Recommended Posts

Καλησπερα παιδια!Λοιπον θελω να κανω μια αναβαθμιση στον υπολογιστη μου και μετα απο πολυ ψαξιμο κατεληξα σε αυτα τα προιοντα.

AMD FX-4100 3.6GHZ 4-CORE BLACK EDITION

ASUS M5A99X EVO R2.0

CORSAIR CMZ8GX3M2A1600C9 VENGEANCE 8GB (2X4GB) PC3-12800 DUAL CHANNEL KIT

Να σας πω οτι καρτα γραφικων εχω ηδη την NVIDIA GeForce GT 440 και τροφοδοτικο εχω ενα 550Watt.

Θα ηθελα την γνωμη σας!Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας είπες τι έχεις τώρα, και την χρήση που θα κάνεις.

Επίσης δεν μας είπες μέχρι τι budget θα κινηθείς.

:)

Τωρα εχω :

AMD ATHLON 64 X2 4200+

ASUS M2NPV-VM

KINGSTON 3X1 GB

και η χρηση που θελω ειναι για παιχνιδια οπως LOL και καποια προγραμματακια οπως photoshop και AutoCAD..Κυριως παιχνιδια!

Το μπατζετ ειναι μεχρι 300ευρω

Link to comment
Share on other sites

H μητρική είναι ΠΟΛΥ καλή επιλογή, οι μνήμες είναι μια χαρά αρκεί να τις βρεις dirty cheap.

Τώρα για CPU, περίμενε για FX4300 ή ψάρεψε 8120/8150 μεταχειρισμένο, γιατί υπάρχει κόσμος στις αγγελίες του hwbox/insomnia/thelab που τους σκοτώνει, και αξίζει τον κόπο το extra mile μόνο και μόνο για το futureproof της υπόθεσης :) Επίσης υποθέτω ότι παίζεις σε χαμηλή ανάλυση με την κάρτα που αναφέρεις, γιατί αν ευελπιστείς για 1080p κτλ ua απογοητευτείς.

Link to comment
Share on other sites

η σκέψη για AMD Trinity σου έχει περάσει από το μυαλό? με ισχυρή iGPU ώστε να αποφύγεις την αγορά κάρτας γραφικών. Φαντάσου πως η Nvidia 440 έχει σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με AMD 7660D

πχ

AMD A10-5800K ~130

Asus F2A85-M LE ~80

Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz ~55

σύνολο στα ~265?

edit: Το ίδιο σύστημα ετοιμάζει και ο p_under για την ίδια πάνω κάτω χρήση

μόλις το δει, μπορεί να σου πει περισσότερα για να σου λύσει όλες τις απορίες σου αλλά και ενδοιασμούς που μπορεί να έχεις

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

και εγώ με την σειρά μου θα σου έλεγα να πουλήσεις την καρτούλα σου και να πας σε ένα trinity μηχάνημα. Σε επιδόσεις θα είσαι πάνω κάτω στα ίδια ίσως και καλύτερα (σε γραφικά σίγουρα ανώτερα)

edit μπορείς να το review του Γιώργου εδώ, και αν δεν σε καλύψει κάτι σε καμιά βδομάδα που θα το έχω μου λες και σου κάνω καμιά bonus μέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

η σκέψη για AMD Trinity σου έχει περάσει από το μυαλό? με ισχυρή iGPU ώστε να αποφύγεις την αγορά κάρτας γραφικών. Φαντάσου πως η Nvidia 440 έχει σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με AMD 7660D

πχ

AMD A10-5800K ~130

Asus F2A85-M LE ~80

Kingston HyperX Predator 8GB DDR3-2400MHz ~55

σύνολο στα ~265?

edit: Το ίδιο σύστημα ετοιμάζει και ο p_under για την ίδια πάνω κάτω χρήση

μόλις το δει, μπορεί να σου πει περισσότερα για να σου λύσει όλες τις απορίες σου αλλά και ενδοιασμούς που μπορεί να έχεις

Επειδη δεν ξερω κ πολλα απο υπολογιστες θελω να μου πειτε το καλυτερο για τα λεφτα που μπορω να δωσω

Link to comment
Share on other sites

imo το trinity είναι πιο δυνατό. εκτός και αν έχει βλέψεις για σύντομη αναβάθμιση, ώστε να επωφεληθείς από την συμβατότητα του socket.

edit

απο οτι καταλαβα οι AMD Trinity εχουν ενσωματομενη καρτα γραφικων?δλδ αμα βγαλω την δικια μου καρτα γραφικων θα εχει την ιδια αποδοση?

ναι έχουν ενσωματωμένη κάρτα, αν δεν βάλεις την δική σου εικάζω πως η επιδόσεις την 7660D είναι ανώτερες από την GT440. Προς το παρών βάλε μια αγγελία εδώ και σε γειτονικά τεχνολογικά φόρουμ για την κάρτα και βλέπεις.

Edited by p_under
Link to comment
Share on other sites

imo το trinity είναι πιο δυνατό. εκτός και αν έχει βλέψεις για σύντομη αναβάθμιση, ώστε να επωφεληθείς από την συμβατότητα του socket.

edit

ναι έχουν ενσωματωμένη κάρτα, αν δεν βάλεις την δική σου εικάζω πως η επιδόσεις την 7660D είναι ανώτερες από την GT440. Προς το παρών βάλε μια αγγελία εδώ και σε γειτονικά τεχνολογικά φόρουμ για την κάρτα και βλέπεις.

να σου πω την αληθεια δεν μου πολυαρεσε η μητρικη(Asus F2A85-M LE)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλές επιλογές βρε, μην κολλάς εκεί. Και εγώ δεν θα πάω σε αυτή. Θα κάνεις oc στο μηχάνημα? Αν όχι μπορείς κάλλιστα να πας σε μια πιο φτηνή A75 μητρική. Σε περίπτωση non OC μπορείς να δεις και lowend A55 που είναι παρόμοιο με το A75.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν πολλές επιλογές βρε, μην κολλάς εκεί. Και εγώ δεν θα πάω σε αυτή. Θα κάνεις oc στο μηχάνημα? Αν όχι μπορείς κάλλιστα να πας σε μια πιο φτηνή A75 μητρική.

δεν πιστευω να κανω oc στο μηχανημα..αφου κ οι ram ειναι 2400MHz..οχι να παω σε πιο φτηνη αλλα σε πιο καλη..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις τα παρακάτω κοντά στα λεφτά που θέλεις να δώσεις.

Επεξεργαστή AMD FX4100

Μητρική ASUS M5A97 R2.0

Μνήμες 2x 2GB Kingston DDR-3 1333MHz

και κάρτα γραφικών ASUS HD7750-1GD5-V2 , 1024MB με δωρο το FARCRY 3.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου PM να σου δώσω τιμή. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις τα παρακάτω κοντά στα λεφτά που θέλεις να δώσεις.

Επεξεργαστή AMD FX4100

Μητρική ASUS M5A97 R2.0

Μνήμες 2x 2GB Kingston DDR-3 1333MHz

και κάρτα γραφικών ASUS HD7750-1GD5-V2 , 1024MB με δωρο το FARCRY 3.

Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου PM να σου δώσω τιμή. ;)

Ευχαριστω πολυ αλλα κατεληξα σε AMD Trinity τελικα :)

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά με μια 6670 και Hybrid Crossfire πάλι φεύγει πολύ μπροστά ο A10-5800K

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να φτάσει την 7750

Καλός ο Α10-5800Κ αλλά στα 300 ευρώ το ζευγάρι FX4100 + HD7750 είναι κατά πολύ ανώτερο.

GPU : F1 2011, Civilization V, Battlefield 3 - AMD A10-5800K et A8-5600K : APU desktop, deuxime ! - HardWare.fr

Link to comment
Share on other sites

Αν επερνε μια AMD A8 3870K που έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών + την δικιά του κάρτα , η επιδόσεις στα γραφικά δεν θα ήταν καλύτερα κάτι σαν crossfire μεταξύ cpu και κάρτας γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να φτάσει την 7750

Καλός ο Α10-5800Κ αλλά στα 300 ευρώ το ζευγάρι FX4100 + HD7750 είναι κατά πολύ ανώτερο.

GPU : F1 2011, Civilization V, Battlefield 3 - AMD A10-5800K et A8-5600K : APU desktop, deuxime ! - HardWare.fr

επειδή τα γαλλικά μου δεν είναι πολύ καλά στο link που έβαλες λέει πολλά που δεν μου κάθονται πχ 7660D καλύτερα fps από dual graphics 7660D+6670 DDR3, σου φαίνεται normal?

Αν επερνε μια AMD A8 3870K που έχει και ενσωματωμένη κάρτα γραφικών + την δικιά του κάρτα , η επιδόσεις στα γραφικά δεν θα ήταν καλύτερα κάτι σαν crossfire μεταξύ cpu και κάρτας γραφικών?

δεν μπορείς να κάνεις Hybrid Crossfire με όποια κάρτα θες, υπάρχουν περιορισμοί

Edited by aRkA$
Link to comment
Share on other sites

Αν οι επιδόσεις των Trinity σου είναι αρκετές, είναι πολύ καλή επιλογή μια τέτοια κίνηση.

Αλλά αν ψάχνεις από τώρα Crossfire, εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις το Trinity και να στήσεις ένα συμβατικό single card σύστημα, με καμιά used 6870 (~120e).

Link to comment
Share on other sites

Αν οι επιδόσεις των Trinity σου είναι αρκετές, είναι πολύ καλή επιλογή μια τέτοια κίνηση.

Αλλά αν ψάχνεις από τώρα Crossfire, εγώ θα σου έλεγα να αφήσεις το Trinity και να στήσεις ένα συμβατικό single card σύστημα, με καμιά used 6870 (~120e).

Δεν ψήνομαι για μεταχειρισμένη κάρτα.Προτειμώ κάτι καινούργιο και για το οποίο θέλω να αντέξει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now