vmatrix

Αγορά workstation για 3D authoring/rendering

Recommended Posts

Καλημέρες σε όλους!

Με αφορμή μια νέα συνεργασία θα χρειαστεί να στήσω ένα καινούργιο και δυνατό μηχάνημα για 3D authoring/rendering. Ο βασικότερος λόγος που πάω σε αναβάθμιση -γιατί και με τον AMD της υπογραφής μια χαρά ήμουν μέχρι τώρα- είναι ότι θα δουλεύω πολύ μεγαλύτερα projects. Μιλάω για αρχιτεκτονική τοπίου σε projects που μπορεί να ξεπερνάνε τα 5-6 στρέμματα, με όση το δυνατόν περισσότερη λεπτομέρεια για την κλίμακα των έργων αυτών. Μπορεί και να πρέπει να το στήσω από βδομάδα μπορεί και σε 1-3 μήνες εξαρτάται από το πότε θα πρέπει να ξεκινήσω δουλειά. Το budget είναι γύρω στα 1500~ και αυτά που θα χρειαστώ είναι: CPU, mobo, RAM, CPU cooler, monitor, PSU.

Αυτά στα οποία έχω καταλήξει είναι τα εξής:

PSU: Corsair GS800 80 Plus Bronze

CPU: Intel Core i7-3930K

monitor: Dell UltraSharp U2412M

cooler: Corsair Hydro Series H100

mobo: Asus SaberTooth X79 [με έχει βάλει σε σκέψεις το μέγιστο των 128GB της MSI X79A-GD65 (8D) αλλά δύσκολο να φύγω από Asus]

RAM: εδώ το τοπίο είναι πιο μπερδεμένο έχει ποικιλία.. για τις sniper ψήνομαι περισσότερο νομίζω.

G.Skill Sniper 32GB (4x8GB) DDR3-1866MHz Quad Kit

Corsair Vengeance 32GB Quad Channel (CMZ32GX3M4X1866C10)

G.Skill RipjawsX F3-12800CL10Q-32GBXL

G.Skill ARES F3-1600C10Q-32GAO

-Για τροφοδοτικό δεν θέλω να επενδύσω σε κάτι πολύ καλό και ακριβό, προτιμώ να το αλλάξω σε 3-5 χρόνια.

-Ο CPU είναι μονόδρομος νομίζω..

-το μονιτορ επίσης μονόδρομος

-Για την ψύκτρα δεν ξέρω αν έχετε να προτείνετε τίποτα καλύτερο. Αυτό που σκέφτομαι είναι να κάνω ένα μέτριο OC ώστε να κερδίσω σε απόδοση αλλά να μην χάσω σε σταθερότητα και διάρκεια ζωής (~4GHz) αν αντέχει η ψύκτρα δηλαδή.

-Έχω έναν έρωτα με τις sabertooth -γενικά προτιμώ Asus- και πιστέυω ότι αρμόζει σε workstation. Με ενδιαφέρουν πολύ οι αισθητήρες, η ρύθμιση των ανεμιστήρων, η 5ετης εγγύηση. Για το μόνο λόγο που κοίταξα την MSI είναι το μέγιστο της μνήμης, το οποίο δεν ξέρω αν θα το χρειαστώ για τα επόμενα χρόνια.

-Η μνήμη είναι το πιο σημαντικό και ο βασικότερος λόγος που επιλέγω αυτό το socket. Θα ξεκινήσω με 32GB και αν παρουσιαστεί ανάγκη σε κάποιο project θα γίνει μετάβαση στα 64GB. Δεν ξέρω κατά πόσο στο άμεσο μέλλον θα χρειαστώ περισσότερη μνήμη και κατά πόσο θα είναι προσιτή. Ίσως είναι φρόνιμο να ξεκινήσω έτσι και όταν γίνουν προσιτά τα 16GB dimms να σκεφτώ τη μετάβαση σε άλλη mobo/RAM εφόσον το χρειάζομαι.

Για αποθηκευτικό χώρο δεν μιλάω γιατί υπάρχει ήδη ένας Samsung 830 256GB και κάνα 2 caviar black και από κουτί

το ελαφρώς γερασμένο αλλά αξιοπρεπές HAF922.

Κάθε γνώμη και συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να σκεφτείς πολύ σοβαρά κάτι που δεν αναφέρεις...την κάρτα γραφικών.

Δυστυχώς για μεγάλα 3d projects οι εμπορικές για games δεν είναι και πολύ καλές. Για αυτό θα ήταν καλό να σκεφτείς κάποια επαγγελματική κάρτα γραφικών όπως οι quadro της nvidia. Make no mistake, είναι πολύ ακριβές, αλλά ανάλογα με τις απαιτήσεις του έργου μπορεί να βοηθήσουν σημαντικά στο rendering.

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ναί ξέχασα τελείως να το αναφέρω, έχω την 6950 DCII . Δεν έχω συναντήσει πρόβλημα μέχρι τώρα στο OpenGL rendering την ώρα που δουλεύω, δεν κολάει καθόλου. Το έχω στο νου μου αλλά μέχρι να έχω πρόβλημα με αυτό το θέμα δεν θέλω να δώσω λεφτά.. είμαι ήδη οριακά στο budget.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σου αναφέρω το τί με προβλημάτισε όταν έτρεχα προγράμματα της autodesk και ιδίως το 3ds max :) Εφόσον, όμως, δεν έχεις πρόβλημα δεν υπάρχει λόγος να προβείς σε κάποια αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

πολύ καλά έκανες που με ενημερώνεις, αλλά εύχομαι τουλάχιστον για αρχή να μην έχω extra έξοδα...

Επίσης το πρόγραμμα που δουλεύω είναι πιο ελαφρύ από το max

Link to comment
Share on other sites

chris nα σε ρωτήσω για παν ενδεχόμενο

Αν χρειαστώ κάποια κάρτα γραφικών έχεις να προτείνεις κάποια? (είτε nvidia είτε amd)

Υπάρχει κάποια ιστοσελίδα με reviews για τέτοιου είδους κάρτες?

Link to comment
Share on other sites

Ati

ATI FireGL

Review: AMD’s ATI FirePro professional GPUs | CG Channel

Nvidia

Quadro Workstation Solutions | NVIDIA

Nvidia Quadro 5000 Professional Graphics Card Review - X-bit labs

vs

Nvidia Quadro FX vs. ATI FirePro: Professional Graphics Accelerators Roundup - X-bit labs

Αν πας για αγορα μιας εκ των δυο ετοιμασου να χωσεις το χερι βαθεια στην τσεπη

αν μιλαμε για συγχρονο μοντελο.Αν πας για κατι παλαιοτερο θα τις βρεις σε σχετικα χαμηλες

τιμες.

Btw αν δεν παινεψεις το σπιτι σου πεφτει να σε πλακωσει :D

http://www.hwbox.gr/reviews/5806-pny-nvidia-quadro-fx-580-review.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!!

έχει να πέσει διάβασμα τώρα...

EDIT: από αυτά που διαβάζω στα review φαίνεται ότι ακόμα και οι entry level επιλογές κάνουν τη διαφορά σε σχέση με μια συμβατική κάρτα. Προφανώς λοιπόν μια επαγγελματική κάρτα μπαίνει στη σειρά με την 1η ευκαιρία.

Αυτές που φάνηκαν προσιτές για ξεκίνημα είναι οι:

Quadro FX580

Quadro 600

FirePro V4900

H Nvidia φαίνεται να κυριαρχεί εύκολα στο χώρο πάντως.

Edited by vmatrix
έπεσε λίγο διάβασμα
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now