Hp2

Η AMD παρουσιάζει τους A10-5800K and FX-8350 κοντά στην IDF!

Recommended Posts

Βασικα η Global Foundries , ΙΒΜ και Samsung εχουν κοινη ερευνα στη λιθογραφία. Ειπαν οτι το 2015 θα ειναι στα 20nm.

To 2015 η ιντελ στα ειναι στα 14nm αλλα δεν λεει και πολλα διοτι και ο tegra 3 και ο brazos στα 40nm ειναι αλλα καλα λογια λενε.

SANTA CLARA, Calif. - 08 Feb 2012: IBM, Samsung Electronics, Co., Ltd., and GLOBALFOUNDRIES -- forming the world's largest chip-making consortium -- will preview the future of silicon technology at the 2012 Common Platform Technology Forum to be held at the Santa Clara Convention Center on March 14.

The companies will address next-generation semiconductor innovation covering critical topics such as 28-, 20- and 14-nanometer processes, as well as innovations beyond 14nm and 450mm wafer manufacturing. Technology jointly developed by the Common Platform companies -- including more than 20 additional member companies -- power the majority of the world's mobile devices and consumer electronics.

http://www.commonplatform.com/newsroom/pr/2012/20120208.asp

GIGABYTE - Motherboard - Socket FM2 - GA-F2A85X-UP4 (rev. 1.0)

Link to comment
Share on other sites

To 2015 η ιντελ στα ειναι στα 14nm αλλα δεν λεει και πολλα διοτι και ο tegra 3 και ο brazos στα 40nm ειναι αλλα καλα λογια λενε.)

Θα διαφωνήσω φίλε μου. Διότι, μου συγκρινεις CPUs για Desktops, με CPUs για portable συσκευές (ειδικά ο Tegra). Έχουν άλλη λογική/αρχιτεκνονική. Γι'αυτό και η atom της intel βρήσκονται στα 32nm και όχι στα 22nm. O λόγος??? Δεν τον γνωρίζω. Αλλα συμπεραίνω ότι σε αυτή την κατηγορία τα nm δεν είναι η βασική συνιστωσα βελτίωσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

μια πολυ καλη μητρικη με virtu mvp για a10-5800k και την περιμενω μαζι με τον a10-5800k η a10-5700 να δουμε κανα review ;p ειναι αυτη [media]http://media.bestofmicro.com/U/C/340644/original/Asus%20F2A85-M.jpg[/media]

απλα οι καλες υλοποιησεις με virtu mvp σε ολες τις μητρικες της amd ξεκινανε απο 100 ευρω ενω της intel απο 60 ευρω

Δώσε τα setup που θέλεις να γίνουν review.

Σε καλύπτουν αυτά τα benchmarks και οι συχνότητες?

http://www.hwbox.gr/reviews/17615-gigabyte-990fxa-ud5-review-pure-power-your-amd-fx-cpu-fx-4100-vs-a8-3870k.html

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το 'χω αναφέρει πάμπολλες φορές και στο review του A6-3650 και στο review του Α8-3870Κ. Αν θέλετε ένα φθηνό all around gaming σύστημα που με ελαφρύ overclock σηκώνει ακόμα και DiRT3 @ 1080p χωρίς AA και όλα τα details στο high, τα APU της AMD είναι μονόδρομος. Το DiRT3 ήταν ένα απλό παράδειγμα γιατί θεωρείται σχετικά ελαφρύ παιχνίδι. Έχω δείξει όμως και μετρήσεις ακόμα και με Crysis 2 @ 1366x768. Και μην ξεχνάτε ότι μιλάμε για APU των 100-150?. Όποιος πιστεύει ότι λέω μπαρούφες, ας διαβάσει μία το review του Α8-3870Κ ΟΛΟΚΛΗΡΟ και να αναθεωρήσει :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια το εχω δει το review και το ειχα τιμησει και μπραβο!!!

Ολη την ιστορια την ξεκινησα εγω αλλλα χαλασε στην διαδρομη....

Λοιπον να καταληξω για να παρεις μητρικη με virtu mvp σε amd χριεαζεσαι τουλαχιστον 100 ευρω

ενω για intel 60 ευρω ο a8-5800k εστω οτι ξεκιναει 130 ευρω ο i3 3225 απο 145 ερω μια η αλλη.

Ακουστε ενα συγκριτικο και οποιος εχει την διαθεση η βρει τα υλικα ας το κανει

asus P8H61-M LE R2.0 + i3 3225 vs την πιο οικονομικη μητρικη mvp virtu fm2 + a10-5700 με μια τσιπικη καρτα γραφικων πχ gt 440 οταν θα γινει αυτο τοτε θα εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για "budget gaming" τα αποτελεσματα θα μιλησουν μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το 'χω αναφέρει πάμπολλες φορές και στο review του A6-3650 και στο review του Α8-3870Κ. Αν θέλετε ένα φθηνό all around gaming σύστημα που με ελαφρύ overclock σηκώνει ακόμα και DiRT3 @ 1080p χωρίς AA και όλα τα details στο high, τα APU της AMD είναι μονόδρομος.

Μα δεν νομίζω να διαφωνεί κάποιος μαζί σου σε αυτή την άποψη. Από ότι κατάλαβα στους προηγούμενους διαλόγους, προσπαθούσαν τα παιδιά να βρούν κοινή τομή χωρίς να χρησιμοποιούν κοινή βάση.

Το review "Gigabyte 990FXA-UD5 Review: Pure power for your AMD FX CPU (FX-4100 vs A8-3870K)" δεν το είχα δεί, congrats ήταν αναλυτικότατο στο τμήμα των επιδοσεων.

Αλλά υπάρχει και ένα μικρό ποσοστό (που ανήκω και εγώ) όπου μας ενδιαφέρουν και οι θερμοκρασίες. Διότι, λειτουργούμε με λίγους ανεμιστήρες και χαμηλών στροφών για να περιορίσουμε τον θόρυβο. Είναι το μόνο που δεν είδα στο review... Φυσικά θα μπορούσα να τα δώ σε reviews που τεστάρουν αποκλειστηκά τα CPUs, αλλά το αναφέρω ώστε να είναι συγκεντρωμένα όλα μαζί.

Υ.Γ. Fluke πολύμετρα είχαμε στην σχολή μου το '96!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια το εχω δει το review και το ειχα τιμησει και μπραβο!!!

Ολη την ιστορια την ξεκινησα εγω αλλλα χαλασε στην διαδρομη....

Λοιπον να καταληξω για να παρεις μητρικη με virtu mvp σε amd χριεαζεσαι τουλαχιστον 100 ευρω

ενω για intel 60 ευρω ο a8-5800k εστω οτι ξεκιναει 130 ευρω ο i3 3225 απο 145 ερω μια η αλλη.

Ακουστε ενα συγκριτικο και οποιος εχει την διαθεση η βρει τα υλικα ας το κανει

asus P8H61-M LE R2.0 + i3 3225 vs την πιο οικονομικη μητρικη mvp virtu fm2 + a10-5700 με μια τσιπικη καρτα γραφικων πχ gt 440 οταν θα γινει αυτο τοτε θα εχουμε μια πιο ολοκληρωμενη εικονα για "budget gaming" τα αποτελεσματα θα μιλησουν μονα τους.

Ρε, δεν χρειάζεται ειρωνία και το ποιος έιναι ο πιο δαβασμένος.

Ο Asta στο προηγούμενο ποστ του μπερδευτηκε με τον 3770K που αρχικά όταν είχαν κυκλοφορήσει

οι συσκευασίες επάνω λέγανε 95W. Πάει αυτό, απλά αναφορά έκανα στο γιατί δεν χρειάζεται ειρωνία.

Στο θέμα μας τώρα.

O i3 3220 από τον i3 3225 έχουν διαφορά στο ότι ο ένας έχει την Intel® HD Graphics 4000 και ο άλλος την 2500???

Θα στα βρώ όλα. Θα σου κάνω και το review γιατί είναι όντως ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ανταποκριση και για το review το οποιο θα γινει γιατι πιστευω για αλλη μια φορα θα ειναι απο τα καλυτερα!!!.Απλα το θεμα δεν ειναι η hd 4000 αλλα το virtu mvp με μια καρτουλα των 50 ευρω οπως η gt 440.Εκει θα δουμε ποσο πραγματικα μας "δουλευουνε" η οχι η intel και η amd αντιστοιχα.Και καλο θα ηταν εκτος απο a10-5800k vs i3 3225 να μπει και ο a10-5700 για να υπαρχει και ενας amd με 65 watt.

Και παλι τονιζω οτι ειμαι amd fan και μετα τον phenom ii x6 1090t η amd τα εκανε "μανταρα".

Και μακαρι ο a10-5700 να ανταγωνιζεται τον i3 3225 με virtu mvp στις επιδωσεις γιατι ειναι με 65w tdp.

Και δεν επρεπε να βγει ο fx 8350 και να περναγανε κατευθειαν σε steamroller με ενσωματωμενα γραφικα.

Αυτα απο εναν απογοητευμενο απο την amd

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την ανταποκριση και για το review το οποιο θα γινει γιατι πιστευω για αλλη μια φορα θα ειναι απο τα καλυτερα!!!.Απλα το θεμα δεν ειναι η hd 4000 αλλα το virtu mvp με μια καρτουλα των 50 ευρω οπως η gt 440.Εκει θα δουμε ποσο πραγματικα μας "δουλευουνε" η οχι η intel και η amd αντιστοιχα.Και καλο θα ηταν εκτος απο a10-5800k vs i3 3225 να μπει και ο a10-5700 για να υπαρχει και ενας amd με 65 watt.

Και παλι τονιζω οτι ειμαι amd fan και μετα τον phenom ii x6 1090t η amd τα εκανε "μανταρα".

Και μακαρι ο a10-5700 να ανταγωνιζεται τον i3 3225 με virtu mvp στις επιδωσεις γιατι ειναι με 65w tdp.

Και δεν επρεπε να βγει ο fx 8350 και να περναγανε κατευθειαν σε steamroller με ενσωματωμενα γραφικα.

Αυτα απο εναν απογοητευμενο απο την amd

μα επεξεργαστές συγκρίνουμε all-round

όχι επεξεργαστή + dedicated VGA με επεξεργαστή

απορώ ακόμα τι δεν έχεις καταλάβει

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη το "χάσμα τεχνολογίας" μεταξύ intel και AMD όλο και μεγαλώνει... Εν έτει 2012 η intel έχει προγραμματίσει λιθογράφιση στα 5nm για το 2015 και η AMD συνεχίζει στα 32nm χωρίς να έχει κάνει κάποια ανακοίνωση για το μέλλον (εαν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με).

Intel

22nm = Παραγωγή το 2011, διάθεση 2012

16nm = Παραγωγή το 2013, διάθεση 2014

10nm = Παραγωγή το 2015, διάθεση 2016.

Τα 5nm ξέχνα τα ακόμα

AMD

32nm = παραγωγή 2010, διάθεση 2011

28nm = παραγωγή 2012, διάθεση 2013

20nm = παραγωγή 2014, διάθεση 2015

Τα παραπάνω είναι με τα τελευταία δεδομένα που ξέρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now