ChameZX

Συνδυασμός Cpu και Mobo

Recommended Posts

Τα υπόλοιπα parts (~190)

CASE :: CoolerMaster Elite 370 RC-370-KKN1 Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

HDD :: Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EALX SATA III 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr

PSU :: Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-600CXV2 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

και έτσι, μαζί με το παραπάνω 600ευρω πακέτο (Asus+3570k+kingston+7850) θα έχεις ένα πραγματικά ΒΑΡΒΑΤΟ setup @ 800παρά, που θα σου πάει για ποοοολύ καιρό. Το μόνο που θα υπάρχει στον "ορίζοντα" θα είναι ίσως ένα ssd και μία ψύκτρα κάπου στο μέλλον...

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα υπόλοιπα parts (~190)

CASE :: CoolerMaster Elite 370 RC-370-KKN1 Midi Tower no PSU Black - Visionstudio.gr

HDD :: Western Digital 1TB Caviar Blue WD10EALX SATA III 7200rpm 32MB - Visionstudio.gr

PSU :: Corsair Power Supply 600W ATX 24 pin CX V2 CMPSU-600CXV2 Active-PFC Retail - Visionstudio.gr

και έτσι, μαζί με το παραπάνω 600ευρω πακέτο (Asus+3570k+kingston+7850) θα έχεις ένα πραγματικά ΒΑΡΒΑΤΟ setup @ 800παρά, που θα σου πάει για ποοοολύ καιρό. Το μόνο που θα υπάρχει στον "ορίζοντα" θα είναι ίσως ένα ssd και μία ψύκτρα κάπου στο μέλλον...

:)

WoooooW!!!! Το κουτί τα σπάει σε χαρακτηριστικά και κάνει μονό 42 ευρώ! Που αν σκεφτείς ήθελα να πάρω ένα Aerocool (στα 70 ευρώ) που από ότι συγκρίνω στο visionstudio.gr δεν θα άξιζε τα λεφτά του σε σχέση με αυτήν την πρόταση! (Θα το πατήσω και μια αερογραφία να γουστάρουμε χεχεχε :)... )

Και ο σκληρός μου φαίνετε παρά πολύ κάλος! 1TB SATA 3 7200rpm :D

Τροφοδοτικό εξ αρχής πίστευα ότι ένα 600αρι Corsair θα μου ήταν πολύ καλό!

Οπότε ας συμμαζέψουμε λίγο τα πράγματα και έχουμε:

CoolerMaster Elite 370 RC - 42 E

Western Digital 1 TB Caviar Blue 7200rmp – 77 E

Corsair Power Supply 600W CX – 73 E

Randeon HD7850 X-Edition 1 GB – 190 E

Kingston Genesis XMP X2 Grey 8GB (2x4096 @1600) – 46,50 E

Asus Socket 1155 P8Z77-M – 117,50 E

Intel Core i5 3570K – 233 E

Σύνολο 779 Ε :)!!!

Τάσο κάτι ακόμα, μήπως να προτιμούσαμε την i5 2500K που είναι 20 Ε πιο φτηνός ή αυτά τα 20 παραπάνω ευρώ που κοστίζει η 3570Κ αξίζουν και με το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τα αξίζει νομίζω ο Ivy τα επιπλέον ευρώ, δες και εδώ

http://www.hwbox.gr/reviews/16498-intel-ivy-bridge-core-i5-3570k-review.html

και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις. Από εκεί και πέρα το pc είναι τούμπανο και ακριβώς πάνω στην χρυσή τομή του value. Απίστευτο το πόσο "horsepower" αγοράζεις πλέον με < 800 ευρώ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα αξίζει νομίζω ο Ivy τα επιπλέον ευρώ, δες και εδώ

http://www.hwbox.gr/reviews/16498-intel-ivy-bridge-core-i5-3570k-review.html

και νομίζω ότι θα συμφωνήσεις. Από εκεί και πέρα το pc είναι τούμπανο και ακριβώς πάνω στην χρυσή τομή του value. Απίστευτο το πόσο "horsepower" αγοράζεις πλέον με < 800 ευρώ! :)

Αχα έχουμε και review ε??? Μάλιστα! Θα διαβαστεί επιτόπου!!!

Δες όμως και αυτό!

VGA :: ATI Radeon HD7850 RoyalQueen 1GB DDR5 PCI-E DVI HDMI DP (Club 3d) (CGAX-7852F) - Visionstudio.gr

Δίνουμε 20 ευρώ παραπάνω (και κλείνουμε ακριβώς στα 800 ευρώ) περνούμε λίγο πιο γρήγορη κάρτα γραφικών και με 256bit. Βλέπουμε τεραστία διάφορα σε απόδοση από μια κάρτα γραφικών 256bit σε σχέση με μια 128bit??

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ίδιες κάρτες (6850/7850) για να ανάγεις τις διαφορές στο εύρος των μνημών τους. Από τις δύο 7850, νομίζω ότι η VTX3D με πείθει για καλύτερη υλοποίηση και βλέπω και περισσότερες εξόδους;

Link to comment
Share on other sites

Σαν μεγαλύτερος γνωστής που είσαι θα σε ακούσω τύφλα :D

Και θα επιλέξω την X-Edition :) και το σύστημα κλείνει στα 780 ευρώ!!!

Ευχαριστώ πολύ φίλε Τάσο για τον χρόνο και την βοήθεια που μου έδωσες, το Intel σύστημα σου θα αποθηκευτή στις συνθέσεις μου μαζί με το σύστημα AMD.

Να σαι καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Πόσταρε να μας πεις εντυπώσεις, αναμένουμε :D:T:

Εννοείτε αυτό το πράγμα! :)

Αφού τα πράγματα έχουνε ψαχτεί και συζητηθεί αρκετά πρέπει να ενημερώσω όταν θα αποκτήσω ένα από τα δυο συστήματα, αν και από μεριά επιδώσεις προς τιμή, έχουμε μια μικρή διάφορα στα 20 ευρώ στο σύστημα της Intel να είναι ακριβότερο οπότε πολύ μικρό το κακό, με τα λεγόμενα του Τάσου το σύστημα Intel με τα 780 εύρο είναι τούμπανο :)...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now