Iannis

Ποιο Util για 2-3 καρτες

Recommended Posts

Εχω μια 9800GTX που φολνταρει και θελω να προσθεσω αλλες 2 τις ιδες.

Το SLI θα ειναι disable (θα τρεχουν folding GPU2 client 24/7)

Αυτη που εχω τωρα εχει φαει ενα σχετικό OC με ενα util απο την ΕΒΓΑ

το οποιο οπως που ειπαν δεν βλεπει την 2η και 3η καρτα

Καμιά ειδέα?

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά, αν θες οι κάρτες που θα foldάρουν να είναι κλοκαρισμένες, θα πρέπει να κάνεις το εξής:

Μπούταρε το PC χρησιμοποιώντας μία κάρτα τη φορά. Βρες με το ulitity ποια είναι τα σταθερά ρολόγια που θες εσύ να χρησιμοποιήσεις για το Folding. Μετά το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι ένα BIOS Edit στην κάρτα γραφικών, όπου στο νέο BIOS που θα φτιάξεις εσύ, θα ορίζεις τα ρολόγια αυτά ως default.

Το ίδιο θα κάνεις και με τη δεύτερη κάρτα που θα βάλεις για Folding φυσικά ;)

Μετά, αφού βάλεις και τις 3 κάρτες γραφικών πάνω, η main (αυτή που θα έχεις συνδεδεμένη στην οθόνη σου) θα είναι στα ρολόγια που εσύ θα ορίζεις από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς (EVGA, Rivatuner, κτλ), ενώ οι άλλες 2 θα έχουν τα ρολόγια που έθεσες εσύ από το BIOS τους, ως default.

Το Folding θα αναγνωρίσει (πιστεύω) τις άλλες 2 κάρτες αυτόματα και θα είσαι έτοιμος ;)

Αν χρειαστείς βοήθεια με το BIOS Edit σφύρα, εύκολο είναι, είχα κάνει έναν οδηγό παλιότερα :D

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ παλικαρι

Απλα καπου ειχε παρει το ματι μου σε καποιο forum (xtremesystems εαν θυμάμαι καλα) οτι παιζει καποιο util που μπορει να δει όλες τις καρτες

Φοβαμαι τα BIOS φλασαρισματα (μια φορα ειχα παρει στο χερι μια mobo απο αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now