αρέσουν :P

Νομίζω ότι ο Κώστας θέλει κάτι σε οριζόντιο ή τουλάχιστον σε SFF μικρό.

Κώστα, δύσκολα θα βρείς μικρό κουτί με τόσες θέσεις για δίσκους που θέλεις.

Όπως σου είπαν και οι άλλοι θα πρέπει να φάς και μερικές 5.25" θέσεις ή εάν τις χρειάζεσαι

να κάνεις καμιά πατέντα στο πάτωμα ή τα πλαϊνά του κουτιού!

Ο Voudas που είχε κάνει κάτι τέτοιο έιχε κάνει sandwich τους δίσκους σε δυάδες και ενδιάμεσα

για τους κραδασμούς είχε βάλει λάστιχο απο υδρόψυξη (ένα κομμάτι πίσω και ένα μπροστά).

Link to comment
Share on other sites

Η διαστάσεις που πρέπει να χωρέσει το κουτί είναι ύψος 30 cm βάθος 45 cm πλάτος 35 cm στο κουτί που αναφέρω πιο πάνω αν βγάλω της θέσεις για δίσκους και οπτικού και τοποθετήσω τον ένα δίσκο πάνω στον άλλο με λαστιχένια ποδαράκια πιστεύω θα πάρει 5 δίσκους και τον 2.5 μπορώ να τον βάλω όρθιο δίπλα στο τροφοδοτικό η κάπου δίπλα στους υπόλοιπους δίσκους τι λέτε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now